Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Ananas

Ananas Kaç Kalori?

40
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)13.12
Protein (g)0.54
Yağ (g)0.12
Lif (g)1.4
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)1.0
Potasyum (mg)109.0
100 gr
Kalsiyum (mg)13.0
Vitamin A (iu)58.0
Vitamin C (mg)47.8
Demir0.29
100 gr
Karbonhidrat (g)13.12
Protein (g)0.54
Yağ (g)0.12
Lif (g)1.4
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)1.0
Potasyum (mg)109.0
Kalsiyum (mg)13.0
Vitamin A (iu)58.0
Vitamin C (mg)47.8
Demir0.29
Ananasın 100 gramında 50 kalori bulunmaktadır. Ananasın 1 ince dilimi (50 gr) 25 kalori, 1 adedi (905 gr) 453 kaloridir. Ananasın 100 gramı 13.12 gram karbonhidrat, 0.54 gram protein, 0.12 gram yağ, 1.4 gram lif içermektedir.

Ferahlatıcı etkisi ve sulu yapısı ile meyveler arasında ayrı bir yere sahip olan ananas tropikal bölgelerde yetişen bir meyve türü. İlk bakışta tatil, deniz, ada gibi çağrışımlar yapan ve çocukların çok sevdiği egzotik bir meyve olan ananas özellikle ekvatora yakın bölgelerde yetişiyor. Ananasın yüksek oranda su içeriği ve lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi için önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Vücuttaki toksinlerin atılmasından cilt sağlığına kadar birçok faydası bulunan ananas, aynı zamanda vücuda gerekli olan enerjiyi kazandırıyor.

Manganez, A ve C vitamini, potasyum ve beta karoten içeriğiyle hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendiren ananas özellikle kansere karşı oldukça etkili olduğu bilinen bromelain açısından zengin bir meyve. Vücuda besin olarak alınan proteinden yararlanılmasını sağlayan bromelain antikanser bir madde olarak biliniyor. Antioksidan özelliği bulunan bu meyve vücuttaki serbest radikallere karşı da oldukça etkili. Ayrıca enfeksiyonları iyileştirdiği bilinen ananas tansiyondan göz sağlığına, bronşitten bağırsak kurtlarına kadar birçok rahatsızlıkta tedavi amacıyla kullanılıyor. Sindirim zorluğu çeken kişilerin ananas suyu içerek ya da yemeklerine bir bardak ananas suyu ekleyerek bu sorununun üstesinden gelebilecekleri söyleniyor.

Ananasın faydaları nelerdir?

ananas faydalari

Kandaki glikoz seviyesini düzenlemede etkili olan ananas vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca kalsiyum emilimini kolaylaştırdığı için kemik yapısını da güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olduğu bilinen ananas içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor. Üstelik bu miktarın karşılanması için bir dilim ananas yemek yeterli.

İçerdiği bromelain sayesinde kanser hücrelerine karşı etkili olduğu bilinen ananas, doktorlar tarafından tüketilmesi önerilen bir besin. Anti-enflamatuar özelliğe sahip ve savunma sistemini güçlendirerek vücudu soğuk algınlıklarına karşı koruyor. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde saç dökülmesini engellerken aynı zamanda cilt sağlığı açısından da oldukça fayda sağlıyor. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenleyen bu tropikal meyve kan sulandırıcı etkisi sayesinde trombositlerin birikmesine engel oluyor. Ancak pıhtılaşma sorunu olan hastaların ya da kan inceltici ilaç kullananların ananas tüketirken doktoruna danışmasında fayda var. Öte yandan sporcuların kas ağrılarını gidermede de kullanılan ananas doğal idrar söktürücü ve ödem attırıcı olarak da tercih ediliyor. Adet sancılarına iyi gelirken romatizma ağrılarını gidermede de epey etkili oluyor.

Ananasın tarihçesi

Çok eski tarihlerden bu yana yetiştiği bilinse de kayıtlarda adına rastlanmayan ananasın ilk kez Kristof Kolomb tarafından Avrupa’ya getirildiği biliniyor. Avrupalı tüccarlar tarafından çam elması anlamına gelen “pineapple” olarak adlandırılan ananas daha sonra tüm dünyaya yayılıyor. Yetiştiriciliği geliştikçe şeker yoğunluğu ve su miktarı artan ananas zamanla tropikal bölgelerde en çok yetiştirilen meyvelerden biri haline geliyor.

Ananas nasıl yetiştirilir?

ananas kalori

Ananas, sıcak iklim koşullarını seven egzotik bir meyve. Kısa boylu tropikal bir bitki. Dünyada en çok Hindistan’da yetiştiriliyor. Akdeniz ve Ege bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’de de ananas yetiştirmek mümkün. 30 derecelik hava koşullarında büyüyebilen ananas gerekli koşullar sağlandığında evde de yetiştirilebiliyor. Yerden bir metre yüksekliğe sahip olan ve tepe noktasından meyve veren bitki ilk yıl yalnızca bir tane meyve verebiliyor. Çok su isteyen bir bitki olduğu için yağış alan bölgeler de ananas yetiştirmek için uygun. Şubat ayında tohumu ekilerek yetiştirilen bitki yaz başlangıcında meyve vermeye başlıyor.

Ananas hangi mevsimde yenir?

Genel olarak mart ayından sonra hasat edilmeye başlanan ananas çoğunlukla tropikal bölgelerden ülkemize giriş yaptığı için neredeyse yılın her ayında ulaşılabilir durumda. Özellikle yaz aylarında vücudun kaybettiği suyu karşılamak için tercih edilebilirken ferahlatıcı özelliği ile yazın en favori meyvelerinden biri haline geliyor. Yoğun su miktarı nedeniyle kış aylarında buzdolabında saklandığında çok fazla soğuduğu için ananası yaz aylarında tüketmek en ideali. Genel olarak meyvesini yıl sonu ve yıl başı gibi veren meyvenin sonbahar aylarında olgunlaşmamış olma olasılığı yüksek.

Ananas seçerken nelere dikkat edilmeli?

ananas faydasi

Dış yüzeyi gözenekli bir kabukla çevrilmiş olan ananas dalından koparıldığı andan itibaren gelişmesini ve olgunlaşmasını durduruyor. Ananas seçerken yapraklarının yeşil ve taze görünümde olmasına ve gözeneklerinin eşit boyutlarda olmasına dikkat edilmeli. Yapraksız kısmı yumuşak olan ananasın yeterince olgunlaşmış olduğu söylenebilir. Yaprakları kolaylıkla koparılabilen ve çapı geniş olan ananasın hem olgun ve hem de etli olduğu düşünülebilir.

Ananas seçiminde olduğu kadar kesimi ve dilimlenmesi sırasında da bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Eğer satın aldığınız yerde dilimletme imkânı bulamıyorsanız kendiniz de dilimleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle ananasın yeşil yapraklı kısmını keserek atın. Baş kısmını da keserek tahta üzerinde durabileceği şekilde tutun. Keskin bir bıçak yardımıyla kabuğundaki eğimli kısımlarına dikkat ederek ve kabuğu da tamamen ayıracak şekilde yukarıdan aşağıya doğru soyun. Silindir şeklindeki ananası daha sonra yuvarlak dilimlere ayırabilirsiniz. Orta kısmındaki sert bölümü dilerseniz atabilir dilerseniz yiyebilirsiniz.

Ananas nasıl saklanır?

Dilimlenmiş ananası uzun süre derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Vakumlu poşet yardımıyla hava almasını engellediğiniz ananasın dondurucudan çıkardıktan sonra tazeliğini koruduğunu göreceksiniz. Meyveyi derin dondurucuda saklamak istemiyor ve hemen tüketmek istiyorsanız kararmaması için üzerine limon suyu gezdirerek buzdolabına kaldırabilirsiniz. Tıpkı enginarda olduğu gibi ananasın da üzerine limon suyu sürerek kararmasını engelleyebilirsiniz. Sulanabileceği için dilimlenmiş ananaslar uzun süre bekletilmeden yenmeli. 

Ananas nelerle iyi gider?

ananas

Farklı lezzetler arıyorsanız ananas suyunu zeytinyağlı yemeklerde kullanmayı denemelisiniz. Meyveli pastalarınızın arasına ananas dilimleri ekleyebilir ya da farklı mus tariflerinde diğer meyve çeşitleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Ananas yoğurt ile oldukça uyumlu bir ikiliyken, diğer yaz meyveleri ile hazırlanan meyve salatalarına oldukça yakışıyor. Öte yandan ananası, ızgarada pişirerek üzerinde dondurma ile birlikte tüketebilirsiniz. Puding üzerinde ya da içinde, kek tariflerinizde, içeceklerinizde, smoothie’lerinizde ananası tercih edebilirsiniz. Ayrıca yağ yakıcı özelliğinden dolayı ananas kabuğu ile ananas çayı demlemeyi düşünebilirsiniz.

Ananas yerine ne kullanılabilir?

Yüksek miktarda lif içeren ananas vitamin ve mineral değerlerinin yanı sıra lezzeti ile de yeri doldurulamayacak bir meyve. Ancak ananasın tadını sevmiyorsanız ya da bulmakta zorlanıyorsanız en yakın özelliklere sahip diğer kabuklu ve çekirdekli meyveleri tercih edebilirsiniz. Sahip oldukları vitamin değerleri ananas ile birebir aynı olmasa da portakal, mandalina, greyfurt  gibi lifli meyvelere yönelebilirsiniz. Her yıl derin dondurucuda saklayabileceğiniz 2 ya da 3 ananas ile rahatlıkla kış aylarını geçirebilirsiniz. Günde bir dilim tüketildiğinde bile vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamaya yeterli olan ananas, tatlı ve ekşi tadı bir arada sevenlerin en çok tercih ettiği meyveler arasında yer alıyor.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan