Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 04.11.2022 10 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Zayıflamak için hangi bitki çayları tercih edilir?

Kilo vermeyi destekleyen bitki çayları nelerdir? Hangi bitki çayları zayıflamanıza destek olur?

Zayıflamak için hangi bitki çayları tercih edilir?

Bitki çayları, baharatlar, bitkiler ve türevlerinin yapılan, kurutulması ve ardından kaynatılmasıyla elde edilen içeceklerdir. Bitki çayları genellikle doğal bitkilerden veya bitki karışımlarından yapılır ve içmeye hazır hale getirilir. Uzun yıllardır hem sağlığa faydaları hem de rahatlatıcı etkileri sayesinde sıkça tüketmektedir.  

Kontrollü bir şekilde kilo vermek için zayıflama çayları oldukça etkilidir. Kolay bir şekilde hazırlanabilen bitki çayları içerdiği besin değerleri ile vücutta yağ birikimini engellemeye ve vücuttaki ödemlerin atılmasını yardımcı olur. Bununla birlikte metabolizmadaki şeker düzeyini kontrol eder ve bağırsak sağlığını destekler.

Zayıflama çayları, formunuzu koruma etkisi ile birlikte vücut sağlığı için de faydalı olmaktadır. Ancak kontrolsüz tüketimi ciddi zararlara yol açabilir. Yeşil çay ve beyaz çay, zayıflamak için en sık tüketilen çaylardan bazılarıdır. Bu çaylar, yağ yakımına olan etkileri sayesinde zayıflama diyetlerinde tercih edilmektedir. Buna ek olarak kiraz sapı ve funda yaprağı gibi çaylar da vücuttaki  ödemin atılmasında oldukça etkilidir.  

Zayıflatan Bitki Çayları Nedir?

Zayıflatan bitki çayları şunlardır.

 • Yeşil Çay

 • Pu-erh Çayı

 • Beyaz Çay

 • Zencefil Çayı

 • Yaban Mersini Çayı

 • Kuş Otu Çayı

 • Tarçın Çayı

 • Oolong Çayı

 • Mate Çayı

 • Maydanoz Çayı

 • Acı Biber Çayı

 • Hibiskus Çayı

Zayıflamak İçin Hangi Yeşil Çay İçilir?

bitki caylari

Zayıflamak için tüketilecek yeşil çay türünde genel olarak Matcha tavsiye edilir. Matcha yeşil çayı, besin değeri açısından yüksektir ve antioksidan içermektedir. Matchanın bu faydası matcha çay yapraklarının tamamen çekilerek içecekle beraber tüketilmesi ile ilgili olduğunu belirtmektedir. Birçok yeşil çay türünde ise yeşil çay önce demlenir ve ardından yaprakları süzülerek içilir. 

En Hızlı Zayıflatan Bitki Çayı Nedir?

Hızlı kilo için beslenme programına ve egzersizlere ek olarak çeşitli doğal bitki çayları hazırlanabilir. Basit bir şekilde hazırlanan bu tarifler özellikle akşamları rahat hissetmeye ve daha kolay kilo vermeye yardımcı olur. En hızlı zayıflatan bitki çayları şunlardır.  

Yeşil Çay: Yeşil çay, kilo kaybına yardımcı olan ve en sık tercih edilen bitki çaylarından biridir. Bu bitki çayı, kilo kaybına ek olarak yağ yakımını da destekler.  Dengeli bir beslenme planı ile birlikte verilen kilo miktarını da artırır. Çünkü yeşil çay özü özellikle metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakılmasını artıran antioksidanlar açısından yüksektir. Bu etki yeşil çay türü olan matcha için de aynıdır. Yeşil çay günde iki bardak içilebilir, ancak aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. 

Beyaz Çay: Beyaz çay, çay yapraklarının az işlem görerek ve farklı şekilde hasat edilerek elde edilir. Beyaz çayın tadı diğer bitki çaylarına göre daha tatlı ve hafiftir tatlıdır. Kilo vermenizi kolaylaştırırken ağız sağlığını da iyileştirir. Beyaz çay da yeşil çaya benzer şekilde kateşin olarak adlandırılan antioksidan içerir ancak daha lezzetli bir tadı vardır. 

Zencefil Çayı: Zencefil çayı da en hızlı zayıflatan çaylardan biridir. Zencefilin vücuda birçok faydası vardır ve zayıflamaya yardımcı olurken iltihabı da azaltır. Vücuttaki şişkinliği azaltmak için de en etkili çaylardandır. Zencefil çayının bir diğer faydası ise vücutta şişkinliğe yol açan ve iltihaplanmayı tetikleyen birkaç gen ve enzimi bloke etmesi yer alır. Zencefil çayını daha lezzetli hale getirmek için kakule, kuşburnu ve tarçın ile birlikte demlenebilir. Ayrıca limon da ilave edilebilir. 

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır?

Zayıflama çayı hazırlamak için gereken malzemeler şunlardır.

 • 1 litre su

 • 2 adet kabuk tarçın

 • 1 adet elma

 • 1 limon suyu

 • 1 avuç maydanoz

 • 1 fincan yeşil çay

 • 2 küçük parça taze zencefil

Yapılışı

Zayıflama çayı yapmak için 1 litre su, kabukları ile birlikte dilimlenmiş elma, kabuk tarçın, limon suyu, taze zencefil ve maydanoz Kabuklu dilimlenmis elmayı, limon suyunu, tarçını, maydanozu ve taze zencefil, bir tencereye alınır. Karışım 15 dk kadar kaynatılır. Ardından 5 ila 6 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra bütün malzemeler süzgeçten geçirilerek, bir sürahiye alınır. İçerisine önceden demlenen bir fincan yeşil çay ilave edilir. Bu şekilde bir gün bekletilir ve tüketime hazır hale gelir. 

Bitki Çayları Ne Zaman İçilmelidir?

Bitki çayı tüketiminin günün belli saatlerinde olması çayın yararlarını artırmaktadır.   Örneğin hazımsızlık sorunu olan kişilerin bitki çayını sabahları aç karnına bir fincan tüketmesi önerilir. Tüketilen bitki çayının miktarı önemli olduğu gibi hangi bitki çayının hangi zaman diliminde içilmesi  gerektiğini bilmek de önemlidir. Gece saatlerinde bitki çayı içmek için papatya ya da ekinezya gibi rahatlatıcı bitki çaylarının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. 

Yeşil çay ise içerdiği kafein nedeniyle vücutta uyarıcı etki yaratabilir. Bu nedenle de geç saatlerde tüketilmesi önerilmez. Yeşil çay uyumadan en az iki saat önce içilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda yeşil çay kahvaltı ve çalışma araları için iyi bir içecek alternatifidir.  

Bitki çayları zayıflatıcı etkileri nedeniyle genellikle günde 3 ila 6 defa içilmesi önerilir.

Günde bir kez öneriliyor ise sabahları aç karnına kahvaltıdan 15-30 dakika önce, iki kez tüketilecek ise sabahları ve akşam yatmadan aç karnına içilmelidir. Günde üç kez tüketilmesi önerilen çayların sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce içilmesi uygundur.  

Yağ Yakmak İçin Hangi Bitki Çayı İçilir?

Yağ yakımını hızlandıran bitki çaylarının listesi aşağıda verilmiştir.

 • Yeşil çay

 • Beyaz çay

 • Zencefil çayı

 • Biberiye çayı

 • Maydanoz çayı

 • Tarçın çayı

 • Mate çayı

Bitki Çayları Kalori Yakar mı?

Bitki çayları kalori yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bitki çayları, vücudun yağları daha hızlı parçalamasını ve daha fazla kalori yakmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandıran kateşinler içermektedir. 

Araştırmalar, kateşinlerin güçlü antioksidan özelliklere sahip bir tür bitki bileşiği olduğunu belirtmektedir. Bitki çaylarında özellikle epikateşin, epigallo kateşin, epikateşin gallat ve epigallokateşin gallat (EGCG) olmak üzere çeşitli kateşinler bulunur.  

Yeşil, siyah, beyaz ve oolong çaylarının tümü Camellia sinensis bitkisinin kurutulmuş yapraklarından elde edilir. Farklı tatlara, besin bileşimine ve özelliklere sahip bu bitki çaylarının kilo verme üzerindeki etkileri de değişmektedir. Kalori yakmak için etkili bitki çaylarından biri de yeşil çaydır. Yeşil çayı hem kilo kaybını hem de yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yeşil çay özünde bulunan  kateşinlerde, metabolizmanızı hızlandıran ve yağ yakımını artıran doğal olarak oluşan antioksidanlar açısından yüksektir. 

A ve C vitaminleri açısından yüksek olan kekik çayı da vücut metabolizmasını hızlandırarak yağ yakımını hızlandırır. Günde 1 ila 2 bardak kekik çayı tüketmek, bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.  

En Çok Kalori Yakan Bitki Çayı Nedir?

En çok kalori yakmayı sağlayan bitki çayları aşağıda listelenmiştir. 

 • Mate Çayı: Bu çayın içerdiği bileşenlerden biri olan matein, metabolizmayı hızlandırır, vücut ısısını yükseltir ve vücudun normalden daha fazla kalori yakmasını sağlar. Aynı zamanda daha uzun süre tokluk hissi sağlayarak öğünler arasında acıkmayı önler. 2001 yılında Danimarka'da fazla kilolu 44 kişi üzerinde yapılan araştırmada, düzenli olarak mate çayı içenlerin, içmeyenlere göre yaklaşık %40 daha fazla kilo kaybettiği gösterilmiştir. 

 • Kuş Otu Çayı: Kuş otu çayının hafif müshil etkisi,  şişliği önler ve vücuttaki fazla suyun atılmasına katkıda bulunur. Potasyum ve magnezyum açısından yüksek olan kuş otu bitkisi, bağırsakları temizleye yardımcı olur. Bu çay akşamları bir bardak tüketildiğinde,  ödem ve mide şişliği gibi sorunları azaltılabilir.

 • Yaban Mersini Çayı: Yaban mersini çayının öne çıkan faydalarından biri kan şekerini sabit tutması ve akşam yemeğini yemeden önce daha az aç hissetmenizi sağlamasıdır. Akşam yemeğinden önce bir bardak yaban mersini çayı içmek, alınan kalori miktarını azaltmayı sağlar. 

 • Yeşil Çay: Yeşil çayın en çok kalori yaktıran çayların başında gelmesinin nedeni, kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler  vücuttaki yağ oranını azaltması sağlar. Yeşil çayın 35 erkek üzerinde zayıflama etkileri üzerine yapılan 3 aylık bir araştırmada, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiğini gösterilmiştir.

 • Biberiyeli Çayı: Biberiye çayı, diyet yaparken vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerir. Aynı zamanda kan akışını  hızlandırarak vücuda enerji verebilir ve daha iyi odaklanmaya yardımcı olabilir.  Bu özellikleri sayesinde biberiye çayı, kilo problemi olan kişilerin düzenli kullanımda kilo kaybına yardımcı olan doğal bitki çaylarındandır.

Hangi Bitki Çayları Metabolizmayı Hızlandırır?

Bazı bitki çayları metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Aşağıda metabolizmayı hızlandırmada en etkili bitki çayları verilmiştir. 

 • Yeşil Çay: Yeşil çayın en bilinen özelliklerinden biri de metabolizma hızlandırıcı etkisidir. Yapılan araştırmalara göre yeşil çay metabolizmayı %4 oranında hızlandırmayı sağlar. Yemeklerden sonra içilen yeşil çay, kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağladığından,  iştahı azaltır ve bu sayede kilo kaybını destekler. 

 • Beyaz Çay: Antioksidan açısından zengin olan beyaz çay, yüksek miktarda kafein içermektedir. İçerdiği bu kafein ve antioksidan miktarı sayesinde yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırıcı etki göstermektedir. 

 • Mate Çayı: Güney Amerika'da popüler olan mate çayının içindeki kafein, vücudu uyandırır. İçerdiği matein etken maddesi sayesinde yağlarla savaşmaya yardımcı olur.  Vücudun enerjisini ve metabolizmasını hızlandırmayı sağlar. Uzun süre tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde kalori alımını sınırlandırmaya yardımcı olarak, kilo verdirir. 

 • Zencefil Çayı: Zencefil çayı, metabolizma hızlandırıcı bitki çaylarından biridir. Bu çay, damarlardaki kan akışını hızlandırır ve böylece vücut ısısının artırır. Bu durum da metabolizmayı hızlandırmayı sağlar. İçerdiği gingerol maddesi, yüksek antioksidan içermesi sebebiyle yaşlanan hücreleri onarılmasında rol oynar. 

 • Tarçın Çayı: Tarçın çayı kan şekerini kontrol etmeye katkıda bulunur ve kandaki kötü kolesterol miktarını düşürür. Aynı zamanda sindirim sistemini güçlendirir ve gaz oluşumunu önler. Bu sayede fazla kalori alımını sınırlar. Tarçın çayı antioksidanlar içerdiği için hücreleri yeniler ve metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir.  

Bitki Çayları İle Ne Kadar Sürede Kilo Verilir?

Bitki çayları ile haftada 4 kiloya kadar vermek mümkündür. Ancak bu etki için bitki çaylarının içerisine yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip bazı ürünlerin eklenmesi gerekmektedir. Bitki çaylarının zayıflatıcı etkisi için içerisine tarçın, elma, limon, karabiber ve karanfil gibi gıdalar eklenebilir. Elde edilen bu içecek düzenli olarak tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı olur. 

Bitki çayları ile haftada 4 kilo kadar vermek için düzenli egzersiz programı ve beslenme programı uygulamak önemlidir. Bitki çaylarının kilo verme etkisi düzenli beslenme ve antrenman programı ile desteklendiğinde daha kolaydır. Bitki çaylarının zayıflatıcı etkisinin tüketildiği miktara bağlı olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle de bitki çayı tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

*** [u'bitki \xe7ay\u0131'] *** bitki çayı
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan