Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Dana Karaciğer (Pişmiş)

Dana Karaciğer (Pişmiş)

240
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)3.77
Protein (g)28.42
Yağ (g)6.26
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)511.0
Sodyum (mg)78.0
Potasyum (mg)329.0
100 gr
Kalsiyum (mg)6.0
Vitamin A (iu)70564.0
Vitamin C (mg)1.1
Demir5.11
100 gr
Karbonhidrat (g)3.77
Protein (g)28.42
Yağ (g)6.26
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)511.0
Sodyum (mg)78.0
Potasyum (mg)329.0
Kalsiyum (mg)6.0
Vitamin A (iu)70564.0
Vitamin C (mg)1.1
Demir5.11

Pişmiş dana karaciğerin 100 gramında 192 kalori bulunmaktadır. Pişmiş dana karaciğerin 1 porsiyonu (125 gr) 240 kalori, 1 köfte kadarı (35 gr) 67 kaloridir. Pişmiş dana karaciğerin 100 gramı 3.77 gram karbonhidrat, 28.42 gram protein, 6.26 gram yağ içermektedir.

Sakatat ürünlerinden olan ciğerin Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Arnavut ciğeri, ciğer sote, ciğer kebabı, yaprak ciğer, ciğer kavurma, ciğer köftesi gibi farklı yöreler ile özdeşleşmiş olan ciğer yemeklerinin her biri ayrı bir lezzet taşıyor. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yüksek besin değerine sahip sakatat ürünleri arasında yer alan ciğer, insan sağlığına olumlu katkıları ile biliniyor. Dana ciğer, kuzu ciğer ve tavuk ciğer olmak üzere farklı türleri bulunan bu önemli besin maddesi özellikle büyüme çağındaki çocukların gelişimini destekliyor. 100 gram ciğer 6,1 mg demir içeriyor. Uzmanların haftada bir kez tüketilmesini önerdiği bu besin, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek yenilenmesini sağlıyor.

Ciğerin faydaları nelerdir?

ciger sote

Demir deposu olarak tanınsa da aslında kan yapıcı özelliği ile de öne çıkıyor. Kana kırmızı rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan hemoglobin maddesinin oluşumunu sağlayan ciğer, en çok yağda eriyen vitaminleri içeriyor. A, D, E ve K2 vitaminleri bakımından zengin olduğundan özellikle vücudun diş ve kemik yapısı için oldukça faydalı. Peki, uzmanların her fırsatta tüketilmesini önerdiği ciğerin faydaları neler?

Vücut, hücrelerini tamir etmek için ihtiyaç duyduğu aminoasitleri ciğerdeki proteinden karşılayabiliyor. B12 vitamini içerdiği için de zihinsel işlevler için oldukça gerekli. Özellikle dana ciğerinin unutkanlıkla mücadele edenler için faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Beyinde olumlu etkileri olduğu bilinen ciğer tüketimi sayesinde göz sağlığı da korunuyor.

Çinko içeriği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Vücudun beyaz ve kırmızı kan hücreleri için de oldukça gerekli. Vücudun savunma sistemini güçlendirici etkisi olan ciğer tüketimi özellikle gribal enfeksiyonlarda etkili diyebiliriz.

Vücudun enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. A vitamini kaynağı olması sebebiyle göz sağlığı ve kemik sağlığı için de gerekli.

Bir porsiyon dana ciğeri insan vücudunun ihtiyaç duyduğu günlük selenyum, bakır ve çinkonun %25’ini karşılıyor.

Folik asit (B9 vitamini) bakımından zengin olduğu bilinen ciğerin özellikle hamilelik döneminde tüketilmesi öneriliyor. Tavuk ciğerinin riboflavin içeriği sayesinde vücudun onarım ve üreme sisteminde faydalı olduğu biliniyor. Pantotenik asit de içeren tavuk ciğeri, adrenalin salınımı için faydalı olduğundan vücudun stresle mücadelesinde önemli rol oynuyor.

Ciğerin tarihçesi

Ciğerin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Osmanlı mutfağında kullanıldığı görülen ciğerin, Selçuklu döneminde de tüketildiği tarihi kaynaklarda geçen bilgiler arasında yer alıyor. Öte yandan Orta Asya’da yörük hayatı yaşayan Türklerin kırmızı et konusunda oldukça gelişmiş tekniklere sahip oldukları biliniyor. Seyyahların seyahatnamelerinde aktardıklarına göre Türkler kırmızı et dışında ciğer gibi diğer hayvansal ürünler konusunda da oldukça tecrübeliler. Günümüzde dünya lezzetleri arasında yer alan kebabın en çok tüketildiği Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep illerinde sabah kahvaltılarında ciğer kebabı tercih edilebiliyor.

Ciğer hangi mevsimde yenir?

Ciğer tüketimini belli bir mevsimle sınırlandırmak doğru bir yaklaşım olmayabilir. Yine de ciğer hangi mevsimde yenir ya da yenmelidir diye merak edenleriniz varsa tüketiminin özellikle kış aylarında artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Yaz aylarında daha aperatif gıdalar tercih edildiği için et tüketiminde olduğu gibi sakatat tüketiminde de azalma görülüyor. Ancak farklı yörelerde her mevsim tüketilen ciğer yemekleri bulmak mümkün. Yolu Edirne’ye düşenler hangi mevsimde olursa olsun yaprak ciğerin lezzeti ile buluşurken, bazı doğu illerinde her mevsim hatta her sabah ciğer kebap tüketildiği biliniyor.

Ciğer seçerken nelere dikkat edilmelidir?

ciger

İnsan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan ciğerin tüketim aşamasından önce bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Uzmanların, ciğer seçerken nelere dikkat edilmeli şeklinde sorulara öncelikle rengine dikkat edilmesi gerektiği konusunda tavsiyede bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda saklama koşullarından emin olduğunuz kasabınızdan ciğer satın alırken öncelikle rengine dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Uzmanların belirttiğine göre sağlıklı ciğer parlak bir görünüme sahip olmalı. Dolayısıyla rengi mat ve soluk olan ciğeri tüketmemelisiniz. Ciğer satın alırken kasabınızdan içerisindeki sinirleri ve dışındaki zarı temizlemesini isteyebilirsiniz. Ancak siz de mutfağınızda sivri uçlu bir bıçak yardımıyla bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ciğer nasıl saklanır? Ne kadar sürede tüketilmelidir?

Dana, kuzu ya da tavuk ciğeri satın aldıktan sonra saklama koşulları ve süresine de dikkat etmek gerekiyor. Satın aldığınız ciğeri 1-2 gün içerisinde tüketmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde tüm et ürünlerinde olduğu gibi içerisinde bakteri oluşumuna neden olabilirsiniz. Pişirdiğiniz ciğeri daha uzun süre bekletmeniz mümkün olabiliyor. Ciğeri nasıl saklamalıyım, ne kadar sürede tüketmeliyim şeklinde sorularınız varsa tüm et saklama ve tüketim sürelerini dikkate almanız yeterli.

Ciğer nasıl pişirilir? Nelere dikkat etmek gerekir?

ciger kavurma

İyi bir ciğer nasıl pişirilir? Ciğer elde edildiği hayvan türüne göre farklı teknikler ile pişiriliyor. Ancak tüm ciğer türlerinde uzmanların dikkat çektiği tek ortak nokta, ciğerin uzun süre pişirilmemesi gerektiği. Kızartırken pembeliğini koruması tavsiye edilen ciğerin uzun süre kızartılmasının ya da pişirilmesinin içerisindeki vitamin ve mineralleri etkilediği belirtiliyor. Uzmanlar, ciğerin ince doğranması konusunda tüketicileri uyarıyor. Kızgın yağa daldırılıp kısa sürede kızardığı görülen ciğerin fazla yağ çekmediği bilinse de kızarttıktan sonra dışındaki yağın alınması da söz konusu olabiliyor. Lezzetli bir ciğer sote ya da Arnavut ciğeri yapmak istiyorsanız ciğerinizin iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Ciğer kokusunun bir türlü gitmediğinden şikâyet edenlerdenseniz pişirmeden önce 1-2 saat sütte bekletebilirsiniz. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile iyice süzmelisiniz. Başta kuzu ciğer olmak üzere hiçbir ciğer türünün suda bekletilmesi önerilmiyor. Süzüldüğünden iyice emin olduğunuz ve una buladığınız ciğer parçalarını kızgın yağa atıp 1 dakika içerisinde çıkarabilirsiniz. Kızartma haricinde ciğer sote ya da şişte ciğer yapmak için de kısa süreli pişirme işlemini uygulayabilirsiniz.

Ciğer nelerle iyi gider?

Ciğer nelerle iyi gider sorusunun uzun bir cevabı yok diyebiliriz. Ciğer sote, kebap ya da kızartma… Hangi tarifte olursa olsun ciğerle tüketilen en önemli tamamlayıcı garnitür kuru soğan. Baharat olarak sumak ve maydanoz ile hazırlanan ince doğranmış soğan özellikle Arnavut ciğeri ve yaprak ciğer ile eşsiz bir birliktelik oluşturuyor. Közde domates ve biber de ciğerle tüketilen besinler arasında yer alıyor. Arnavut ciğer hazırlarken küp doğranmış patates kızartması ve pul biber de kullanabilirsiniz. İçecek olarak her türlü içecek tüketilebilir ancak ayran ve şalgam suyu en çok tercih edilenler arasında. Cacık, pilav ya da salatanın ise ciğer sote ya da kızartma çeşitleri ile tüketilebilen yiyecek alternatifleri olduğunu söyleyebiliriz.

Ciğerin yerine ne yenir?

Ciğer, içerdiği zengin vitamin ve mineraller nedeniyle alternatifi olan bir besin türü değil. Ancak gelişim çağında olan çocuğunuza ciğer yedirmekte ya da beğendirmekte zorlanıyorsanız ciğer yerine ne kullanılabilir diye düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda içerdiği yüksek besin değerleri açısından en yakın gıda türlerine yönelebilirsiniz. Özellikle fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyat türleri, balık çeşitleri çocuğunuzun günlük protein ihtiyacını karşılaması açısından faydalı olabiliyor. Ancak bir porsiyon ciğerin sahip olduğu geniş vitamin ve mineral değerleri için yan gıdalar da tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan