Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 05.02.2024 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Zayıflama mudrası nedir? Nasıl yapılır?

El yogası yaparak zayıflamanın mümkün olduğunu söylesek şaşırır mısınız? Mudralar hakkında bilginiz yoksa bu fikir sizin için biraz uçuk gelebilir fakat birazdan okuyacaklarınızdan sonra daha iyi anlayacaksınız.

Zayıflama mudrası nedir? Nasıl yapılır?

Çok sayıda diyet deneyip bir türlü başarıya ulaşamadıysanız diyetinizi zayıflama mudralarıyla desteklemeniz aradığınız çözüm olabilir. Üstelik zayıflama mudraları kolayca yapabileceğiniz basit hareketlerden oluşuyor.

Mudra nedir?

El yogası olarak da bilinen mudralar, temel olarak vücuttaki enerji akışını harekete geçiren basit el hareketleridir. Mudralar aynı zamanda hikayeyi aktarmanın veya duyguları ifade etmenin bir yolu olarak klasik dans formlarında da sıklıkla kullanılır. El yogası, jestler ve vücut pozisyonları aracılığıyla yas, mutluluk, öfke ve huzur gibi birçok zihin durumunu ifade eder. Şimdilerde dünya çapında uygulanmasına rağmen kökeni Hinduizm ve Budizm'in hayati bir bileşeni olduğu Asya ve Hindistan'a kadar uzanmaktadır.

Yoga; su, toprak, uzay, hava ve ateş olmak üzere beş unsuru temel odak noktaları olarak kabul eder, vücutta bu unsurlardan kaynaklanan bir dengesizlik hastalıklara veya genel sağlığın bozulmasına neden olur. Yoga mudraları bu unsurlar arasındaki dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olarak vücudu gelecekteki hastalıklara karşı savaşmaya hazırlar.

El yogası yapan insanlar, beş parmağın insan vücudunun beş unsurunu temsil ettiğine inanırlar:

●Baş parmak – Ateş

●İşaret parmağı- Hava

●Orta parmak - Akaşa

●Yüzük parmağı - Dünya

●Serçe parmak - Su

Bu hareketleri uygulayan kişiler, belirli bir elementi temsil eden başparmak ile temas ettirildiğinde, o elementin dengeye getirilerek tüm vücut üzerinde dengeleyici bir etki yarattığına inanır. Ayrıca mudraların vücutta elektromanyetik akımları başlattığına, denge yarattığına ve sağlığı iyileştirdiğine de inanılır. Bazı hareketler anında rahatlama sağlarken, artrit ve tendinit gibi bazı rahatsızlıklar düzenli uygulama gerektirmektedir. 

Mudraların pek çok faydası vardır:

●Vücuttaki fazla suyu azaltır. 

●Şişme, aşırı tükürük salgısı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi dönemler yaşamanızı engeller.

●Enerji dengesini korur.

●Metabolizmayı hızlandırır.

Kilo vermeye yardımcı olur.

●Sistemler arasında denge sağlar.

●Zihni rahatlatır.

●Bilinç düzeyini artırır.

Mudraları uygulamak ve hayatımızın içine yerleştirmek; zihnimiz, bedenimiz ve ruhumuz arasında bütünlük sağlar.

Kadim bir öğreti olan mudraları vücudunuzu desteklemek ve kendinizi daha iyi hissetmek için uygulayabilirsiniz. Ancak herhangi bir sağlık probleminiz varsa öncelikli olarak bir uzmana başvurmanız gerektiğini unutmayın. 

zayiflama mudrasi

Zayıflamak için yoga mudraları

Yogadaki mudraların fizyolojik ve duygusal rahatsızlıkları hafifletmek için vücutta iyileştirici güçler sağladığı bilinmektedir. Doğru yoga mudraları kullanmak insanların kilo vermelerine ve formda kalmalarına yardımcı olmaktadır.

İşte kilo verme sürecini hızlandıran zayıflama mudraları:

1- Surya (Agni) mudra

Geleneksel adıyla Agni mudra, ateş elementini temsil eder. Zayıflama sürecindeki kişiler genelde kötü bir sindirim sağlığına sahip oldukları için yağ yakmada zorluk yaşarlar. Surya mudrasında bulunan ateş elementi metabolizmayı hızlandırarak sindirimi iyileştirir. Düzenli uygulanması yağ kaybına yardımcı olabilir. Üstelik ev konforunda gerçekleştirilebilecek basit bir harekettir. Peki nasıl yapılır?

● Öncelikle sırtınız düz olacak şekilde dik oturun ve yüzük parmağınızı avucunuzun içine doğru hareket ettirip başparmağınızla birleştirin. Ellerinizi uyluklarınızın ve dizlerinizin üzerine koyup bu pozisyonda oturun. Bu arada nefes teknikleri veya meditasyon yapabilirsiniz. 

Surya mudra her gün 45 dakika boyunca, her seans 15 dakika sürecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Günün erken saatlerinde uygulamak daha fazla fayda görülmesini sağlar.

2- Kapha (Nashak) mudra

Vücudun üç mizacı Vayu (hava), Kapha (toprak) ve Pitta (ateş) olarak bilinir. Pitta elementi ateşi temsil ettiğinden metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Kapha ise toprağı temsil ettiğinden vücutta fazla olması fazla kilo olduğunu gösterebilir.

Kapha mudra, Kapha elementinin fazlasını vücuttan uzaklaştırmayı ve diğer elementler arasındaki dengeyi yeniden sağlamayı amaçlamaktadır. Peki nasıl yapılır?

●Öncelikle gözleriniz kapalı olarak rahat bir pozisyonda oturun. Yüzük ve serçe parmağınızı avuç içine doğru bükün ve başparmağınızla birleştirin. Size rahatsızlık vermeye başlamadığı sürece baskı uygulayarak hareketi devam ettirin.

Mudranın tüm faydalarını hissetmek için her gün 30-45 dakika, 15 dakikalık tekrarlarla uygulamanız önerilir.

3- Linga mudra

Lord Shiva’nın mudrası olarak bilinen Linga mudra, iç çatışmaları kanalize etmeye çalışan etkili bir tekniktir, pozitifliğin olumsuzluğa karşı kazandığı zaferi simgeler. Bu mudra ile vücuttaki ateş uyanır ve organları canlandıran bir enerji üretir, sindirim sistemi etkinleştirilir ve bağırsak sorunlarını dengelemek için enerji buradan akar. Ayrıca metabolizmayı iyileştirerek kilo kaybına yardımcı olur. Bu mudranın ürettiği ısı sayesinde vücutta yağ biriktirdiği bilinen ‘Ama’ adı verilen zehirli bir maddenin büyümesi engellenir. Peki nasıl yapılır?

●Önce rahat bir pozisyonda oturun. Konsantrasyonunuzu artırmak ve dikkatinizin dağılmasını önelemek için gözlerinizi kapatın. Daha sonra her iki elin parmaklarını avuç içleri birbirine bastırılacak şekilde birbirine kenetleyin. Sol başparmaklarınızı dik tutmayı unutmayın. Ayrıca avuç içi basıncını artırırsanız daha fazla ısı üretilmesine yardımcı olacaktır.

Bu mudranın her gün 20-30 dakika uygulanması önerilir.

4- Vaayan mudra

Bu mudra, hava elementiyle yakından ilişkilidir. Hava elementi vücuttaki sinir sistemini iyileştirmeye yardımcıdır. Doğru uygulandığında Vaayan mudra, daha yüksek bir bilinç aralığına sahip olmanızı sağlar, bu da kilonuzu kontrol etmek ve yağ yakmak için bilinç durumunuzun daha açık olmasını yardımcı olur. Peki nasıl uygulanır?

●Güvenli ve havalandırılmış bir alanda yere oturun, omurganızı dik tutun, gözlerinizi kapatın. İşaret ve orta parmağınızı avuç içine doğru bükün ve başparmağınızla birleştirin. Hafif bir baskı uygulayın ve pozisyonu 15-20 dakika boyunca koruyun.

Olumlu etkilerinden yararlanmak için düzenli olarak uygulamanız önerilir.

5- Gyan mudra

Bilgi çamuru olarak bilinen Gyan mudra, diğer yoga pozisyonları ve nefes egzersizleriyle uygulanması amaçlanır.

Gyan mudra ile zihin konsantrasyonu artar, bedensel ve zihinsel işlevler daha iyi akar, vücutta doğal ve sağlıklı uyku döngüsü kolaylaşır. Böylece bu mudra vücudun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlayarak metabolizmayı hızlandırır, fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur. Peki nasıl yapılır?

● Yere oturun, sırtınızı düz, gözlerinizi kapalı tutun. Daha sonra işaret parmağının ucunu başparmağın ucuna dokundururken diğer parmakları uzatılmış halde bırakın.

Bu mudranın en verimli hali için avuçlarınızı dizlerinizin üzerine koyun ve 30 dakika bu pozisyonda tutun.

6- Prana mudra

Yaşam mudrası anlamına gelen prana mudranın hayatın kendisini temsil ettiğine inanılır. Bireyin vücuttaki enerjiyi aktive etmesine, organların verimli çalışmasına, kök çakraların açılmasına ve bu sayede enerjinin vücutta sorunsuzca akmasına yardımcı olur. Prana mudra, Pranayama ile uygulandığında en iyi sonuçları verir. Peki nasıl uygulanır?

● Yere oturun, sırtınızı düz, gözlerinizi kapalı tutun. Mudrayı iki elinizle yapmaya özen gösterin. Başparmağın ucunu yüzük ve serçe parmağın uçlarıyla birleştirin ve diğer elinizle de aynısını yapın. Etkiyi hissetmek için 20-25 dakika pozisyonu koruyun.

Bu mudralar metabolizmayı hızlandırma, vücutta enerji akışını artırma, bilinç düzeyini yükseltme gibi çok çeşitli yollarla kilo vermeye yardımcı olabilir fakat bu süreci desteklemek için beraberinde yapılması gereken birkaç yaşam tarzı değişikliği de olması gerekir:

● Besleyici vedengeli bir diyet uygulayın.

●Şekerli içecek ve yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçının.

●Aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışın. Haftada en az 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapın.

●Yoga ve meditasyon yaparak hem fiziksel hem de zihinsel bir güçlenme yaşayın. 

Nefes egzersizlerini hayatınıza dahil edin.

●Düzenli su için (kg başına en az 30 ml)

Bu mudralar ve yaşam tarzı değişiklikleriyle bedeninizi ve zihninizi sağlıklı tutmada uzun bir yol kat edebilir, aynı zamanda zayıflama sürecinizde istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

Dilediğiniz yolları tek hamlede aşabildiğiniz sağlıklı günler dileriz…

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan