Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Kaşarlı Tost

Kaşarlı Tost

Tarifi
211
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)34.0607142857
Protein (g)10.7171428571
Yağ (g)13.555
Lif (g)2.105
Kolesterol (mg)25.7142857143
Sodyum (mg)553.571428571
Potasyum (mg)117.857142857
100 gr
Kalsiyum (mg)195.0
Vitamin A (iu)148.0
Vitamin C (mg)0.0935714285714
Demir0.939285714286
100 gr
Karbonhidrat (g)34.0607142857
Protein (g)10.7171428571
Yağ (g)13.555
Lif (g)2.105
Kolesterol (mg)25.7142857143
Sodyum (mg)553.571428571
Potasyum (mg)117.857142857
Kalsiyum (mg)195.0
Vitamin A (iu)148.0
Vitamin C (mg)0.0935714285714
Demir0.939285714286

Kaşarlı tostun 100 gramında 302 kalori bulunmaktadır. 1 porsiyon (70 gr) kaşarlı tost 212 kaloridir. Kaşarlı tostun 100 gramı 34.06 gram karbonhidrat, 10.72 gram protein, 13.56 gram yağ, 2.11 gram lif içermektedir.


Pratik bir öğün istediğinizde ideal bir seçenek olan tostlar, onlarca çeşit içeren geniş bir lezzet alanı oluşturuyor. Kullanılan ekmeklerin türüne göre de farklı ihtiyaçlara cevap veren tost çeşitleri aracılığıyla günün her saatinde hızlı bir şekilde yemek hazırlanabiliyor. İçlerine konulan malzemelere ve pişirilme şekillerine göre dünya çapında birçok türü bulunan tost ürünleri en sık tüketilen yiyecek türleri arasında yer alıyor. Ülkemizde de Ayvalık tostu gibi çeşitleri bulunan bu hızlı tüketim gıdası aracılığıyla vakit darlığı yaşanan durumlarda etkili bir beslenme yapılabiliyor. Diyet yapan kişiler için diyetisyenler tarafından önerilen besinleri içeren tostlar sağlıklı bir öğün alternatifi olabiliyor. 

Tostun faydaları nelerdir?

tost kalori

Bir sandviç türü olarak karşımıza çıkan tostun en önemli faydası çabuk bir şekilde hazırlanıp hızlı bir şekilde tüketilebilmesi. Klasik sandviçlerin soğuk olmasının aksine tostlar dakikalar içerisinde tost makinesi aracılığıyla pişirilerek oldukça taze ve sıcak bir şekilde servis ediliyor. Tostun diğer faydaları arasında ürün çeşitliliğine imkân tanıması yer alıyor. Hem kalori ihtiyacı olan hem de düşük kalori ile beslenmesi gereken kişiler farklı malzemeler kullanarak tost hazırlayabiliyor. Yağlı ya da yağsız olarak tercih edilebilen tost çeşitleri damak tadına uygun bir lezzet arayan kişiler için birçok seçenek sunuyor.

Tostun tarihçesi 

Popülerleşmesi sandviç ekmeklerinden sonra gerçekleşen tostlar modern anlamda tost makineleri aracılığıyla 20. yüzyıldan itibaren dünya çapında yapılır hale geliyor. İki sıcak levhanın arasında gıda ürünleri pişirmeye ve bu ürünleri sıkıştırmaya yarayan tost makineleri yardımı ile leziz öğünler hazırlamak son derece kolay bir hal alıyor. Popülerleşen hızlı tüketim ürünleriyle uyumlu bir gelişme gösteren tostlar patates kızartmaları, ketçap, mayonez ve kola gibi ürünlerle beraber menü halinde de sunulmaya başlanıyor. 

Tost nasıl yapılır?

tost nasil yapilir

İki adet tost ekmeğinin kızartılması ve aralarına bazı malzemelerin konulması sonucunda elde edilen tostlar aynı zamanda sade ekmekler kullanılarak da hazırlanabiliyor. Modern ve kullanışlı tost makinelerine yerleştirilen dilimler kısa bir süre üzerinde kızararak çıtır hale geliyor. Kızarmış ekmeklerle beraber bir yandan pişirilen sucuk gibi et ürünleri de hazırlanıyor. Bu malzemelerin tost ekmeğinin arasına yerleştirilmesinin ardından sıra kaşar peyniri dilimlerine geliyor. Eriyerek büyük bir lezzet oluşturan kaşar peyniri tost sevenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Tost çeşitlerine farklı ve alternatif ürünler de konulabiliyor. Salça, turşu, patates püresi ya da bezelye bunlardan bazıları. Ayrıca mevsimine göre domates ve biber gibi gıdalar da tercih edilebiliyor.

Tost hangi mevsimde yenir? 

Herhangi bir tüketim mevsimine sahip olmayan tostlar yılın her mevsiminde tercih edilebiliyor. Soğuk kış aylarında hızlı bir şekilde kahvaltı yapmak ve işe geç kalmamak isteyen kişiler birkaç dakika içerisinde hazırladıkları leziz tostlarla güne zinde başlama fırsatı elde ediyor. Yaz tatillerinde de keyif dolu bir kahvaltının vazgeçilmezi olan tostlar, yanlarında sunulan yeşil sebzeler ile iştah açıcı bir hale geliyor. Yöresel farklılıklara göre içlerine konulan malzemelerde değişiklikler gösteren tost çeşitleri sağlıkçıların da önerdiği üzere o mevsimin ürünleriyle hazırlandığında daha da besleyici bir hal alıyor.

Tost seçerken nelere dikkat edilmeli?

Diyet yapan kişilerin ne tür ekmeklere sahip tostlar tüketebileceklerini diyetisyenlerine danışmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra tostun hangi boyutlarda tüketilmesi gerektiği de önemli bir husus. Günlük kalori sınırlarını aşmaması gereken kişilerin tost ebatlarına dikkat etmesi gerekiyor. Tost yaparken kullanılacak kepekli, beyaz ya da çavdarlı ekmeklerin sağladığı minerallere bakılarak vücudun ihtiyacı doğrultusunda tercih yapılması daha sağlıklı bir seçim oluyor. Yağlı tostların mı yoksa yağsız tost çeşitlerinin mi tüketileceği de vücut sağlığı açısından önem taşıyor. Tüm bunlara ek olarak tost seçerken tostun içeriğinde yer alan besinlerin çeşitliliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Tost nasıl saklanır? 

tost

Sıcak ve taze olarak tüketilmesi gereken tostlar daha pratik bir şekilde hazırlanabilmeleri adına ham halde buzdolabında bekletilebiliyor. İçlerinde yer alan malzemelere kadar pişirmeye hazır durumda depolanabiliyor. Birkaç gün içerisinde tost makinesinde pişirilmesi gereken bu ürünler tüketiciler için daha hızlı bir kahvaltı ya da öğlen yemeği hazırlayabilme fırsatı sunuyor. Plastik kaplar içerisinde saklanabilen pişirmeye hazır haldeki tostlar hava almayacak şekilde korunursa daha taze kalıyor.

Tost yerine ne tüketilebilir?

Kahvaltı saatlerinde pratik bir seçenek olan tostların yerine dondurulmuş gıda ürünlerinden yararlanılabiliyor. Buzdolabında kolayca saklanabilen dondurulmuş gıdalar ile fırınlar aracılığıyla kısa süre içerisinde lezzetli yemekler hazırlanıyor. Geleneksel fırın ürünleri de tostun alternatifi diyebiliriz. Poğaça ve börek gibi hamur işleri içlerine yerleştirilen peynir, kıyma gibi besleyici gıdalarla iyi bir öğün oluşturuyor. Tost yerine tüketilebilecek olan ürünler arasında yer alan katmer, bazlama gibi hamur işi ürünler de içlerine koyulan gıdaların sağlıklı seçilmesi halinde iyi birer opsiyon oluşturuyor. Tavada ısıtılabilen gıdalar kısa süre içerisinde sıcak ve taze bir şekilde keyifle tüketilebiliyor.

Tost nelerle iyi gider? 

tost tarifleri

Yanında birçok kahvaltılıkla beraber yenebilen tostlar yöresel lezzetlerle uyumlu bir şekilde tüketilebiliyor. Belirli bir yöreye özgü sebzelerin doğranmasıyla beraber elde edilen salatalar tostların lezzetini ve besleyiciliğini artırıyor. Bunun yanı sıra sabah saatlerinde haşlanmış yumurta ile birlikte tost yenilebiliyor. Beyaz peynir ve zeytin gibi gıdalar da tostla beraber iyi giden ürünlerden. Geleneksel çaylar aracılığıyla tost yerken oluşan kuruluk hissi gideriliyor ve daha hızlı bir tüketim gerçekleştiriliyor. Sıcak içeceklerin yanı sıra ayran gibi soğuk içecekler de tercih edilebiliyor. Tostla beraber iyi giden ürünler arasında yer alan salça ve acıka gibi domates ya da biber kaynaklı gıdalar iştah açıcı bir nitelik de taşıyor.