Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.05.2024 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogası nedir ve nasıl yapılır? Yüz yogasının faydaları, etkileri ve en iyi uygulama zamanları hakkında detaylı bilgiler burada!

Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yoga kan dolaşımını hızlandırmak, daha zinde ve sağlıklı hissetmek için uygulanan fiziksel aktivitelerden biridir. Eskilerde, yalnızca bağdaş kurmak ve ses çıkarmaktan ibaret olduğu düşünülen yoga çoğu insanın kendini daha iyi hissetmek ve beden sağlığını korumak için hayatına dahil etti egzersizlerden biri haline gelmiştir. Pek çok çeşidi olan yoga, hem ruhsal hem de fiziksel açıdan çeşitli yararlar sağladığı için sıklıkla tercih edilir. Yüz yogası da pratik uygulanma biçimiyle son zamanların popüler aktiviteleri arasında kendine yer bulmaya başlamıştır. Yazımızı okumadan önce yüz yogası sayesinde daha gergin ve genç bir cilde sahip olmanın mümkün olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Yüz Yogası Nedir?

Belli hareketlerin uygulanmasıyla cilt altındaki kan dolaşım hızını artıran yoga türüne yüz yogası denir. Yüz yogası düzenli olarak yapıldığında daha dinç, sağlıklı ve canlı görünen bir cilt dokusuna sahip olmanıza yardımcı olur. Bu egzersizler sayesinde zamanla yüz kaslarınız yumuşamaya ve yüz hatlarınız daha genç bir görünüm kazanmaya başlar. Zihin ve beden sağlığını korumaya yardımcı olan yoga türleri gibi, yüz yogası da vücudunuzda olumlu etkiler yaratır. Cerrahi operasyonlar ve estetik uygulamalardan uzak bir şekilde basit yüz yogası egzersizlerinden yararlanarak cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogasına ısınma egzersizleri ile başlayabilirsiniz. Bunun için:

 • Dudaklarınızı ıslık çalıyormuş gibi önde tutarak üfleme egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Dudak kenarındaki kasları yumuşatmak için ‘’O’’ harfini tekrarlayabilirsiniz.
 • Ağzınızda bir kalem tutup bu kalemi ileri geri hareket ettirmeniz de dudak çevresindeki kaslar üzerinde çalışmanızı sağlar.
 • Göz çevresi egzersizleri için cildinizi iyice nemlendirdikten sonra işaret ve orta parmağınızla bir çerçeve oluşturabilirsiniz.
 • Göz çevresine içten dışa doğru yapacağınız hafif masajlar kırışıklıkların azaltılmasında da oldukça etkilidir.
 • Yanaklar içinse yine işaret ve orta parmağınızı kullanarak çeneden şakaklara doğru gerilmeyi sağlayacak bir masaj yapabilirsiniz.
 • Boyun ve dekolte bölgesi için yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarı nazik hareketler uygulayabilirsiniz.
 • Alın bölgesine uygulanacak egzersizlerin de yukarıdan aşağıya doğru tekrarlanması tavsiye edilir.

Tüm bu egzersizler kan dolaşımınızı artırmaya yardımcı olur.

Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Uzun süreli ve düzenli olarak yüz yogası uygulamaları yaparak çok yönlü faydalar elde edebilirsiniz. Yüz yogası ile gözlemleyebileceğiniz bazı olumlu etkiler şunlardır:

 • Cilt altındaki kan dolaşımınız artmaya başlar.
 • Az maliyetle ve pratik egzersizlerle yüzünüzdeki kırışıklık oluşumunu geciktirebilirsiniz.
 • Cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Daha esnek, canlı ve sağlıklı görünüme sahip bir cilt dokusu elde edilebilir.
 • Yüzün ince bir görünüm kazanması sağlanabilir.
 • Zayıflayan yüz kasları güçlendiği için ciltteki sarkma ve kırışıklıkları kontrol altına alabilirsiniz.
 • Yüz yogası ile ciltteki ödem azaltılabilir.
 • Gerginlik ve stres faktörlerinden uzaklaşabilirsiniz.
 • Cildinizde yaşlanma karşıtı etkiler yaratabilirsiniz.

Yüz Yogası Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Yüz yogasının etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de, birçok kullanıcı bu teknikten yarar gördüğünü belirtmiştir. Yüz yogası, düzenli ve doğru bir şekilde yapıldığında, yüz kaslarınızı güçlendirmeye ve cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilir.

Yüz Yogası Kaç Günde Belli Olur?

Yüz yogasının etkileri genellikle düzenli uygulama ile birkaç hafta içinde fark edilmeye başlar. Ancak, gözle görülür sonuçlar elde etmek için birkaç ay boyunca sürekli pratik yapmak önemlidir.

Yüz Yogası Yapıp Sonuç Alan Var mı?

Evet, birçok kişi yüz yogası yaparak olumlu sonuçlar aldığını belirtmiştir. Bu kişiler, yüz yogasının ciltlerini daha sıkı ve canlı hale getirdiğini, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azalttığını ifade etmişlerdir.

Yüz Yogası Kaç Yaşında Yapılır?

Yüz yogası, her yaştan insan için uygundur. Genç yetişkinlerden yaşlılara kadar herkes, yüz yogası tekniklerini kullanarak cilt sağlığını destekleyebilir ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

Yüz Yogası Hangi Saatte Yapılmalı?

Yüz yogasını günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz. Ancak, sabahları yapmak, gün boyunca daha taze ve canlı bir görünüm sağlayabilir. Ayrıca, yatmadan önce yapmak da, rahatlamak ve daha iyi bir uyku için faydalı olabilir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
İlayda Çınkır

İlayda Çınkır Sürekli karşıma bu yöntemle yüz hatlarını belirginleştiren ve şekillendiren kişiler çıkıyor ben de deneyeceğim bakalım ne kadar sürede sonuç verecek

10.01.2022
Yanıtla