Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo, kişinin boy ve cinsiyetine göre sahip olması gereken kilo aralığıdır. İdeal kilo, kadın ve erkeklerde farklı aralıklara sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü, ideal kilo hesaplamasında BMI (Vücut Kitle İndeksi) ‘dan yararlanmaktadır.

Sayfa İçeriği

İdeal Kilo Hesaplama Ne İşe Yarar?

İdeal kilo, cinsiyet ve boya bakılarak olması gereken kilo aralığını ifade eder. Bununla beraber kişi yaşlandıkça normal beden kitle indeksi değer aralıklarında ust sınırlar hedef alınır. Bunun sebebi ileri yaşın neden olabileceği kas kayıplarından dolayı kilo kaybını önlemektir.

İdeal Kilo Değerleri Nedir?

İdeal kiloyu belirlemek için en sık kullanılan ölçek BMI ya da vücut kitle indeksidir. 50 yaş ve üzeri kişiler için standart ölçümlere 2 eklenmelidir. Kişilerin ideal kilo aralığında olmaları daha sağlıklı olmalarını ve hastalık risklerinin daha düşük olmasını sağlar. İdeal kiloda olan bireyler daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olurlar.

İdeal Kilo Değeri Ne Anlama Gelir?

İdeal kilo değeri, kişinin boy ve cinsiyetine göre sahip olması gereken vücut ağırlığıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerden biri vücut yağ oranıdır. Kişinin vücut kitle indeksi düşük veya yüksek olarak görülebilir ancak yağ ve kas oranları mutlaka değerlendirilmelidir. Aynı zamanda bel ve boyun çevrelerinin ölçümü de obezite ile ilişkilendirilmiş parametrelerdir.

İdeal Kilo Hesaplama Formülü Nedir?

İdeal kiloyu yaklaşık olarak hesaplamak için aşağıdaki formüller kullanılabilir.

Erkekler için ideal kilo hesaplama formülü: 50 +2.3 x ((boy (cm) / 2.54) -60)

Kadınlar için ideal kilo hesaplama formülü: 45.5+2.3 x ((boy (cm) / 2.54) -60)

İdeal Kilo Kaç Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), vücut kitle indeksinin 18.5 ila 24.9 arasında olmasını ideal kilo olarak gösterir. Aynı zamanda 18. 5 altında ya da 24.9 üstünde olması ise riskli olarak kabul edilmektedir. Vücut kitle indeksinin 25 - 29.9 aralığında olması fazla kilolu grubuna dahil edilirken 30 üzerinde olması 3 ayrı obez grubuna ayrılır. 30 - 34.9 arası 1. derece obezite, 34.9 - 39.9 arası 2. derece obezite, 40 üzerinde olması morbid obez ya da 3. derece obezite olarak sınıflandırılır.

Yaş Aralığına Göre İdeal Kilo Nasıl Olmalı?

Standart vücut ağırlığının herkese uyan bir tek gösterge olması mümkün değildir. İdeal ağırlık hesaplamasında yaş ve boy öncelikli parametrelerdir. Belirtilmesi gereken en önemli şeylerden biri de yetişkinlik dönemi yani 20 - 25 yaş aralığına kadar kilo artışının normal oluşudur.

Erkeklerde İdeal Kilo Kaç Olmalı?

İdeal kilo hesaplanmadan önce BMI belirlenmelidir. Ardından normal kabul edilen BMI aralığına göre alt ve üst sınır belirlenebilir. Kadınlar için normal kabul edilen vücut kitle indeksi 18.5-24.9 aralığıdır.

Kadınlarda İdeal Kilo Kaç Olmalı?

İdeal kilo hesaplanmadan önce BMI belirlenmelidir. Ardından normal kabul edilen BMI aralığına göre alt ve üst sınır belirlenebilir. Kadınlar için normal kabul edilen vücut kitle indeksi 18.5-24.9 aralığıdır.

Çocuklarda İdeal Kilo Kaç Olmalı?

İdeal kilo hesaplamasında yaş ve cinsiyet gibi faktörler dikkate alınır. Çocuklarda ideal kilo hesaplanırken büyüme ve gelişmesini takip edebilmek adına yaşa, boya ve cinsiyet oranla kilo takibi yapılmalıdır.

İdeal kilo hesaplamasında yaş ve cinsiyet gibi faktörler dikkate alınır. Çocuklarda ideal kilo hesaplanırken büyüme ve gelişmesini takip edebilmek adına yaşa, boya ve cinsiyet oranla kilo takibi yapılmalıdır.

İdeal Kilo Hesaplaması ve BMI Hesaplaması Arasındaki Fark Nedir?

Dünya genelinde BMI ya da vücut kitle indeksi olarak tanımlanan skala sıkça kullanılmaktadır. Vücut kompozisyonu hakkında doğru bilgi verebilmesi için ideal kilo hesabı çevresinde değerler belirlenmektedir.

BMI’ye göre vücut kitle indeksi 6 kategoriye ayrılır. BMI ya da vücut kitle indeksi, vücut ağırlığının boyun metre cinsinden karesine bölümü ile elde edilen değerdir. Buna göre vücut kitle indeksine göre ideal kilo sınıflandırması aşağıda verilmiştir.

  • 18.5 altı zayıf
  • 18.5 - 24.9 arası normal
  • 30 - 34.9 arası 1. derece obez
  • 35 - 39.9 arası 2. derece obez
  • 40 ve üzeri 3. derece obez

İdeal kilonun üzerinde olmanın zararları nelerdir?

İdeal kilonun üzerine çıkılması vücut yağ oranının sağlıklı seviyelerden yukarıda olduğunu gösterir. Vücutta yağlanma arttıkça organların çevresi yağ ile çevrilmeye başlar ve bu durum diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon gibi birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.

İdeal kilonun altında olmanın zararları nelerdir?

İdeal kilonun altında olmak yetersiz beslenme göstergesi olabilir. Bu durum saç dökülmesi, hormonal bozukluklar, deri döküntüleri, vitamin-mineral eksiklikleri ve çocuklarda gelişim geriliği gibi problemlere yol açabilir. Tüm bunlardan kaçınmak için yeterli ve dengeli beslenilmelidir.