Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.06.2023 6 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Zencefil shot mucizesiyle tanışın!

Shot bardaklarınızı hazırlayın şifa dolu bir tarifle geldik! Zencefil shot nasıl hazırlanır ve ne işe yarar diye merak edenler haydi okumaya!

Zencefil shot mucizesiyle tanışın!

Son dönemlerde popülaritesi, hazırlama kolaylığı ve erişilebilir olması sebebiyle sağlıklı içecekler, tüketiciler için oldukça rövanşta olan bir seçenek haline gelmiş durumda. Zencefilin vücuda oldukça fazla yarar barındırması çoğu insan tarafından bilinse de kullanım alanı olarak nasıl tüketileceği hala çoğu insan tarafından bilinmiyor. Biz de, bu yazımızda sizlere zencefili tüketmenin oldukça kolay ve pratik yolundan bahsedeceğiz. İçerdiği besin değeri ve vücuda verdiği katkılarıyla harika bir seçenek olan zencefil shot, sağlıklı içeceklerin gözdesi olmuş durumda.

Malzemelerine gerek evde gerekse rastgele bir market rafında kolaylıkla erişebileceğiniz, sağlıklı içeceklerden biri olan zencefil shot vücuda birçok yarar sağlıyor. Tercihinize göre, sadece zencefil kökleriyle yapılan ya da dilediğiniz bir meyvenin suyuyla preslenen ya da limon suyuyla harmanlanan zencefil kökleri, vücudumuz için tam bir şifa deposudur. Sindirim sistemine yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kan şekeri seviyesini düşüren bu sağlıklı içeceğin, şifasına şifa katmak için dilerseniz içerisinde birçok yararlı besin de ekleyebilirsiniz. Zencefil shotına ekleyeceğiniz zerdeçal, ekinezya ya da probiyotik gibi bileşenler, bu içeceğin içerisine şifa katmakla kalmıyor, tadını da eşsiz hale getiriyor.

Tam bir şifa deposu olan ve tadıyla tüketicilerin kalbini çalan zencefil shotının başlıca yararları aşağıda bahsedilmiştir.

Zencefil shot faydaları

Zencefilin besin içeriğine bakıldığında; içerdiği C, K vitamini, magnezyum ve potasyum sayesinde vücut için oldukça yararlı bir besindir ve vücuda çeşitli katkılarda bulunur. Zencefil shotın olası faydalarını sizler için derleyip listeledik. İşte zencefil shotın faydaları:

Sindirime yardımcı olur

Eminiz ki, zencefilin sindirim sistemi üzerindeki etkisini hepiniz bir yerlerden duymuşsunuzdur. Çoğu araştırmada ve söylentide olduğu gibi, zencefilin sindirim sistemi üzerinde oldukça fazla yararı vardır. Karın şişliğine, gaz problemlerine, kabızlığa ve midede oluşan bazı hazımsızlıklara karşı koruyucu görev gören zencefil, sindirim sistemindeki hareketliliği arttırarak vücuda yarar sağlıyor. Zencefil shot tüketimi sayesinde de bu bahsedilen faydaları ve içerikleri vücudumuza kolaylıkla almamız sağlanıyor. Ayrıca zencefil shot tüketiminin yararları bütün bunlarla kalmıyor, mide bulantısı ve kusmayı da önlemede aktif rol oynuyor. Eğer sabah bulantıları konusunda ya da kansere bağlı mide bulantısı konusunda şikâyetiniz varsa, zencefil tüketimi bütün bu şikayetlerinizi de hafifletmeye yarayacaktır.

Ağrıyı hafifletir

Zencefilin içerisinde aktif bir biçimde bulunan gingerol bileşeni sayesinde, zencefil antiinflamatuar ve antibiyotik etkisi göstermektedir. Bu etki sayesinde, doğal bir ağrı kesici olan zencefil, ağrıyı hafifletme konusunda oldukça başarılıdır. Hatta öyle ki, yapılan araştırmalar gingerol bileşeni ağrı ile ilişkilendirilen bileşiklerin aktivitesini ve sentezini minimuma indirdiği söyleniyor. Ağrı kesici olarak adlandırılan zencefil için normal piyasadaki ağrı kesiciler gibi ağrıyı anında kestiğini söylemek yanlış olur. Zencefilin ağrıyı kesme konusundaki başarısı, ağrıyı anında gidermektense uzun vadeli ağrıları giderme konusunda daha başarılıdır. Bu sayede, ağrı daha uzun vadede dindirmeye ve kronik iltihaplanma belirtilerini azaltma konusunda yardımcıdır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Yukarıda bahsedildiği üzere, zencefil tüketimi vücuda antiinflamatuar ve antibiyotik etkisi sunduğu gibi aynı zamanda da yanında antiviral ve antibakteriyel gibi çeşitli özellikler sunar. Bu içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Ayrıca, yazımızın başında söylediğimiz gibi, zencefil shota tat ve şifa katmak için içerisine ekleyeceğiniz portakal suyu ya da limon gibi besinler, zencefilin içerisindeki C vitaminini arttıracak olup bağışıklık sisteminin gücüne güç katacaktır.

Kan şekeri seviyenizi düşürür

Dünyamızdaki özellikle de ülkemizdeki, diyabet hastalarının sayısı oldukça fazlayken kan şekeri seviyesinin düzenlenmesi de bir o kadar önemlidir. Kan şekerinin düzenlenmesinde etkin rol oynayan besinlerden biri olan zencefil, diyabet hastalığına sahip kişilerde açlık kan şekeri düzeylerini kontrol etmede yardımcıdır. Uzmanlar tarafından belirtilen söylemlere göre: Düzenli zencefil tüketimi, insülin duyarlılığını arttırabileceğine ve vücuttaki karbonhidratları parçalayan metabolizmayı ve glikoz metabolizmasını arttıran bazı enzimleri azaltabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur.

Kan seviyenizin normal seyretmesinde etkili olabilecek olan zencefil tüketimi için, zencefil shotı tüketmeyi tercih etmeniz sizler için oldukça pratik bir seçim olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Oldukça merak edilen sorulardan biri olan, zencefil kilo vermeye etkili midir sorusunu yanıtlamamız gerekirse, güncel araştırmaların gösterdiği üzere, zencefilin açlığı azaltabileceği ve sindirim sırasında yakılan kalori miktarını arttırabileceği gösterilmiştir. Zencefil içerdiği bileşikler sayesinde, yiyeceklerin termik etkisini yükseltir ve bunun yanında vücudun yiyecekleri parçalamak için yaktığı kalori miktarını arttırır. Bununla beraber, açlık seviyelerini kontrol eden ve tokluk hormonu olarak bilinen grelin hormonunu arttırarak, tokluk hissini uyandırır ve normale oranla daha az açlık hissiyle, yemek yemeyi sınırlandırır. Bu sayede, zencefil tüketimi kilo verme konusunda vücuda yardımcı olur.

Kolesterolü düşürür

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz zencefilin bir diğer faydası ise, kolesterolü düşürdüğü gerçeğidir. Kolesterolün yüksek seyrettiği durumlarda kalp ve damar sağlığı da olumsuz etkilenir. Gün içerisinde yaptığınız bol egzersizin yanında tükettiğiniz zencefil, LDL dediğimiz, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen kolesterolü düşürmede aktif rol oynar. Hatta ve hatta öyledir ki, zencefil tüketimi LDL kolesterolü, toplam kolesterol oranını ve trigliseritleri düşürmede vücuda yardımcı olur. Zencefilin kolesterol üzerindeki etkilerini tam olarak detaylandırmak için bu konuda daha çok veriye ihtiyaç duyulmaktadır.

Zencefil shotın zararları

Belirttiğimiz faydalara bakıldığı zaman, zencefil tüketimi sağlığımız için oldukça faydalı, oldukça sağlıklı bir içerik olarak gözükse de kimi insanlar için durum böyle olmayabilir. Hassas sindirim sistemine sahip olan kişilerde olası mide yanmaları gözükebilir. Tüketilen zencefilin dozu, rahatsızlık hissetmemek için oldukça önemlidir. Ayrıca, çok yüksek dozlarda zencefil tüketimi, hafif bir kan sulandırıcı görevi görebilir. Bu sebeple, zencefil ya da zencefilli bir içecek tüketmek istiyorsanız ve kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Zencefil shot ve zencefil takviyesi

Eğer güncel diyetinizde takviye şeklinde zencefil kullanıyorsanız, zencefil shot içmenize gerek yoktur. Bunun sebebi ise, takviye olarak aldığınız zencefil, günlük ihtiyacınızı muhtemelen karşılamaktadır. Zencefil tüketimi için, günlük olarak kesin tüketmeniz gereken bir değer olmasa da bilinenin üzerine, aşırı zencefil tüketimi ters etki yapıp mide bulantısına ve mide yanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, zencefil tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Evde zencefil shot nasıl hazırlanır?

Zencefil shotları evde de kolaylıkla yapabileceğinizden bahsetmiştik, peki ya nasıl?

Öncelikle zencefilli shot için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Yarım su bardağı taze limon suyu

1 su bardağı portakal suyu

2 gram taze zencefil

Tatlandırmak istediğiniz diğer besinler. Örneğin:

1 ila 3 çay kaşığı bal

1 ila 2 çay kaşığı acı biber

Yarım çay kaşığı zerdeçal

Malzemeleri aldıktan sonra sıra geldi yapım aşamasına. Zencefilli shot tarifi:

Aldığınız zencefili soyun ve küçük parçalar halinde doğrayın. Diğer tüm malzemelerinizi güçlü bir karıştırıcıya ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı ince gözenekli bir süzgeçten geçirin ve sıvıyı bir kaba alın. Tükettiğinizden geriye kalan miktarı, bir buz kalıbına aktarın ve dondurun. Geceden buz kalıplarını çıkarıp sabah biraz su ile çözündürerek shot atabilirsiniz. Hepinize afiyet, şifa olsun.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Ruya Sayilir

Ruya Sayilir Mutlaka deneyeceğim tarif ve bilgiler için teşekkürler

07.06.2023
Yanıtla