Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Et Döner Dürüm

Et Döner Dürüm

Tarifi
300
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)8.37796343449
Protein (g)12.6189421799
Yağ (g)19.8164777288
Lif (g)3.20769294102
Kolesterol (mg)100.556435972
Sodyum (mg)369.970754773
Potasyum (mg)182.705573596
100 gr
Kalsiyum (mg)29.7017174872
Vitamin A (iu)59.911400635
Vitamin C (mg)22.2670925349
Demir11.6934471938
100 gr
Karbonhidrat (g)8.37796343449
Protein (g)12.6189421799
Yağ (g)19.8164777288
Lif (g)3.20769294102
Kolesterol (mg)100.556435972
Sodyum (mg)369.970754773
Potasyum (mg)182.705573596
Kalsiyum (mg)29.7017174872
Vitamin A (iu)59.911400635
Vitamin C (mg)22.2670925349
Demir11.6934471938

Et döner dürümün 100 gramında 128 kalori bulunmaktadır. 1 porsiyon (235 gr, adet) et döner dürüm 301 kaloridir. Et döner dürümün 100 gramı 8.38 gram karbonhidrat, 12.62 gram protein, 19.82 gram yağ, 3.21 gram lif içermektedir.

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden olan döner, et sevenlerin favori yiyecekleri arasında yer alıyor. Evde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz dönerin tarihi eskilere dayanıyor. Döner, tüketilirken dikkat edilmesi gereken yiyeceklerden biri diyebiliriz.

Dönerin tarihçesi

Döner, yöresel baharatlar ile iyice terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının bir şişin üzerine geçirilerek dik bir şekilde asıldıkları, odun ateşi karşısında pişirilen bir kebap türü. Geçmişi 150 yıl öncesine uzanan dönerin mucidinin ise Hamdi Usta isimli Kastamonulu bir aşçı olduğu biliniyor. Hamdi Usta, döneri icat etmesi sonucu Kastamonu’da tanınan biri haline geliyor. Şükrü Gülsunar ve Raif Gülsunar ise Hamdi Usta’dan döner yapmayı öğrenerek ikinci kuşak ustalar oluyorlar. Dönerin tarihi, kaynaklarda net bir şekilde yer almıyor. Ancak Kırımlıların kılıçlarına et takarak kızartmalarından esinlenildiğine inanılıyor. Aynı zamanda Osmanlı dönemi seyahatnamelerinde ilk olarak 18. yüzyılda adı geçiyor. Günümüzdeki son hali ise 19. yüzyılda Bursa’daki İskender Efendi’ye dayanıyor. Özellikle Türk toplumunda misafirperverliğin simgesi olan bu besin, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de övgü ile anlatılıyor.

Döner faydalı mıdır?

doner

Dönerin içerisinde bulunan et, uzun süre tok kalmayı sağlıyor. Aynı zamanda vücudun gereksinim duyduğu protein, vitamin ve mineralleri önemli ölçüde karşılıyor. Bu da günlük besin ihtiyacının iyi bir şekilde giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca dönerin yanında yenilen domates, biber ve yoğurt gibi yiyecekler de vücuda oldukça faydalı besinler arasında yer alıyor. Ancak döner yerken pilav, ekmek ve lavaş gibi karbonhidrat değeri yüksek olan gıdaları az tüketmek gerekiyor. Et seven insanların favori yiyecekleri arasında yer alan döner, tavuk ya da et olmak üzere iki şekilde de yapılabiliyor. Tavuk döner fiyat bakımından daha uygun olduğu için daha fazla tercih ediliyor. Ancak dönerin pişirilmesi sağlık konusunu en çok etkileyen faktör. Özellikle tavuk dönerin daha kolay hazırlanabilmesi ve bunun yanında ucuz olması daha fazla tercih edilmesini sağlıyor. Ancak bazı üreticiler sağlık konusuna önem vermeyerek dönerin içine yabancı maddeler de karıştırabiliyor. Bu durumda da dönerin zararları daha fazla artıyor.

Döner ustasının elinde sürekli hijyenik eldivenler, başında ise boneler bulunması gerekiyor. Ayrıca kesim sırasında kullanılan döner bıçakları, kaşıklar ve gramaj ölçen tartılar da devamlı temiz tutulmalı. Bu nedenle döner yerken bu durumları da göz önünde bulundurmalı ve döneri yediğiniz yere dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda aşırı miktarda döner tüketimi özellikle kalp, damar, hipertansiyon, diyabet ve kronik hastalığı olan kişilerin sağlığını tehdit edebiliyor. Çünkü döner içindeki etin fazla tüketimi, kandaki yağ ve kolesterol düzeyini yükseltiyor. Bu nedenle döner yeme sıklığınızı iyi ayarlamanız gerekiyor.

Döner yerken nelere dikkat edilmeli?

Dönerin nerede yenildiği ve nasıl pişirildiği önemli konular arasında yer alıyor. Etin sürekli ateş altında kalması yağların bozulmasına neden oluyor. Bu da kanser riskini önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca birçok döner hazırlayan restoran, günler öncesinden kalan etleri tüketiciye sunabiliyor. Böyle bir durum yaşamamak için mutlaka güvendiğiniz yerlerde döner tüketmeniz gerekiyor. Et ya da tavuk dönerin restoranlardaki saklanma şekli bilinmiyor. Sağlıklı bir şekilde saklanmayan etler de kısa süre içinde bozuluyor. Bu durum döneri zararlı bir hale getiriyor. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarına ve zehirlenmeye yol açabiliyor. İyi bir dönercinin hijyen kurallarına göre davranması gerekiyor. Bu nedenle gerekli kalite standartlarına uygun ve sertifika sahibi restoranları tercih etmenizde büyük fayda var. Özellikle ucuz fiyata satılan dönerlere yönelmek son derece yanlış. Olası bir gıda zehirlenmesi büyük sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Döner nasıl pişirilir?

doner kalori

Döneri dışarıdan satın alabileceğiniz gibi evinizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. 

Döner yapılırken normal ateşte pişiriliyor. Çünkü yüksek ateşte pişirilen döner haşlanıyor ve içi çiğ kalıyor. Odun ateşiyle pişen dönerin ise odunlardan kaynaklanan is kokusundan dolayı tadı bozulabiliyor. Ancak kömür ateşiyle pişen döner daha lezzetli oluyor. Restoranlarda yapılan dönerin lezzetinin artması için ise aralarına kuzunun gömlek yağı ya da koyun kuyruğundan ince kesilen yağ parçaları koyuluyor. Ateş karşısında devamlı çevrilerek pişiriliyor. Altına biriken yağlı sularla ise et yüzeyi arada bir yağlanıyor. Kömür ateşinde pişirilirken alevlenmesi için ateşin üzerine ara sıra yağlı sudan serpiliyor. Döner, ince kesildiği zaman çok daha lezzetli olduğu için kesim işlemi de oldukça önemli diyebiliriz.

Evde döner yapabilmek için malzemeler: 1.5 kg dana antrikot, kuzu eti ya da dananın sırt tarafından yumuşak bir et, ince döner ekmeği, domates, nane, maydanoz ve sumaklı soğan. Marinası için malzemeler: 1.5 su bardağı süt, 2 adet soğan suyu, yarım çay bardağı sıvı yağ, karabiber, pul biber, tuz. Sosu için malzemeler: 3 yemek kaşığı domates salçacı, 1 diş sarımsak, yarım çay bardağı zeytinyağı, bir tutam şeker, karabiber ve 4-5 su bardağı sıcak su. İlk önce etinizi ince yaprak kesin. Üzerine süt, yağ, soğan suyunu, karabiber, pul biber ve tuz ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra üzerini streç film ile kapatın ve bir gün buzdolabında bekletin. Bir gün bekleyen etleri düzgün bir şekilde şişe dizin ve tavanız ısındıktan sonra etinizi tavaya koyun. Dizilişi sırasında etin arasına bir miktar yağ koymak da dönerin lezzetini artırıyor. Bu işlemi etinizin her yeri pişene kadar sürdürün. Sosu yapmak için ise tavanıza yağ, sarımsak ve domates salçasını ilave ederek kavurun. Isıttığınız ekmeklerinizi üst üste koyarak üzerine sumaklı soğanlarınızı, doğradığınız domatesi, kıydığınız maydanozu, nanenizi, etlerinizi de ekleyin ve son olarak üzerine sosu döküp dürüm yapın.

Döner nasıl saklanır?

Dönerin saklama koşullarına dikkat ederek herhangi bir bozulma olmadan tüketebilirsiniz. Tavuk döner, et dönere göre fiyat açısından daha uygun. Aynı zamanda daha hızlı bozuluyor. Çoğu yerde görebileceğiniz ve tüketebileceğiniz bir ürün olan tavuk döneri, evde farklı yöntemler kullanarak kendiniz de yapabilir ve saklayabilirsiniz. Tavuk döner, çabuk bozulan bir yemek türü olduğu için mümkün olan en kısa sürede tüketilmesi tavsiye ediliyor. Uzun süre bekletilen tavuk dönerin yenmesi, insan sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Gıda zehirlenmesine yol açabilecek bu duruma karşı da önlemlerin alınması gerekiyor. Tavuk döner ya da et döner fark etmeksizin bu besinlerin uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesi oldukça önemli. Tavuk döneri muhafaza etmek için ise en uygun yer buzdolapları. Pişmiş olan tavuk döneri piştikten sonra en fazla 48 saat kadar buzdolabında muhafaza etmek gerekiyor. Çünkü 48 saatlik muhafaza sonrasında tüketilen tavuk, oldukça zararlı. Tavuk dönerin tadına bakmadan koklayarak da bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz. Kötü bir kokuya sahip döneri asla tüketmemelisiniz. Özellikle de piştikten sonra daha çabuk bozulabilen tavuk dönerin saklanacaksa da çiğ olarak saklanması tavsiye ediliyor. Et döner ise buzdolabında 3 ile 5 gün arasında saklanabilirken derin dondurucuda 6 ile 9 ay arasında rahatlıkla saklanabiliyor. Pişmiş etler ise buzdolabında 3 ile 4 gün arasında, derin dondurucuda ise 2 ile 3 ay arasında tazeliğini koruyor.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan