Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 08.05.2024 6 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Yürüyüşü hayatınıza katmanız için 10 neden

Kısacık bir mesafeye bile araçla gidenler… Bu yazı sizin için.

Yürüyüşü hayatınıza katmanız için 10 neden

Yürümek belki de yapılabilecek en masrafsız ve kolay egzersizdir. Üstelik her yaştan insana hitap edebilen ve çok sayıda sağlık faydası sağlayan bir eylemdir. Ayrıca bazı hastalıkların önlenmesine ve yaşamınızın uzamasına bile yardımcı olabilir. Aşağıya yürüyüşü hayatınıza daha fazla dahil etmeniz için 10 neden listeledik:

1. Kalori yakar

Yürüyüş kalori yakmanıza yardımcı olur. Kalori yakmak kilonuzu korumanıza hatta kilo kaybetmenize bile yardımcı olabilir. Bu noktada kalori yakımı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır:

●yürüme hızı

●kat edilen mesafe

●arazi (yokuş yukarı yürürken düz bir yüzeyde yakacağınızdan daha fazla kalori yakarsınız)

●kilonuz

Özellikle tempolu şekilde yürümek kilo kaybetmek isteyen kişiler için çok verimli bir egzersiz olabilir.

2. Kalbi güçlendirir

Haftanın beş günü, günde en az 30 dakika yürümek, koronerkalp hastalığı riskinizi yaklaşık yüzde 19 oranında azaltır. Günde yürüdüğünüz süreyi veya mesafeyi artırdığınızda riskiniz daha da azalabilir.

3. Kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olabilir

Yemek yedikten sonra kısa bir yürüyüş yapmak kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Küçük bir çalışma, günde üç kez (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra) 15 dakikalık bir yürüyüşün, kan şekerini günün başka bir noktasındaki 45 dakikalık bir yürüyüşten daha fazla iyileştirdiğini bulmuştur.

Ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Siz yine de yemek sonrası yürüyüşü rutininizin düzenli bir parçası haline getirmeyi düşünün.

4. Eklem ağrısını hafifletir

Yürüyüş, dizleriniz ve kalçalarınız da dahil olmak üzere eklemlerin korunmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni eklemleri destekleyen kasların yağlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olmasıdır.

Yürüyüş, artritle yaşayan insanlara ağrıyı azaltmak gibi faydalar da sağlayabilir. Haftada 8-10 km yürümek artritin önlenmesine yardımcı olabilir.

5. Bağışıklık fonksiyonunu artırır

Yürümek soğuk algınlığı veya gribe yakalanma riskinizi azaltabilir.

Grip mevsiminde 1000 yetişkini izleyen bir çalışmada; günde 30 ila 45 dakika boyunca orta tempoda yürüyenlerin hastalık günleri yüzde 43 oranında azalmış ve genel olarak daha az üst solunum yolu enfeksiyonu görülmüştür.

Ayrıca hareketsiz yetişkinlerle karşılaştırıldıklarında hastalık semptomlarının da daha az olduğu tespit edilmiştir.

Bu faydaları deneyimlemek için günlük yürüyüşe çıkmaya çalışın. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız koşu bandında veya kapalı bir alışveriş merkezinin etrafında yürümeyi deneyebilirsiniz.

6. Enerjinizi artırır

Yorgun olduğunuzda yürüyüşe çıkmak, bir fincan kahve içmekten daha etkili bir enerji artışı olabilir.

Yürümek vücuttaki oksijen akışını artırır. Ayrıca kortizol, epinefrin ve norepinefrin düzeylerini de artırabilir. Bunlar enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan hormonlardır.

7. Ruh halinizi iyileştirir

Yürüyüş zihinsel sağlığınıza yardımcı olabilir. Araştırmalar yürümenin kaygıyı, depresyonu ve olumsuz ruh halini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda benlik saygısını artırabilir ve sosyal geri çekilme semptomlarını da azaltabilir.

Bu faydalardan yararlanmak için haftada üç gün 30 dakika tempolu yürüyüş veya orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin. Eğer çabuk yorulmaktan şikayetçiyseniz bunu 10 dakikalık üç yürüyüşe de bölebilirsiniz.

8. Yaşam sürenizi uzatabilir

Daha hızlı yürümek ömrünüzü uzatabilir. Araştırmacılar, yavaş bir tempoyla karşılaştırıldığında ortalama bir tempoda yürümenin genel ölüm riskini yüzde 20 azalttığını bulmuştur.

Ancak hızlı yürümek (saatte en az 6 km gibi) riski yüzde 24 oranında azaltmıştır. Çalışmada daha hızlı yürümenin genel ölüm nedenleri, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden ölüm gibi faktörlerle ilişkisi incelenmiştir.

9. Bacaklarınızı şekillendirir

Yürümek bacaklarınızdaki kasları güçlendirebilir. Daha fazla güç kazanmak için engebeli bir alanda veya eğimli bir koşu bandında yürüyün. Veya merdivenli rotalar bulun.

Ayrıca yürümeyi bisiklete binme veya koşu gibi diğer çapraz antrenman aktiviteleriyle de değiştirebilirsiniz. Bacak kaslarınızı daha da güçlendirmek için squat, hamle vebacak kıvırma gibi direnç egzersizleri de yapabilirsiniz.

10. Yaratıcı düşünmeye katkı sağlar

Yürümek kafanızı boşaltmanıza ve yaratıcı düşünmenize yardımcı olabilir.

Dört deney içeren bir araştırma, yürürken veya otururken yeni fikirler düşünmeye çalışan insanları karşılaştırmış ve katılımcıların yürürken, özellikle de açık havada yürürken daha iyi performans sergilediklerini bulmuştur.

Araştırmacılar, yürümenin özgür bir fikir akışı sağlamanın yanı sıra aynı zamanda yaratıcılığı artırmanın, fiziksel aktivite elde etmenin basit bir yolu olduğunu vurguluyor.

Yürürken güvende kalmanın ipuçları

Yürürken güvenliğinizi sağlamak için şu ipuçlarını izleyebilirsiniz:

●Yayalar için ayrılmış alanlarda yürüyün. Mümkünse iyi aydınlatılmış alanlar arayın.

●Akşam veya sabahın erken saatlerinde yürüyorsanız, arabaların sizi görebilmesi için yansıtıcı bir yelek giyin.

●Topuk ve ayak kemeri desteği iyi olan sağlam ayakkabılar giyin.

●Bol, rahat kıyafetler giyin.

●Susuz kalmamak için yürüyüşten önce ve sonra bol su için.

●Bulutlu günlerde bile güneş yanığını önlemek için güneş koruyucu kullanın.

Yürümeye nasıl ve nereden başlanır?

Yürümeye başlamak için tek ihtiyacınız olan bir çift sağlam yürüyüş ayakkabısıdır. Evinizin yakınında bir yürüyüş rotası seçin. Veya bölgenizde yürüyüş yapmak için patika veya sahil gibi manzaralı bir yer arayın. Ayrıca sizinle birlikte yürümesi ve sizi sorumlu tutması için bir arkadaşınızı veya aile üyenizi de yanınıza alabilirsiniz. 

Günlük rutininizde yürüyüşe yer açmak için:

●İşe gidip geliyorsanız otobüsten inin veya bir durak erken trene binin ve işe giden yolun geri kalanını yürüyün.

●Ofisinizden her zamankinden daha uzağa park edin ve arabanıza yürüyerek gidip gelin.

●Ayak işlerini yaparken araba kullanmak yerine yürümeyi düşünün. Aynı anda hem görevlerinizi tamamlayabilir hem de egzersize uyum sağlayabilirsiniz.

Ek olarak bir yürüyüş grubuna katılmak motive kalmanın, yeni arkadaşlar edinmenin ve yeni yerlerde yürümenin harika bir yoludur.

Yürümek için günün ideal bir zamanı var mı?

Yürüyüş için günün en iyi zamanı sizin için en uygun olanıdır ancak sabah ilk olarak yürümeyi seçerseniz bunun vücut saatinizin güne göre ayarlanmasına yardımcı olması gibi ek bir faydası olur, bu da muhtemelen daha iyi uyuyacağınız anlamına gelir. Son araştırmalar ayrıca sabah 8 ile 11 arasında yürümenin, özellikle kadınsanız, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya daha fazla yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Son olarak belirtmeliyiz ki egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız, altta yatan bir sağlık sorununuz veya mevcut yaralanmalarınız varsa, yeni bir egzersiz programına başlamadan önce lütfen bir doktora danışın.

Yürüyüşü hayatınıza dahil ederek yaşamınıza zindelik ve sağlık katmanız dileğiyle…

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Merve Soytürk

Merve Soytürk çok güzel bir paylaşım motive oldum teşekkürler

10.05.2024
Yanıtla