Kestane

Kestane

105 kcal
(60 gr)
Adet
Birim / Tür

Besin Değerleri

Kestane

İnsanlık tarihinin en eski besinlerinden olan kestane, hem lezzeti hem de faydaları nedeniyle sıklıkla tüketilir. Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestanelerin insan vücuduna sayılamayacak kadar fazla yararı bulunur.

Kestanenin faydaları nelerdir?

kestanenin faydalari

Kestane, önemli bir protein kaynağıdır. Sıklıkla kış aylarında tüketilen kestane, vücudu soğuk algınlıklarından korur. Bununla beraber, iç organların genel sağlığını da korur. Yüksek antioksidan miktarına sahip olan kestanenin özellikle cilde olumlu etkileri vardır. Cilt sağlığını korumakla birlikte yaşlanmayı da geciktiren içeriğindeki antioksidanlar cildin gerginliğinin uzun yıllar korunmasını sağlar.

Kestane tüketimi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan vücut ise kolay kolay hastalıklara yakalanmaz. Bununla beraber kestanenin kemikleri güçlendirdiği gözlenmiştir. Yaşlandıkça zayıflayan kemiklerin direnci kestanede bulunan yüksek kalsiyum miktarı sayesinde artar. Kestane ayrıca hızlı ve sağlıklı kilo vermeye de yardımcı olur. Bol miktarda düşük kalorili lif içermesi onu iyi bir diyet besini olarak öne çıkarır. Böylece vücudun kolesterol seviyesi de korunmuş olur.

Kestanenin tarihçesi

Kestane, kayıngiller familyasına ait bir ağacın ismidir. Kestane ağacının ilk izleri Anadolu’ya kadar uzanır. Bu ağacın adı ise Yunanistan’daki Castan Antik Kenti’nden gelir. Yunanistan’dan bütün Avrupa’ya ve oradan da dünyaya yayılan kestane, tıpkı bugün olduğu gibi geçmişte de pişirilerek tüketilmiştir. Çoğunlukla oryantalist kültürlerle anılan kestane, Ortadoğu ülkelerinde oldukça gözde bir besindir. Ayrıca kestanenin dünyaya açılmasındaki en büyük etkenin Roma İmparatorluğu olduğu düşünülür. Çünkü Romalılar, fethettikleri topraklara hem kendi kültürlerini getirmişler hem de o toprakların kültürlerinden beslenmişlerdir. Böylece kestane dünden bugüne sevilerek tüketilen besinlerden biri olarak varlığını korumuştur.

Kestane nasıl yetiştirilir?

kestane nasil yetistirilir

Bitki olarak kestane yağışa uygun olmayan koşullarda yetişir. Dolayısıyla kestane yetiştirmek için uygun toprak, fazla yağış almayan bölgelerden seçilmelidir. Bir kestane bahçesi yapmak için gevşek toprak yapısına sahip ve bolca güneş ışığına maruz kalan ılıman bölgeler uygundur. Kestanenin yetişeceği toprak yüksek geçirgenliğe sahip olmalıdır. Yüksek geçirgenli yumuşak topraklar, kestanenin yetişme evresinden maksimum verim alınmasını sağlar. Dolayısıyla serin ve ılıman bölgelerde yetişen kestane çok daha lezzetli ve doygun olur.

Kestane ağacının dikimi için toprağa 50x50 ebatlarında bir çukur açılır. Ağaçların dikim sırası 7-9 metre aralıklara bölünür. Kestane ekiminin ilk yılında belirli aralıklarla sulanması gereken toprak, sonraki yıllarda sulamaya ihtiyaç duymaz. Kestane ağacının hasadı ise genellikle eylül ya da ekim ayında yapılır. Dikenli kılıflarının içerisinde yer alan kestanenin, organik rengi gözüktüğü zaman toplama zamanı gelmiş demektir. Ancak ekilen kestanelerin olgunlaşmaları hep birlikte ve aynı anda gerçekleşmediği için öncelikle ağaçtan yere düşen kestanelerin toplanması gerekir.

Kestane hangi mevsimde yenir?

Kestane çoğunlukla kış mevsiminde satışa sunulur ve tüketilir. Bunun sebebi hasat zamanının kış mevsimine taze taze ulaşmasıdır. Ayrıca kestane bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece kestane tüketimi grip, soğuk algınlığı gibi hızla bulaşıp vücuda yayılan kış mevsimi hastalıklarına karşı bünyeyi korur. Tüm bu etkenler kestanenin daha çok kış mevsiminde tercih edilmesine neden olur.

Kestane seçerken nelere dikkat edilmeli?

kestane nasil secilir

Kestaneler yetiştiği koşullara göre çeşitli şekillerde olgunlaşabilir. Bu nedenle kestane seçilirken bir ön izlenim olarak büyüklüğüne, tadına ve soyulabilir nitelikle olup olmadığına bakılması gerekir. Seçilen kestanenin renginin doygunluğuna ve kabuğunun sertliğine dikkat edilmelidir. Kabuk ve iç yapısında büyük lekelerin olduğu kestane çürüme belirtileri gösterir. Ayrıca benzerlerinden farklı kokuda ve renkte olan kestaneler de insan sağlığı açısından tehlike oluşturabilir, bu nedenle satın alınmamalıdır.

Kestane almadan önce iç kabuğu soyularak basit bir lezzet testi yapılabilir. İç kabuğunun acı olduğu bir kestane muhtemelen piştikten sonra da tatlanmayacaktır, bu nedenle tadı acı olan kestaneler tercih edilmemelidir. Ayrıca iç kabuğun soyulma kolaylığı da dikkat edilmesi gereken önemli bir etkendir. Bir kestanenin iç kabuğu kolay soyuluyorsa bu onun tam kıvamında olduğunu gösterir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kestanenin iç kabuğunun ete fazla girmemesidir. Böyle kestaneler yutma aşamasında türlü zorluklar yaşatabilir.

Kestane nasıl saklanır?

Kestaneler, dış kabukları silindikten sonra buzdolabı poşetine konarak saklanabilir. Kestaneler muhafaza edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta poşetin ıslak ya da nemli olmamasıdır. Islaklık bir süre sonra kestanelerin bozulmasına neden olacaktır. Ayrıca saklanan kestanelerin sayıca çok fazla olmaları da saklanma koşullarını olumsuz etkiler. Bununla beraber saklama kapları poşetlere kıyasla çok daha uzun ömürlü olur. Kestaneler, kuru bir şekilde saklama kabına yerleştirilmeli ve ardından dondurucuda bekletilmelidir. Bu şekilde saklanan kestaneler tazeliğini 1 ay kadar koruyacaktır. Ek olarak uzun bir süre bekledikten sonra buzdolabından çıkan kestaneler hemen mikrodalga ya da fırına konmamalıdır. Çünkü hızlı çözülme işlemi kestanelerin tadının bozulmasına neden olur. Bunun yerine oda ısısı içerisinde kendi kendine çözülmeleri beklenmelidir.

Kestane nasıl pişirilir?

kestane nasil pisirilir

Kestane pişirmenin birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemler kestanenin lezzetini az da olsa değiştirebilir.

Fırında pişirme: Kestanelerin üzerine bıçak ile kesikler atılır. Bu kesik onların daha doygun kavrulmasını sağlayacaktır. Ardından fırın 200 dereceye ayarlanır. Tepsiye yerleştirilen kestanelerin üzerine az miktarda su serpilir. 25-30 dakika pişirilir. Bu zaman diliminde arada bir kestaneler çevrilir, böylece her yönden iyice pişmeleri sağlanır. Bu noktadan sonra kestanelerin kabuklarının belirgin bir biçimde ayrılmaya başlaması piştiğine işaret eder. Birkaç dakika soğumaya bıraktıktan sonra keyifle servis edilir.

Mikrodalga ile pişirme: Mikrodalga, fırına kıyasla çok daha hızlı pişirme performansına sahiptir. Kestaneler mikrodalgaya atılmadan önce bir bıçakla üzerlerine çizik atılır. Ardından tıpkı fırın yönteminde olduğu gibi üzerlerine az miktarda su serpilir. Nemli kestaneler, mikrodalgada 6-10 dakika arası pişirilir. Sonrasında bir süre soğumaya bırakılarak servise hazır hale getirilir.

Ocakta pişirme:Kestaneler, ocak üzerinde tava kullanılarak da kolayca pişirilebilir. Bu yöntemde de kestanelerin üzeri yarıya kadar bıçakla kesilir ve ardından tavaya atılır. Pişme durumuna göre arada bir kestaneler çevrilir. Bıçakla kesilmiş kabukların birbirinden uzaklaştığı gözlemlendiğinde ocağın altı kapatılır. Bir süre soğumaya bırakıldıktan sonra afiyetle yenir.

Haşlama: Haşlama kestaneyi özellikle ekstra yumuşak sevenler için tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Yüzeyine çizik atılmış kestaneler tencerede kaynamış suya dökülür. 10-15 dakika haşlanır ve ardından kabukları temizlenerek yenir.

Kestane nelerle iyi gider?

kestaneli tarifler

Kestane genelde çayla birlikte tüketilir. Fakat günümüzün çok yönlü mutfağı kestaneyi çeşitli yemeklerle birlikte sunmaktadır. Örneğin kestaneli pilav, alışılagelen pilav tadına ekstra bir farklılık katar. Kestaneli pilav bugün çok tercih edilen bir yemek çeşididir. Bununla birlikte kestane sıklıkla pasta, kek gibi tatlıların içinde karşımıza çıkar. Profiterol ve pasta gibi tatlı çeşitlerine de katılan kestane, fındıkla birlikte en çok tercih edilen ara lezzetlerden biridir. Ayrıca kestane tatlı dışında börek gibi benzer nitelikteki hamur işlerinde kullanıldığı gibi çeşitli salatalara da katılabilir.

Kestane yerine ne kullanılabilir?

Kestane yüksek karbonhidrat, demir, magnezyum, çinko ve C vitamini içerir. Bu nedenle eğer kestane kişide bir rahatsızlık oluşturuyorsa, kestanenin içeriğine sahip benzer besinler tüketilebilir. Kestane yerine yumurta, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, ceviz veya badem gibi besinler tercih edilebilir.

POPÜLER ARAMALAR
GÜNCEL İÇERİKLER
Reklam