Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul

Diyetisyen Destekli

Hızlandırılmış Diyet
Diyet Listesi

Alınan kalori miktarını düşürerek kilo vermeyi amaçlayan beslenme programı.

KEŞFET ŞİMDİ BAŞLA
diyet planı
diyetisyen yorumu

Diyetisyen yorumu

Çok kısıtlı enerji içeren diyetler uzun vadede metabolizma yavaşlamasına yol açabilir. Bu yüzden hızlandırılmış kilo verme programı kısa süreli takip için uygundur. Hiçbir sağlık problemi olmayan bireyler daha hızlı kilo kaybetmek ve takılan kilo verme problemini çözmek için uygulayabilir.

Hızlandırılmış Diyet Diyet Listesi Hakkında

Özel bir etkinlik için kilo vermek istiyor ya da takılan son bir kaç kilodan kurtulmak istiyorsanız hızlandırılmış diyet listesi tercih edebileceğiniz diyetler arasında olabilir. Ancak bu diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın. 28 günlük hızlandırılmış diyet listesinde kalori oldukça aşağıya çekilerek kilo kaybı hedefleniyor.

Tavsiye edilen süre

1 Hafta - 28 Gün

💪

Zorluk

Zor

1000 kalori olarak planlanmıştır.
Hiçbir sağlık sorununuz yoksa kısa süreli takip için uygundur.
Direnç kilolarının kırılmasına ve hızlı kilo kaybına destek olabilir.
Emziren anneler, hamileler, diyabet hastaları, kardiyovasküler hastalığı olanlar için uygun değildir.

Neler var?

Sana uygun diyet

Hedefine ve metabolizmana uygun planlar

Diyetisyene soru

Diyetkolik diyetisyenine 5 soru hakkı

Tam erişim

Planlara, raporlara ve mikro besin değerlerine tam erişim

Her yerden takip

App’ten ve web’den kullanım

Reklamsız kullanım

Siz sağlığınıza odaklanın

Sana uygun diyet

Hedefine ve metabolizmana uygun planlar

Diyetisyene soru

Diyetkolik diyetisyenine 5 soru hakkı

Tam erişim

Planlara, raporlara ve mikro besin değerlerine tam erişim

Her yerden takip

App’ten ve web’den kullanım

Reklamsız kullanım

Siz sağlığınıza odaklanın

Hızlandırılmış Diyet Online Diyet
Haydi başlayalım

Dakikalar içinde online diyete başla.

GÜNDE 1 ₺
3 ay 135 ₺ 90 ₺ BAŞLA
1 ay 45 ₺ BAŞLA

Kilo verme diyeti

Hızlandırılmış Diyet
Online Diyet

Tüm Planlar

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti Nedir?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti, günlük olarak 1000 kaloriden az kalori alımını içeren bir diyet programıdır. Bu diyet genellikle hızlı kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilir. Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti, günlük enerji alımını belirli ölçüde sınırlamaya yardımcı olur ve vücudun enerji depolandığı yağ dokusunun yakmasını sağlar. Bu diyet içeriğinde lif oranı yüksek, yağ oranı düşük, karbonhidrat oranı düşük ve kalori oranı düşük yiyecekler tercih edilir. Bu diyet kapsamında sağlıklı ve dengeli beslenmenin sağlanması için vitamin ve mineral takviyelerinin alınması da önemlidir.

Geniş kapsamda bakıldığında hızlandırılmış 1000 kalori diyetinin prensiplerine bakıldığında sağlıklı ve dengeli beslenme ilkelerine uygun değildir. Bu diyet tarzı düşük kalorili diyetler arasında yer alır ve çoğunlukla kısa vadeli hızlı hedefler için kullanılır. Bu yönüyle uzun vadeli veya sürdürülebilir diyet listeleri arasında yer almaz; kalori oranı düşük besinlerin yer aldığı bu tür diyetlerde yeterli besin alımını sınırladığından uzun süreli uygulanılması sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu düşük kalori alımı vücudun ihtiyaç duyduğu enerji, besin ve besin öğelerinin sağlanmasında sıkıntılara neden olarak metabolizma hızını yavaşlatabilir, enerjiyi düşebilir, beslenme eksiklikleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle tür diyetlerin planlanması ve takibi için bir beslenme uzmanı ile beraber hareket etmek de fayda vardır. Her bireyin metabolizması, sağlık durumu ve hedefleri farklıdır ve bu nedenle kişiye özgü bir diyet listesi daha etkili ve güvenlidir. Özellikle kronik hastalığı olan veya hamilelik, emzirme döneminde olan kişilerin böyle bir diyeti uygulamadan önce mutlaka uzmanlarla görüşmeleri gerekir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti Ne İşe Yarar?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti, günlük kalori alımını yüksek ölçüde sınırlayarak yağ yakımını artırır ve hızlı kilo vermeyi sağlar. Vücuda alınacak düşük kalori ile enerji, enerjinin depoladığı yağ dokularından karşılanır. Bu durum hızlı kilo kaybını sağlar. Ancak bu hızlı kilo kaybının çoğunun su ve kas kütlesi kaybından olma ihtimali vardır, dikkatli olunmalıdır. Bu diyetin asıl amacı hızlı kilo kaybı olsa da bu kadar hızlı sonuç görmek kişide motivasyonu artırır, diyet ve diyet ile beraber uygulanan egzersiz programına karşı olan bağlılığı güçlendirir. Kişi aynı zamanda kötü beslenme alışkanlıklarını fark etme şansı yakalar. Bu diyeti uygularken yüksek kalorili, işlenmiş ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durması gerekir, bu da daha sağlıklı besin seçimleri yapma ve daha bilinçli bir şekilde yemek yeme alışkanlıkları geliştirme konusunda yardımcı olabilir. Özetle kısa sürede bazı hedeflere ulaşmak kişide uzun süre gerektiren hedeflere yönelik motivasyonu destekler.

Hızlandırılmış 1000 kalori diyetini uygularken kalori oranı düşük ürünlerin özenle seçilmesi ve miktarlarına dikkat edilmesi, kişinin besin seçimlerini ve porsiyon kontrolünü öğrenmesine yardımcı olur. Bu yönüyle bu diyet listesi, dikkat ve disiplin gerektirir ve böylelikle kişinin kendini kontrol etme becerisinin gelişmesine de katkıda bulunur. Bu diyetteki hızlı kilo kaybı, kısa vadeli olsa da bir sonuç görebilen kişiler kendilerini daha iyi hisseder, vücut algısı ve imajı ile ilgili olumlu değişiklikler yaşar ve kendine güveni artar. Bu da motivasyonu artırabilir ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerine devam etme isteğini destekleyebilir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Hızlı kilo verme hedefiyle kısa vadeli bir diyet stratejisi olan hızlandırılmış 1000 kalori diyetinin bazı temel unsurları vardır. Bu diyetin bilinmesi gereken önemli özelliklerin biri, uzun süreli ve sürdürülebilir bir diyet listesi olmadığıdır. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinin özellikleri aşağıda listelenmiştir:

Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinin temel özelliği, günlük olarak 1000 kaloriden az bir kalori alımını içermesidir. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinin besin içeriğinde genellikle lif açısından zengin yiyeceklerin tercih edilir. Lifli gıdalar sayesinde tokluk hissi artar ve sindirim sistemi desteklenmiş olur. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde düşük yağ oranına sahip olan besinlerin tercih edilmesi gerekir. Yağ alımı sınırlaması ile toplam kalori alımını düşürülmeye çalışılır. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde düşük karbonhidratlı yiyecekler tercih edilir. Karbonhidrat alımının sınırlandırılması ile vücutta enerji olarak yağ depolarının kullanılması teşvik edilir. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde protein açısından zengin gıdaların tüketimini teşvik edilir. Protein kaynağı gıdalar sayesinde tokluk hissi artar, kas kütlesi korunmaya çalışılır ve metabolizma hızlandırılır. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde öğün sayısını sınırlanmıştır. Bu sayede toplam kalori alımını azaltılabilir. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde mutlaka yeterli miktarda su tüketmelidir. Su ile beraber açlık hissi azaltılır ve metabolizma işlevi desteklenir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti uygulamak için ilk ve en önemli adım kalori hesabı yapmaktır. Diyetin adından da anlaşılabileceği gibi günlük en fazla 1000 kalorilik gibi bir alım hedeflenmesi gerektiği için günlük kalori ihtiyacını hesaplamak gerekir. Bunun için ise yaş, cinsiyet, kilo, boyu ve fiziksel aktivite seviyesi gibi parametreleri dikkate alarak bir kalori hesaplaması yapılabilir. Günlük kalori ihtiyacının karşılanması için dengeli bir beslenme hedeflenmelidir. Günlük 1000 kalori alımını sağlamak için tüketilecek besin gruplarına ve porsiyonlara dikkate edilmesi gerekir. Genellikle öğünlerde şu besin gruplarına yer verilmelidir: Protein, sebze ve meyveler, tam tahıllar, yağlar. Diyette mutlaka yeterli miktarda protein alınmasına da dikkat edilmelidir. Öğünlerde tavuk, balık, hindi, yumurta, mercimek, nohut gibi protein kaynaklarına yer verilmelidir. Ayrıca lifli gıdalar da tokluk hissinin sağlanması ve sindirim sistemini desteklemek adına dahil edilmelidir. Yağ alımı sınırlanmalı ve tüketilen yağların sağlıklı yağlardan olmasına dikkat edilmelidir. Zeytinyağı, avokado, ceviz gibi sağlıklı yağ kaynaklarına odaklanın.

Şekerli ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Diyet yaparken sıvı tüketimine önem verilmelidir. Ancak bu süreçte asitli ve şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tür içeceklerin kalorisi yüksek olduğu için diyeti olumsuz etkiler. Gün içerisinde mutlaka en az 8 ila 10 bardak su içilmeye çalışılmalıdır. Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti sınırlı kalori içerdiğinden porsiyon kontrolü burada daha büyük önem taşır. Besinleri dikkatlice tartarak ve ölçerek doğru porsiyonlar tüketilmeye çalışılmalıdır.

Diyet boyunca yapılacak egzersiz ve uyku düzeni ile destek vermek de oldukça önemlidir. Her bireyin ihtiyaçları farklı olduğu için sağlıklı bir diyet listesi oluşturmak ve kilo verme hedefine ulaşmak için bir beslenme uzmanı ile çalışmak gerekir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde besin seçiminin önemli bir yeri vardır. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde tüketilmesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir:

Tavuk veya hindi göğsü Somon, alabalık, uskumru gibi balıklar Yumurta Yağsız veya az yağlı yoğurt, peynir, süt Marul, roka, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler Brokoli Havuç Kabak Lahana Biber Elma Portakal Muz Çilek Karpuz Armut Tam buğday ekmeği Esmer pirinç Yulaf ezmesi Kepekli makarna Tam tahıllı krakerler Zeytinyağı Avokado Badem Ceviz Su

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinde tüketilmemesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir:

Tatlılar Şekerli atıştırmalıklar Reçeller Şeker ilavesi yüksek olan hazır gıdalar Cips Kraker Kurabiye Fast food Hazır gıda ürünleri Yağlı kırmızı etler Sosis, salam, pastırma gibi işlenmiş et ürünleri Derili tavuk Tam yağlı süt, krema, tereyağı gibi yüksek yağ içeren süt ürünleri Alkol Gazlı içecekler, meyve suları ve enerji içecekleri gibi şekerli içecekler

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinin Kuralları Nelerdir?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti için bazı temel kurallar mevcuttur. Bu kuralların en başında günlük olarak alınan kalori miktarının 1000 kalorinin üzerine çıkmaması gelir. Bu kalori miktarına dikkat edildikten sonra öğünlerde tüketilen besinlerin küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi ve porsiyonların ölçülerek kontrol altında tutulması da gerekir.

Bu diyette dengeli beslenmenin sağlanması gerekir ve bunun için yeterli miktarda uygun protein, karbonhidrat ve yağ alımını sağlayacak dengeli bir diyet listesi oluşturulmalı. Yemeklerde protein kaynaklarının mutlaka tercih edilmesi gerekir. Protein tüketimi tokluk hissini artırır ve kas kütlesini korumaya yardımcı olur. Düşük kalorili bu tür diyetlerde besin değerlerinde eksiklikler olabilir. Bir sağlık uzmanına danışarak gerekli durumlarda vitamin ve mineral takviyeleri alınabilir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmeye özen gösterilmesi son derece önemlidir. Günlük 8 ila 10 bardak su içilmesi önerilir. İşlenmiş gıdalar yüksek kalori ve düşük besin değeri içerdiklerinden bu diyette kesinlikle uzak durulması gereken gıdalardır.

Diyet sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kaçamaklardır. Eğer kaçamak öğünler tüketilirse kalori dengesini bozulmuş olacağından diyetten istenilen sonucu elde etmek zorlaşacaktır. Kaçamakların yanı sıra ara öğünler de oldukça önemlidir. Ana öğünler gibi ara öğünleri de atlamadan diyet süreci sürdürülmelidir. Ara öğünleri ve su tüketimi önerilen şekilde yapılmadığı takdirde metabolizma hızı yavaşlar.

Hızlandırılmış 1000 kalori diyetinin uygulanma amacına uygun olarak hızlandırılmış kilo kaybı için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Özellikle kardiyo egzersizleri ve direnç antrenmanları gibi egzersizler rutine dahil edilebilir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinde Tavsiye Edilen Süre Ne Kadardır?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti genellikle kısa süreli bir diyet programı olarak planlanır. Bu diyetin süresi kişiden kişiye değişebilse de genellikle 1 haftadan 28 güne kadar sürebilir. Diyetin süresinin belirlenmesi; kişisel hedeflere, kişinin mevcut sağlık durumuna ve kilo verme ihtiyacına bağlı olarak değişebilir. Ancak yine de bu diyet uzun süreli yapılması tavsiye edilmez çünkü çok düşük kalorili diyetler uzun süreli olarak uygulandığında sağlık sorunlarına yol açabilir. Hızlandırılmış 1000 kalori diyetini bir diyetisyenle uygulamak önemlidir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti Zor mudur?

Evet, hızlandırılmış 1000 kalori diyeti genel anlamda zor bir diyettir denilebilir. Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti, düşük kalorili diyetlerden biri olduğu için bazı kişiler için zorlu olabilir. 1000 kalorilik bir günlük alım, normal kalori ihtiyacının oldukça altında bir miktardır. Bu nedenle bu diyeti uygulayan bir kişi normalden daha az yiyecekle günü tamamlamak zorundadır. Bu da açlık hissini artırabilen bir etmendir. Düşük kalori aynı zamanda enerji seviyelerinin de azalmasına neden olur. Yeterli enerji alınmadığı takdirde halsizlik ve yorgunluk hissi yaşanır.

Bu sınırlı kalori alımı bazı besin öğelerinin vücuda yeterli miktarda alınmasını da zorlaştırabilir. Düşük kalorili diyetlerde protein, vitamin ve mineral eksikliği görülen durumlardır. Bu yemek yeme kısıtlılığı dışarıdaki sosyal hayatta, yemek yeme veya özel etkinliklerde de devam edeceğinden beslenme tercihlerini sürdürmek konusunda bazı zorluklar yaşanabilir. Diyeti sosyal etkinliklerle uyumlu hale getirmek bazen zor olabilir. Yine de kısa zamanda hızlı sonuçlar için doğru şekilde yapıldığında oldukça etkili bir diyet olduğunu da unutmamak gerekir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti hem kısa sürede hızlı sonuç göstermesiyle hem de sağladığı bazı faydalar nedeniyle tercih edilen bir diyet seçeneğidir. En büyük faydası elbette düşük kalori alımı nedeniyle hızlı kilo kaybını sağlaması olacaktır. Bu diyet, kısa sürede hızlı sonuçlar için oldukça faydalı olabilir. Bu hızlı kilo kaybı ise motivasyonu artırır. Diyetin henüz başında elle tutulur hızlı bir şekilde kilo vermek çoğu kişide diyet programına devam etme konusunda daha motivasyon sağlar. Ayrıca kısa süreyle sınırlı bir uygulamaya sahip olması da bazı kişiler için daha kolay uygulanabilir olmasını sağlar. Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti, kilo vermeye karar vermiş her birey için bir başlangıç adımı olarak kullanılabilir. Bu diyetle kilo vermeye başlanabilir ve uzun vadeli süreçler için daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmayı teşvik edebilir.

Düşük kalori içeren bu diyet doğru şekilde yapıldığı takdirde vücutta metabolik hızı artırabilir. Daha düşük kalori alımı sonucu vücut, daha az enerji aldığı için metabolizma hızı artarak enerji tüketimini optimize etmeye çalışır. Bu da kilo verme sürecini hızlandırır. Bu diyeti uygulama sırasında düşük kalorinin sağlanması için düşük karbonhidrat alımı tercih edilmesi gerektiğinden kan şekerindeki dalgalanmalar azalır ve insülin hassasiyeti artarken insülin direnci de azalır. Dolayısıyla kan şekerini dengeleme konusunda olumlu etkiler sağlar. Yine düşük kalori alımının sağladığı başka bir avantaj da vücuttaki kötü kolesterol olan LDL seviyelerinin düşmesi ve kalp damar sağlığının iyileştirilmesidir. Yani bu diyet kandaki yağ seviyesine etki ederek lipid profili üzerinde olumlu etkiler yapabilir.

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetinde Diyetisyen Yorumu Nasıldır?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti ile ilgili diyetisyenin yorumu şu şekildedir:

‘’Çok kısıtlı enerji içeren diyetler uzun vadede metabolizma yavaşlamasına yol açabilir. Bu yüzden hızlandırılmış kilo verme programı kısa süreli takip için uygundur. Hiçbir sağlık problemi olmayan bireyler daha hızlı kilo kaybetmek ve takılan kilo verme problemini çözmek için uygulayabilir. Ancak bu diyet listesini uygulamadan önce bir uzmana danışmanız önerilir‘’

Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyetine Benzer Diyet Listeleri Nelerdir?

Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti, düşük kalori içeren bir diyet listesidir ve genellikle hızlı kilo kaybı hedefleyen bireyler tarafından tercih edilir. Bu bağlamda hızlandırılmış kilo kaybı sağlamaya yardımcı olabilecek diğer düşük kalorili diyet listeleri, hızlandırılmış 1000 kalori diyeti ile bazı benzerlikler gösterebilir.

Şok diyet, hızlı bir şekilde kilo vermek amacıyla uygulanan kısıtlayıcı bir diyet programıdır. Kısıtlamalar içerisinde genellikle çok düşük kalori alımı, tek tip beslenme veya bazı besin gruplarının tamamen ortadan kaldırılması gibi durumlar vardır. Hızlandırılmış 1000 kalori diyeti ve şok diyeti oldukça yakın benzerlik gösterir çünkü ikisi de düşük kalori yaklaşımı içeren diyet listeleri arasında yer alır. Hem şok diyeti hem de hızlandırılmış 1000 kalori diyeti; günlük kalori alımını ciddi şekilde sınırlar ki bu da vücudun enerjiyi depolanan yağlardan elde etmesini sağlayarak kilo kaybını hızlandırır, kısa süreli uygulanır, hızlı kilo kaybını hedefler. Ancak bazı farklılıkları da mevcuttur: şok diyet, daha aşırı ve dengesiz bir yaklaşım içerebilirken hızlandırılmış 100 kalori diyeti, daha dengeli ve çeşitli besin gruplarını içeren bir beslenme planından oluşur.

Aralıklı oruç diyeti; belli bir süre boyunca kalorisiz veya sınırlı kalori tüketmeyi içeren ve bunu belirli periyotlarla sürdüren bir diyet listesidir. Sıklıkla 16 saat süren bir açlık periyodundan sonra 8 saat süren bir beslenme periyodu uygulanması şeklinde yapılsa da bu saatler değişebilmektedir. Bu yöntemin amacı vücutta yağ yakımını teşvik etmektir. Genel anlamda aralıklı oruç diyeti, yemek periyotlarına dayalı bir yaklaşım iken hızlandırılmış 1000 kalori diyeti günlük kalori alımını sınırlayan bir diyet listesidir. Yine de benzer yönleri mevcuttur. Hem aralıklı oruç diyeti hem de hızlandırılmış 100 kalori diyeti; kalori alımını kısıtlamayı hedefler, vücutta enerji açığını oluşturur ve kilo kaybını teşvik eder, metabolizmayı etkileyebilir.

DASH diyeti, tansiyonu düşürmeyi hedefleyen bir diyet listesidir. Bu diyette düşük tuz alımı, sebze ve meyve, tam tahıl, düşük yağlı süt ürünlerini ve sağlıklı protein kaynaklarının tüketimi teşvik edilir ayrıca düşük kalorili bir versiyonu da vardır. Ancak, DASH diyeti ve Hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti arasında da bazı farklılıklar vardır. DASH diyeti, genel sağlıkla beraber tansiyon kontrolüne odaklanırken hızlandırılmış 1000 kalori diyeti daha çok hızlı kilo kaybını hedefler. Bununla beraber DASH diyeti ve hızlandırılmış 1000 Kalori Diyeti arasında bazı benzerlikler bulunmaktadır. Hem DASH diyeti hem de hızlandırılmış 1000 kalori diyeti; sağlıklı beslenmeyi hedefler, kan basıncını kontrol etmeyi sağlar, düşük tuz tüketimini teşvik eder.

Atkins diyeti, düşük karbonhidratlı bir beslenme planıdır. Bu diyet, karbonhidrat alımını sınırlar ve aynı zamanda protein ve yağ tüketimini artırır. Hem atkins diyeti hem de hızlandırılmış 1000 kalori diyeti; kilo kaybını hedefler, yağ yakımını sağlar ve karbonhidrat alımını sınırlar.