Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Zeytin: Karbonhidratı Az, Yağdan Zengin
Diyetisyen Sena Tuvanç 16.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Zeytin: Karbonhidratı Az, Yağdan Zengin

Zeytin kalp dostudur ve doymamış yağlardan zengin olduğu için kolesterolü yükseltmez.

Zeytin: Karbonhidratı Az, Yağdan Zengin

Günün besini:Zeytin

Zeytin omega 6 yağ içeriği (diğer adıyla linoleik asit) yüksek, yağda çözünen  A ve E vitamininden zengin bir meyvedir. Omega 6 içeriği açısından da anne sütüne en yakın besindir. Omega 6 yağ asitleri esansiyeldir, yani yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi için vücudun dışarıdan almak zorunda olduğu öğelerdir.

Siyah zeytin daha kalorili

Düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeriği, zeytini diğer meyvelerden ayıran en büyük özelliktir. Yeşil ve siyah olmak üzere iki tür zeytin vardır ve siyah zeytin yeşile oranla daha çok yağ içerdiği için, %50 daha fazla kalori içerir.

Zeytin, yüksek yağ miktarı sayesinde birlikte tüketildiği besinin glisemik indeksini düşürür ve kan şekerinin hızlı yükselmesini önler. İçerdiği yağ türü tekli doymamış yağlardan olduğundan, kötü huylu kolestrolü yükseltmez, hatta düşürmeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da vardır.


 

Güçlü bir antioksidan ve kalp dostu

 

İçerdiği E vitamininin güçlü bir antioksidan olmasından dolayı zeytin vücut hücrelerinin zarar görmesini önler, yenilenmelerine yardımcı olur.

 

2013 yılındaChristopher E Ramsden ve arkadaşlarınınzeytinde yüksek miktarda bulunan linoleik asidin tüketimi ile ilgili hazırladığı meta analiz sonucunda, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölümleri %17 oranında azalttığı bulunmuştur.

 

Sodyum içeriğine dikkat!

 

Zeytinler yapılış şekline göre yüksek miktarda sodyum içerebilir. Tuzsuz veya az tuzlu zeytinleri tercih edebilir, fazla kalori almamak için de porsiyon-miktarlari-nasil-belirlenmelidir">porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.

 

Bilgiyi Değerlendir:

Kahvaltılara veya galeta, kraker içeren ara öğünlerin yanına 5 adet zeytin ekleyerek sağlıklı yağ tüketiminizi artırabilirsiniz. Tuzlu zeytinleri ise suda bekleterek sodyum miktarını azaltabilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir