Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Demleme Beyaz Çay

Demleme Beyaz Çay

0
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)0.0
Yağ (g)0.0
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)2.0
Potasyum (mg)18.0
100 gr
Kalsiyum (mg)0.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.0
100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)0.0
Yağ (g)0.0
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)2.0
Potasyum (mg)18.0
Kalsiyum (mg)0.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.0

Son yılların popüler içeceklerinden biri olan beyaz çay, sağlığa faydalı bileşenleri ile dikkat çekiyor. Antioksidan açısından zengin bir kaynak olan beyaz çayı günün her saati sıcak şekilde içebilirsiniz.

Beyaz çay nedir?

beyaz cay nedir

Beyaz çay üretimi için çay bitkisinin yaprakları tamamen açılmadan önce toplanıyor. Genç tomurcuklar hala ince beyaz tüylerle kaplı olduğundan, elde edilen ürün beyaz çay olarak adlandırılıyor. Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen beyaz çay, açılmamış yaprak ve tomurcuklardan oluştuğu için oksidasyona uğramıyor. Beyaz çayı yapmak için kullanılan yapraklar ve tomurcuklar yılda sadece birkaç hafta boyunca toplanabiliyor. Kış ayları sırasında uykuda kalan çay bitkisi, ilkbaharla birlikte tomurcuklanmaya başlıyor. Yaprak ve tomurcuk toplama işleminin tam da bu aylarda ve hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Demlendiğinde kendine özgü açık sarı renge sahip olan beyaz çay diğer çaylara oranla daha baskın meyvemsi bir lezzet içeriyor. Beyaz çayı yudumladığınızda aynı zamanda bal, narenciye, vanilya, şeftali, kavun ve kayısı gibi lezzet notalarını da damağınızda hissedebilirsiniz. Beyaz çay, toplama standartlarına ve hammaddesine göre dört çeşide ayrılıyor:

• Yin Zhen Bai Hao (Silver Needle)
• Bai Mu Dan (White Peony)
• Gong Mei (Tribute Eyebrow)
• Shou Mei (Noble, Long Life Eyebrow)

Silver Needle ve White Peony en kaliteli beyaz çay çeşitleri olarak kabul ediliyor.

Beyaz çayın faydaları

• Beyaz çay antioksidan bir bileşen olan polifenol içeriyor. Düzenli olarak beyaz çay tüketerek hücrelerinizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir ve kronik enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

• Yüksek oranda kafein ve yine bir antioksidan olan kateşin içeren beyaz çay, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ hücrelerinin yakımını hızlandırıyor.

beyaz cay

• Düzenli olarak beyaz çay tüketerek toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

• Beyaz çayda bulunan polifenollerin insülin direnci riskini azaltabileceğine ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğine dair çalışmalar bulunuyor.

• Beyaz çaydaki kateşin, kemik büyümesini teşvik ederek ve kemik parçalanmasını baskılayarak osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltabiliyor.

Beyaz çay nasıl yetiştirilir?

Çay bitkisi hafif soğuk ve yağış miktarı yüksek iklimlerde yetiştirilebiliyor. Bitkinin hasat edilebilmesi için en az 3 yıl beklenmesi gerekiyor. Yapraklarının kalitesini koruması için çay hasadı el ile ve genellikle yılda iki kez yapılıyor. İlk renk olarak adlandırılan ilk hasat ilkbaharda, ikinci hasat ise yaz aylarında gerçekleştiriliyor. Çay yaprakları hasat edildikleri ilk andan itibaren oksidasyona maruz kalıyor. Yaprakların oksidasyon seviyeleri çayların farklı çeşitlerini ortaya çıkarıyor. Beyaz çay en az işleme maruz kalan çay çeşidi olma özelliğini taşıyor. Beyaz çay elde etmek için ilk hasat zamanında yapraklar ve tomurcuklar toplanarak büyük hasırlar üzerinde 72 saat güneş altında bekletilerek solmaları sağlanıyor. Daha sonra çay yapraklarının oksidasyonunu önlemek amacıyla 43 derece sıcaklıkta buharlama ya da sıcak hava üfleme yöntemiyle kurutuluyor. Daha sonra paketlenerek içime hazır hale geliyor.

Beyaz çay nasıl yapılır?

beyaz cay nasil demlenir

Beyaz çayı demlemek için diğer çay çeşitlerinden daha uzun süre beklemeniz ve daha düşük dereceli su kullanmanız gerekiyor. Beyaz çay çeşitlerini üst üste birkaç kez demleyebilirsiniz. Her demlendiğinde farklı bir aroma veren beyaz çayı demlerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktayı suyun kalitesi oluşturuyor. Özellikle kireç içermeyen arıtılmış su ya da içme suyu kullanmanız öneriliyor. Aynı zamanda demleme için kullanacağınız suyun sıcaklığına da dikkat emelisiniz. Kaynama sıcaklığında su kullandığınızda beyaz çayın tadını bozabilirsiniz. Su sıcaklığının 80 derece olması yeterli.  Kullanacağınız suyu kaynattıktan sonra 6-7 dakika bekletip çayınızı demleyebilirsiniz. 1 su bardağı su için 1,5-2 yemek kaşığı beyaz çay kullanarak 5 dakika sıcak suda bekletmelisiniz. Beyaz çayın gerçek tadını değerlendirebilmek için süt veya şeker gibi katkı maddelerini eklemekten kaçınmanız tavsiye ediliyor.

Beyaz çay hangi mevsimde içilir?

Beyaz çayın faydalarından maksimum şekilde yararlanabilmeniz için özellikle aç karınla ve sabahları içmeniz öneriliyor. Yılın her mevsimi beyaz çay içebilirsiniz. Soğuk kış günlerinde bağışıklık sisteminizi desteklemek ve vücut direncini artırmak için kullanabilirsiniz. Özel olarak üretilen tekli paketler halindeki ya da belirli miktarlarda paketlenen ürünleri satın alabilirsiniz.

Beyaz çay satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Beyaz çay satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çayın yaprakları. Yaprakları parçalanan ve toz haline gelen ürünler, hem lezzetini hem de faydasını kaybetmiş olabilir. Bu yüzden bütün halinde olan, parçalanmamış beyaz çayları tercih etmelisiniz. Bir diğer önemli nokta da beyaz çayın rengi. Beyaz çayın kendine has bir rengi ve dokusu vardır. Açık yeşil renge sahip olan beyaz çay yapraklarının üzerinde beyaz tüyler bulunmalıdır. Kendine has meyvemsi bir aromaya sahip olan beyaz çayın kalitesinden emin olmak için başlangıçta az miktarda satın alabilir, denedikten sonra miktarı artırabilirsiniz.

Beyaz çay nasıl saklanır?

beyaz cay faydalari

Beyaz çayı satın aldıktan sonra kendi orijinal paketinde ya da koku ve ısı geçirmeyen cam veya porselen kavanozlarda saklayabilirsiniz. Saklama kabınızın plastik olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde ısıya ve ışığa maruz kaldığında çayınızın renk ve kokusunda bozulmalar yaşanabilir. Ayrıca çayı kullandıktan sonra saklama kabınızın kapağını sıkıca kapattığınıza emin olmalısınız. Çünkü saklama kabı hava aldığında beyaz çay hızlıca bayatlayabiliyor. Aynı şekilde çayı almak için kullandığınız kaşıkların da porselen ya da cam olması gerekiyor. Demir, metal ya da plastik kaşıklar çayın kendine has aromasını bozabiliyor. Beyaz çayı kesinlikle buzdolabında saklamamalısınız. Nemli ortamlar çayın çabuk bozulmasına yol açıyor. Beyaz çayı, kuru, ışık ve ısı almayan serin ortamlarda muhafaza etmelisiniz. Ayrıca beyaz çayı güçlü kokulara sahip olan baharatlı besinlerden de uzak tutmalısınız.

Beyaz çay nelerle iyi gider?

Günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayan beyaz çayı günün her saatinde içebilirsiniz. Baskın aromaya sahip içeceklerle birlikte tüketildiğinde aroması çekinik kaldığı için beyaz çayı sade olarak içmeniz öneriliyor. Lezzetini bastırmayacak hafif atıştırmalıklarla mükemmel bir uyum sağlayan beyaz çayı limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Ara öğünleriniz için hazırladığınız salata ve sandviçlerle ya da kahvaltılarınızda da beyaz çay içebilirsiniz.

Beyaz çayın tarihçesi

Beyaz çayın geçmişi M.S. 600’lü yıllara dayanıyor. Çin menşeili bir ürün olan beyaz çay, o dönemin imparatoru Hui Zhong tarafından geliştirilmiş. Uzun süreler Çin dışındaki ülkelerden gizlenen beyaz çay, Hindistan, Vietnam, Sri Lanka ve Kenya tarafından da üretiliyor. Ülkemizde 2014 yılından itibaren üretimi yapılmaya başlanan beyaz çayın anavatanı Fujian’dır. Min olarak da bilinen ve en kaliteli beyaz çay çeşitlerinin bulunduğu Fujian bölgesi, Çin’in güneydoğusunda yer alıyor. Yumuşak ve nemli bir iklime sahip olan bölge çay tarımı için elverişli toprakları ile dikkat çekiyor. Beyaz çay üretimine dair ilk yazılı belgeye, Fujian’ın Nan kırsalında yer alan Nilüfer Zirvesi’ndeki taş bir tablette rastlanmış. Neredeyse 1.600 yıllık geçmişe sahip olan beyaz çay, Çin’de Song Hanedanlığı süresince özel bir yere sahip olmuş ve bu dönemde "Palace Jade Sprout" ve "Silver Silk Water Sprout" gibi beyaz çay çeşitleri geliştirilmiş. Günümüzde içilen beyaz çayın kökeni ise 1796 yılına, Qing Hanedanı dönemine dayanıyor.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan