Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Havuç

Havuç

41
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)9.58
Protein (g)0.93
Yağ (g)0.24
Lif (g)2.58
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)69.0
Potasyum (mg)320.0
100 gr
Kalsiyum (mg)33.0
Vitamin A (iu)16706.0
Vitamin C (mg)5.9
Demir0.3
100 gr
Karbonhidrat (g)9.58
Protein (g)0.93
Yağ (g)0.24
Lif (g)2.58
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)69.0
Potasyum (mg)320.0
Kalsiyum (mg)33.0
Vitamin A (iu)16706.0
Vitamin C (mg)5.9
Demir0.3

Havucun 100 gramında 41 kalori bulunmaktadır. 1 orta boy (40 gr ) havuç 16 kaloridir. Havucun 100 gramı 9.58 gram karbonhidrat, 0.93 gram protein, 0.24 gram yağ, 2.58 gram lif içermektedir.

 

Lezzeti ve besleyici değeri ile ön plana çıkan ve sarı, beyaz, turuncu, kırmızı, mor gibi farklı renklere sahip olan havuç, kendine özgü aroması, rengi ve lezzeti sayesinde çokça sevilen, sağlığa faydaları ile dikkat çeken sebzeler arasında yer alıyor. 

Havucun besin değeri

Havucun yaklaşık %86-95’lik bir kısmı sudan oluşuyor. Düşük yağ ve protein değerine sahip olan havuç aynı zamanda glisemik indeksi düşük sebzeler arasında yer alıyor. Kan şekerini yavaş yükselten ve bu nedenle diyabet hastaları için de uygun bir besin olan havucun içeriğinde bulunan pektin, çözünebilir lifin ana şekli olarak bağırsaklardaki dost bakterileri besliyor, bu da hastalık riskinin azalmasını sağlıyor. Havuçtaki çözünmez lifler ise kabızlık riskini azaltıyor, bağırsak hareketlerinin düzenli ve sağlıklı olmasını destekliyor. Beta-karoten formunda mükemmel bir A vitamini kaynağı olan havuç tüm bunların yanında B6 ve biyotin vitaminleri ile K vitamini ve potasyum açısından da oldukça zengin. Organik yapısında yer alan karotenoidlere ek olarak barındırdığı lutein bileşeni en yaygın antioksidanlardan biri olarak biliniyor ve göz sağlığı için önemli bir yer tutuyor. Kırmızı ve mor havuçta yer alan likopen bileşeni gibi, koyu renkli havuçlarda bulunan antosiyaninler de güçlü antioksidanlar arasında. Son araştırmalar ise havuçta bulunan poliasetilenlerin vücudu kanser hücrelerine karşı korumada yardımcı faktör olduğunu ortaya koyuyor.

Havucun faydaları nelerdir? 

havucun faydaları

•      Karoten bakımından zengin diyetler prostat, kolon ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu için kanser riskini azaltıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar da karotenoidlerin, başlangıç evresinde olan akciğer kanserine karşı koruyucu olabileceğini ileri sürüyor.

•      Hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Havucun içeriğinde yer alan vitamin, mineral ve antioksidan bileşenleri bağışıklık sistemini güçlendirerek patojen mikroorganizmalara karşı vücudun savunma sistemini destekliyor.

•      Kolesterolü düşürüyor.

•      Yüksek oranda posa içeren havuç mideyi geç terk ederek uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Bir sonraki öğünde kalori alımını azaltarak zayıflamaya yardımcı olduğu da söylenebilir.

•      Yüksek miktardaki lif içeriğinden ötürü bağırsak hareketlerini hızlandırıyor ve kabızlık, şişkinlik gibi bağırsak problemlerinin üstesinden gelinmesini kolaylaştırıyor.

•      İçeriğindeki karotenoidler sayesinde göz sağlığının korunmasına yardımcı olan havuç, gece körlüğü ve yaş ile gelişen maküler dejenerasyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde de önemli rol oynuyor.

Havucun tarihçesi 

Havuç ılıman bölgelerde yetişen en önemli kök sebzelerden biri. Klasik Yunan ve Roma dönemlerine ait olan belgeler havuca ait ilk belgelerdendi. Havuç olduğu bilinen ilk sebze 10. yüzyılda Pers İmparatorluğu’nda ve Asya'da kullanıldı ve günümüzün turuncu köklü havucundan oldukça farklıydı. 13-14. yüzyıllarda Çin’e gittiği düşünülen havucun, buradan da Avrupa’ya yayıldığı tahmin ediliyor. 13. yüzyılda İtalya’da, 14. yüzyılda Fransa ve Hollanda’da ve 15. yüzyılda da İngiltere’de yetiştirilmeye başlandığı düşünülen sebze, 16. yüzyılın sonlarında turuncu renkte ıslah edildi. Turuncu renkli havucun çıkması ile sarı renkli havuç genellikle hayvan yemi olarak kullanılmaya başladı.

Havuç nasıl yetiştirilir? 

havuc nasil yetistirilir

Ilık iklimleri seven havuç oldukça dayanıklı bir bitki. Derin toprakları seviyor ve iyi işlenmiş bahçe toprağında daha verimli ürünler veriyor. Toprağı yoran bir bitki olduğundan üst üste üç kez ekimi yapılamıyor. Havuç yetiştiriciliği ile ilgili bir diğer önemli nokta ise taze gübre kullanılmaması. Çünkü taze gübre havucun rengini bozan bir etkiye sahip. Havuç ekimi yapılmadan önce toprak iyice belleniyor ve ilkbahar aylarında düzeltiliyor. Marul, salatalık, lahana ve domates gibi sebzelerden sonra ekilen havuç tohumunun ekim zamanı iklim şartlarına göre değişiyor. Şubat ayından sonbahara kadar ekimi yapılabilen havuç tohumu serpme ya da çizgi şeklinde ekiliyor. Tohumlar yaklaşık 1 ay sonra çimleniyor ve iki üç defa çapalanıyor. Suyu seven bir sebze olan havuç, kurak mevsimlerde sulanırsa sonuç daha verimli oluyor. Olgunlaşan havuçlarsa kürekle ya da çapa ile bellenerek çıkartılıyor.

Havuç hangi mevsimde yenir? 

Şubat ayından temmuz ayına kadar ekimi yapılabilen havuç temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında hasat ediliyor. Olgunlaşmadan hasat edilen havuçlar cılız kalıyor ve renkleri açık oluyor. Ayrıca tam olgunlaşmadıkları için yeterince şeker içermiyorlar ve havucun kendine özgü o şekerimsi lezzetinden yoksun oluyorlar. Hemen hemen her mevsim yenebilen havuç Türkiye’de özellikle Ankara, Konya, Antalya, Mersin, Hatay, İzmir, Aydın, Manisa illerinde ve Güney Marmara Bölgesi’nde yetiştiriliyor.

Havuç seçerken nelere dikkat edilmeli? 

havuc faydalari

Tüm besinlerde olduğu gibi güzel bir yemek yapmak için kaliteli ve taze sebzeler satın alınması gerekiyor. Havuç seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri havucun baştan sona tek renkte olması ve üzerinde çatlak, kırık gibi hasarların bulunmaması. Ayrıca havucun üzerinde çok fazla boğum ve kökçük olmaması gerekiyor. Renkleri, yukarıdan aşağıya doğru, soluk veya sarı değil, sağlıklı bir kırmızımsı-turuncu olmalı. Daha koyu turuncu renge sahip olan havuçlar daha fazla beta-karoten içeriyor. Havucun kök kısmına yakın olan ucu yeşil renkte olabilir, ancak siyah olmamalı. Çünkü havucun kök kısmının siyah olması bayatladığının göstergesi. Ayrıca soyulmuş, yumuşak veya solmuş havuçlardan da kaçınılmalı. Taze havuçlar, hafif aromalı ve yumuşak olurken olgun havuçlarsa genellikle sert, sıkı bir yapıya ve daha tatlı bir lezzete sahip oluyor.

Havuç nasıl saklanır? 

Havuç uygun şekilde depolandığı takdirde bir aya kadar buzdolabında saklanabiliyor. Bunun için havuçları iyice yıkadıktan sonra kapalı bir kap içine koyun ve üzerini tamamen su ile kaplayın. Kapları buzdolabında saklayın ve suyunu 4-5 günde bir değiştirin. Elma ve armut gibi etilen gazı üreten meyvelerin yanında saklamaya dikkat edin. Bu yöntemin yanı sıra havuç yıkanmamış ve kumla kaplı şekilde de saklanabilir. Bu şekilde karanlık, serin, iyi havalandırılmış bir alanda depolanırsa 5 veya 6 aya kadar dayanacaktır. Son olarak havuçları buzdolabında saklamanın bir diğer yolu da nemlenmesini önlemek için kâğıt havluya sarmak. Bunun için havuçları yıkayıp kuruttuktan sonra kâğıt havluya sarıp buzdolabı poşetine veya delikli bir plastik torbanın içine yerleştirmelisiniz. Bu şekilde buzdolabında 1 ay kadar saklayabilirsiniz.

Havuç nasıl tüketilir? 

havuclu tarifler

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan