Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.09.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Zamanını kaçırmayın: Domates konservesi nasıl yapılır?

Eskilerin bir bildiği varmış gerçekten! Siz de eğer kış aylarında domatesin faydalarından mahrum kalmak istemiyorsanız domates konservesi yapmayı deneyin.

Zamanını kaçırmayın: Domates konservesi nasıl yapılır?

Yazı arkamızda bıraktık. Peki yaklaşan kışa hazır mısınız? Eğer henüz değilseniz kış hazırlıkları yapmak için hala vaktiniz var. Kış hazırlıkları deyince akla ilk gelen elbette kışlık domates sosu yapımı oluyor. Domates konservesi yapımını öğrendiğinizde her kış mevsimi öncesinde bu hazırlık ritüelini alışkanlık haline getireceğinize emin olabilirsiniz.

Her ne kadar artık her mevsim tüm meyve ve sebzelere erişebiliyor olsak da, bunları mevsiminde yemek tabii ki en sağlıklısı. Bu yüzden kışın domates almak yerine, şimdilerde aldığınız domateslerle kışlık domates yapıp depolamanızı öneriyoruz.

Domates konservesi yapımına geçmeden önce domatesin öneminden ve yararlarından kısaca bahsetmekte yarar var.

İçerdiği likopen birçok hastalıkla mücadele ediyor

domates konservesi nasil yapiliyor

Öncelikle şunu söyleyelim ki domates gerçekten çok iyi bir antioksidan. Bu faydalı besinin vücudumuza sağladığı birçok olumlu etki içerdiği likopenden kaynaklanıyor. Likopenin prostat kanseri, hepatokarsinom, lösemi, lenfoma gibi hastalıkların yanı sıra meme, over ve gastrointestinal sistem kanserleri dahil olmak üzere birçok kanser türüne karşı doğrudan mücadele eden bir bileşik olduğu klinik bulgularla da doğrulandı. Benzer şekilde, kanser türlerinin oluşma riskini azalttığı da biliniyor.

İşlenen gıdaların besin kalitesinde genellikle azalma yaşanır. Fakat domates bu gıdaların dışında yer alıyor. Çünkü ısıl işlem gördüğünde domatesin içerdiği likopenin biyoyararlılığı ve besin kalitesi artıyor. Gıdaların fiziksel olarak küçülmesine neden olan doğrama ve püre haline getirme gibi işlemler ya da domatesin diğer besinlerle etkileşime girmesi de yine likopenin biyoyararlılığını artırmaya yarıyor. Bu da demek oluyor ki, pişen domateslerin üzerine zeytinyağı ilave etmeniz domatesteki likopenin etkinliğini olumlu etkiliyor. Yani domateslerinizi rahatlıkla doğrayabilir, püre haline getirebilir, pişirebilir ya da başka besinlerle birlikte tüketebilirsiniz.

Domates konservesi nasıl yapılıyor?

kislik domates sosu

Konserve yapımını birçok kişi uzun zaman ayrılması gereken meşakkatli bir iş sansa da aslında bu pek de doğru değil. Özellikle çiğ domates konservesi yapımı oldukça kolay.

Domatesin yukarıda saydığımız olumlu etkilerinden kış mevsiminde de yararlanabilmek için inanın yapabileceğiniz en faydalı şey kışlık domates soslarınız için dolabınızda yer ayırmak olacak. Böylece kış boyunca domates sosunuzu dilediğiniz her yemekte kullanabilirsiniz.

Domates sosu tarifi

domates sosu tarifi

İlk olarak  kolayca soyabilmek için 2.5 kilogram domatesin arka kısımlarına artı şeklinde kesikler atın ve yaklaşık 2-3 dakika kadar sıcak suda bekletin. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyun ve her bir domatesi dört eşit parçaya bölün. Böldüğünüz domatesleri blander’da püre haline getirin ve bu püreyi geniş bir tencereye alın.

Tencereye 1 tatlı kaşığı tuz ilave ettikten sonra yaklaşık 40 dakika normal ateşte arada bir karıştırarak domates püresini pişirin. 40 dakikanın sonunda püre iyice fokurdadığında bir kavanozu bez yardımıyla tutarak püreyi bu kavanoza doldurun. Kavanozdaki pürenin üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin ve ağzını iyice kapadıktan sonra kavanozu ters çevirin.

Hazırladığınız domates sosunu buzdolabında değil, güneş görmeyen serin bir dolapta muhafaza edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Gül Sam

Gül Sam Konservenin daha iyi kapanmasi için kavanozu ve kapağını ısıtabilirsiniz.

20.10.2019
Yanıtla