Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.01.2023 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yoganın kilo kaybı hedeflerine yardımcı olması için 6 yol

Sizinle paylaşacağımız öneriler sayesinde yoga zihninizi dinlendirip duruşunuzu düzeltirken kilo verme hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz

Yoganın kilo kaybı hedeflerine yardımcı olması için 6 yol

Yoganın kasları güçlendirme ve uykuyu iyileştirme üzerine olan etkisini sık sık duyuyoruz. Peki ya kilo kaybını da destekleyebilir mi?

Uzmanlara göre doğru uygulanan yoga yaşam tarzı değişikliği haline geliyor. Bunun sonucunda ise duygusal yemenin azalmasına ve fiziksel aktivitenin artmasına yardımcı oluyor. Yapılan birçok çalışma, yoga seanslarının sırt ağrısı ve eklem ağrısının azaltarak daha fazla spora teşvik ettiği yönünde. 

2016 yılında yayınlanan bir araştırmada yoga ile kilo verdiğini belirten 20 yetişkinle görüşmeler yapılmış, araştırmanın sonucunda kilo kaybının psikolojik geçişler, yoga topluluğu ve sağlıklı beslenmeye geçişe dayandığı tespit edilmiştir. 

Kilo Verme Planıma Yogayı Nasıl Dahil Etmeliyim?

plank yapan kadın

  • Sakin davranın.

Yogaya veya diğer egzersizlerden birine başlamanın ilk anahtarı giriştir. Yeni başlayan biriyseniz ani ve sert hareketlerden kaçının. Esnekliği özgürce kazanmak ve güvenle devam etmek için takibi kolay hareketleri başlangıç planınıza alın.

Yoga pozisyonlarının ayrıntılı anlatıldığı dersleri takip edin. Yaralanmalardan uzak stilleri tercih edin.

  • Düzenlemeler yapın.

Kilo kaybı hedefliyor ve form kazanmak istiyorsanız ihtiyacınıza yönelik yoga pozisyonlarını tercih edin. Ayakta durmaya engel eklem ya da dizde sakatlanma varsa sandalye yogasına bir göz atın. İhtiyacınıza yönelik egzersiz önerisi için mutlaka eğitmenlerden destek alın, canlı derslerden yararlanın. 

  • Size uygun eğitmen ve sınıf bulun.

Mükemmel uyumu hemen elde edemeyebilirsiniz. Ancak daha rahat hareket edebileceğiniz ortamı ayarlayabilirsiniz. Yoga stillerinin her biri ayrı amaca hizmet eder. Bazıları daha çok meditasyona odaklanırken bazıları güçlendirme hareketlerine dikkat çeker. 

En önemli nokta sürdürülebilir yoga pratiğini sağlamaktır, bu sayede uzun vadedeki etkileri daha gözle görülür olacaktır.

  • Diğer egzersizleri de planınıza dahil edin

Yogayı bisiklet sürme, koşu ve yürüyüş gibi kalp hızını artıran aerobik egzersizlerle birleştirin. 

  • Pes etmeyin

Yoga, yavaş yavaş gelişen bir alışkanlık. Kilo verme sürecinde hangi yoga stilini tercih ederseniz edin sadece bir kez yaparsanız işe yaramayacaktır. Mutlu hissettiğiniz, haftalık daha sık yapabileceğiniz uygulamayı seçin ve sonucu görmek için hedefe sadık kalın.

  • Profesyonel destek arayın.

Yogayı kilo verme sürecinin bir parçası haline ne şekilde getireceğinizden emin değil misiniz? Ya da diz ağrınız ya da diğer sağlık probleminizi mi var? Veya yeni bir sürece girdiğiniz için bunalmış mı hissediyorsunuz? Özel sağlık hedeflerinize yönelik bir program oluşturulması için doktorunuzdan rehberlik isteyin. Doktorunuz sizi yoga konusunda uzman fizyoterapiste ya da beslenmenize destek olması adına diyetisyene yönlendirerek destek olabilir. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan