Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Hindi Füme

Hindi Füme

51
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)29.3
Yağ (g)5.0
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)76.0
Sodyum (mg)996.0
Potasyum (mg)289.0
100 gr
Kalsiyum (mg)25.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir1.78
100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)29.3
Yağ (g)5.0
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)76.0
Sodyum (mg)996.0
Potasyum (mg)289.0
Kalsiyum (mg)25.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir1.78

Hindi fümenin 100 gramında 170 kalori bulunmaktadır. Hindi fümenin 1 porsiyonu (30 gr) 51 kaloridir. Hindi fümenin 100 gramı 29.3 gram protein, 5 gram yağ içermektedir. Hindi füme karbonhidrat içermez.

 

Hindi füme, yüksek oranda sodyum içermesine ve düşük sodyumlu gıdalar içeren bir diyet için uygun olmamasına rağmen çoğu insan için vitamin ve minerallerle dolu, düşük kalorili ve yağsız et alternatifitercihidir. Füme işlemi hindi etine aroma katıyoar. Bununla birlikte, duman, bazı sağlık risklerini de beraberinde getirebiliyor. Aşırı füme et ürünleri tüketmek, sağlığınız üzerinde istenmeyen etkilere neden olabiliyor. Tükettiğiniz füme et miktarını azaltarak bu tehlikelerden kaçınabilirsiniz.

Hindi fümenin faydaları nelerdir?

hindi fume

Beslenme uzmanlarına göre sağlıklı vücut fonksiyonları için günde iki ila üç porsiyon protein tüketilmelidir. Hindi füme yemek bu beslenme hedefine ulaşmanıza yardımcı olabiliyor. Bir porsiyon hindi füme vücudun kas gelişimi, hormon üretimi ve enerji için ihtiyaç duyduğu 12,3 gram protein sağlıyoar.

Hindi eti çok sayıda B vitamini içeriyor. Günlük porsiyon başına önerilen alımın yüzde 11,4'ü ile iyi bir B-3 vitamini kaynağı olarak hizmet ediyoer. Tütsülenmiş hindideki B-3 vitamini cilt ve sinir sağlığını destekliyoer ve vücudunuzun kalsiyum kullanımınıma şeklini olumlu yönde etkiliyoer. Her gün ihtiyaç duyduğunuz B-6 vitamininin yüzde 9,7'sini hindi füme tüketerek alabilirsiniz.

Hindi fümede yüksek oranlarda selenyum bulunuyor. Bir porsiyonu günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık dörtte birini karşılıyoar. Selenyum, sağlıklı vücut işlevleri için en önemli maddelerden biridir. Serbest radikallerin ve çevresel zararların faktörlerin dokulara zarar vermesini önleyerek, vücuda antioksidan koruma sağlıyoar. Selenyumun kalp hastalığı, damar sertliği, inme, prostat ve akciğer kanserleri gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğü de bilinmektedir.

Hindi gibi proteinli yiyecekleri yemek, doygunluk hissini artırmaya yardımcı oluyor ve, bu da daha uzun süre daha tok hissetmeyi sağlıyoar. Böylece kalori alımı düşürülebiliyor.

Hindi etinde bulunan triptofan isimli madde ise vücuttaki sağlıklı serotonin seviyelerini desteklemeye yardımcı olarak, uyanıklık ve iyi bir ruh halini teşvik ediyoer.

Hindi fümenin tarihçesi

Füme yiyeceklerin, özellikle et ve balıkların tarihi,, ateşin ilk keşfedildiği dönemlere, paleolitik insanlara kadar uzanıyor. Dumanda tütsüleyerek pişirme yöntemi olan füme, yiyecekleri aromatik odun dumanına maruz bırakarak, lezzetini korumak ve geliştirmek için uygulanan en eski işleme yöntemlerinden biridir. Dumanın kurutma etkisi ve odun dumanında bulunan farklı fenol bileşikleri, et ve balık gibi protein bakımından yüksek yiyeceklerin korunmasına ve daha uzun süreli tüketilebilmesine kullanılabilmesine yardımcı oluyor. Dumandaki bileşikler ve aldehitler, etlere antibakteriyel ve antifungal koruma sağlayarak, etlerin kolayca saklanmasına ve rahat bir şekilde taşınmasına izin olanak veriyor.

Hindi füme nasıl yapılır?

hindi fume nasil yapilir

En eski gıda koruma yöntemlerinden biri olan tütsüleme, kimyasal koruyucuların popülaritesinin artması nedeniyle 20. yüzyıly‘da düşüş yaşasa da daha yaratıcı üretim yöntemleriyle birçok kültürde yeniden önemli bir mutfak uygulaması haline gelmiş bulunuyortir. Meşe odunu gibi sert ağaçlar kırmızı etler için en iyisidir. Hindi gibi beyaz etler ve kümes hayvanları için genellikle elma veya kiraz gibi daha hafif ağaçların odunları kullanılırkullanılıyor. Tütsüleme işlemi ile eşsiz lezzetler elde etmek için farklı odunların karıştırılması da mümkündür. Çam, sedir, çınar ve okaliptüs gibi bazı odunlar, yüksek reçineli içerikleri ya da özündeki dumanı zehirleyen zehirli bileşikler nedeniyle yiyecek için kullanılmazkullanılmıyor.

İyi bir hindi füme yapabilmek için hindi etinin dolaylı ısıyla yavaşça pişirilmesi gerekiyor. Özellikle pişirme derecesi önemlidir. Salmonella riskini azaltmak için hindi etinin iç sıcaklığı 74 dereceye ulaşana kadar yavaşça pişirilmelidir. Füme yapılırken kapalı bir kapta yanan kömür veya odundan kaynaklanan duman ve ısı, aynı kap içerisindeki etlere nüfuz ediyorer. Bu amaçla, kapaklı standart bir dış mekan ızgarası veya tütsüleme için özel bir fırın kullanılması gerekiyor. Kontaminasyon tehlikesi nedeniyle daha önce başka maddeler içeren varillerden veya diğer kaplardan füme ızgarası yapılmamalııdır.

Hindi füme seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hindi füme tüketirkenlirken, sodyumun neden olabileceği risklere karşı bilinçli olmanız gerekebilirgerekiyor. Yetişkin bir birey için günlük önerilen maksimum sodyum miktarı 1500 miligramdır. Bir hindi füme porsiyonunda, önerilen dozun neredeyse dörtte biri oranında, 418,3 miligram sodyum bulunuyor. Sodyum açısından yüksek beslenmek kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve ödem riski gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

hindi fume nedir

Füme etler ayrıca çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini de artırabiliyor. İşlenmiş hindi ürünleri raf ömrünü uzatmak için genellikle yüksek oranda sodyum nitrat türevleri içeriyor. Sodyum nitrat ve sodyum nitrit, etlerde koruyucu madde olarak kullanılan tuz bileşikleridir. Her ikisi de oksitleyici ajanlar oldukları için zararlı bakterileri ve diğer kritik molekülleri tahrip edebiliyorlarrler. Bu, her iki sodyum tuzunu da et koruyucular haline getirerek, ette bakterilerin üremesini engelliyorler. Bununla birlikte, bu koruyucu maddeler etin belirli bileşenleriyle reaksiyona girerek, sağlığa zararlı bileşikler üretiyor. Sodyum türevleri ette doğal olarak bulunan aminler ile birleşerek kanserojen olarak bilinen N-nitroso bileşiklerini oluşturuyor. Birçok çalışmada işlenmiş etlerin ve bazı şarküteri ürünlerinin kanser gelişimi ile bağlantılı olduğu kanıtlanmış bulunuyorştır.

Hindi füme nasıl saklanır?

Paketlenmiş olarak satın alınan hindi füme, buzdolabında ve önerilen sıcaklıkta saklanmak koşuluyla, tavsiye edilen son kullanma tarihine kadar tüketilebiliyor. Etin kurumaması ve lezzetini kaybetmemesi için ambalajı açılan füme etlerin hava almayan bir kapta muhafaza edilmesi öneriliyor.

Taze hazırlanan hindi fümede saklama süresi çok daha kısadır. Hindi eti pişirildikten ve tütsülendikten sonra üç ila dört gün süreyle buzdolabında saklanabiliyor. Düzgün bir şekilde sarılmış, tütsülenmiş hindi füme, dondurucuda iki ila üç ay dayanıyor. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra oda ısısında çözülmeye bırakılarak, çok fazla lezzet değişimine uğramadan tüketilebiliyor. Bakteri oluşumu riskinden kaçınmak ve sağlıklı bir tüketim için dondurulmuş ve çözdürülmüş hindi fümenin tekrar dondurulmaması gerekiyor.

Hindi füme nasıl tüketilir?

hindi fume kalori

Oldukça düşük kalorili ye sahip olması ve tok tutması, hindi fümenin diyet listelerinde kolayca yer almasını sağlıyoar. Bununla birlikte dengeli beslenmek ve sodyumun etkilerinden kaçınmak için hindi füme tüketirken, kabak, havuç veya diğer sebzeleri de öğünlerinize eklemelisiniz.

Hindi göğsü diğer kesimlere kıyasla daha az yağ ve kaloriye sahiptir. Ancak, sadece bir ürünün yalnızca hindiden üretilmesi, sadece göğüs etinin kullanıldığı anlamına gelmeyebiliyor. Örneğin, öğütülmüş hindiden yapılan bir füme, kullanılan ete bağlı olarak, bir sığır burgeri kadar doymuş yağ içerebiliyor. Hindi füme satın alırken, paketi yağ içeriği ve kalori açısından kontrol ettiğinizden ve ürünleri karşılaştırdığınızdan emin olmalısınız.

Hindi füme yerine ne tüketilebilir?

Hindi etinin en önemli özelliği yüksek miktarda protein içermesi ve uzun süreli tok kalmaya yardımcı olmasıdır. Hindiye alternatif olarak diğer protein kaynaklarını değerlendirebilir, sodyumun olumsuz etkilerinden kaçınarak sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. En iyi protein kaynakları arasında fındık, balık, yumurta, süt, soya ve baklagiller yer alıyor. Bu besinleri dengeli bir şekilde tüketerek, günlük protein ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz.