Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kivi

Kivi Kaç Kalori?

42
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)14.66
Protein (g)0.14
Yağ (g)0.52
Lif (g)3.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)3.0
Potasyum (mg)312.0
100 gr
Kalsiyum (mg)34.0
Vitamin A (iu)62.0
Vitamin C (mg)92.07
Demir0.31
100 gr
Karbonhidrat (g)14.66
Protein (g)0.14
Yağ (g)0.52
Lif (g)3.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)3.0
Potasyum (mg)312.0
Kalsiyum (mg)34.0
Vitamin A (iu)62.0
Vitamin C (mg)92.07
Demir0.31
Kivi kaç kalori? Bu sorunun cevabını arayanlar için Kivi besin değerleri, sağlık üzerindeki etkileri ve tüketim ipuçlarını bir araya getirdik. Kivi için kalori içeriğinden sağlık avantajlarına kadar her yönüyle derinlemesine bir bakış sunmaya çalışıyoruz. Hadi, Kivi hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedelim!

Kivinin 100 gramında 61 kalori bulunmaktadır. Kivinin 1 porsiyonu (150 gr) 92 kaloridir. 1 orta boy kivi (100 gr) 61 kaloridir. Kivinin 100 gramı 14.66 gram karbonhidrat, 0.14 gram protein, 0.52 gram, 3 gram lif içermektedir.

 

Anavatanı Çin olan kivi, ismini aslında Yeni Zelanda ormanlarında yaşayan küçük kanatlı, uzun gagalı, tüylü ve tavuk büyüklüğünde bir kuştan alıyor. Kivi tüylü dış kabuğu sebebi ile Çin’de “maymun şeftalisi” olarak adlandırılıyor. Bilinene göre Çin’in Kang Chiang vadilerinde 700 yıldır yetişen kivi meyvesi 1904 senesinde Yeni Zelanda’ya gelmiş. 1960 yıllarında Amerika ve İngiltere’ye ulaşmış, sonrasında ise tüm dünyaya yayılmış. Türkiye’de ise Karadeniz bölgesinde bol miktarda kivi yetiştiriliyor.

Kivinin faydaları nelerdir?

kivi

•Kivide C, E ve K vitaminleri bulunuyor ve potasyum açısından da oldukça zengin. İçindeki C vitamini kalp ve kas sağlığını koruyor.

•Astım hastalarında nefes açıcı ve öksürük kesici olarak kullanılıyor. Özellikle çocuklarda astım krizlerini hafifletiyor.

•Potasyum yönünden zengin olduğu için kalp sağlığını koruyor, kolesterolü düşürmede etki ediyor. Aynı sebepden ötürü damarlardaki plak birikimini de önlüyor ve damar tıkanıklığının önüne geçiyor. Kan sulandırma özelliği sayesinde ise kalp krizi riskini azaltıyor.

•İçinde bulunan lutein tansiyonu dengeliyor ve “sarı nokta” olarak adlandırılan göz rahatsızlığına karşı da koruyucu görev üstleniyor.

•Zengin bir lif kaynağı olduğu için sindirim sistemine iyi geliyor ve kabızlığı önlüyor. Bu yüzden yemeklerden sonra bir bardak soda içmek yerine zaman zaman bir adet kivi de yiyebilirsiniz.

•İçerdiği antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bağışıklığı güçlendiriyor

kivi kalori

•Uzun süre tokluk sağladığı için, kilo koruma konusunda iyi bir destekçi görevi görüyor.

•Dünyada çok sık tüketilen 26 meyve içerisinde besin değeri en yüksek olanlardan biri kivi.

•Düzenli tüketildiği takdirde kış aylarında oluşan solunum yolu şikayetlerini azalttığına dair araştırmalar bulunuyor.

•İçerdiği lutein aminoasidinin prostat, akciğer ve kolon kanserine iyi geldiğine dair bazı çalışmalar bulunuyor.

•Çocuklarda kemik ve beyin gelişimini destekliyor.

•İçindeki E vitamini sivilce ve yara izlerinin iyileşmesine katkı sağlıyor.

•Cildi daha esnek hale getirirken, aynı zamanda daha parlak görünmesini sağlıyor.

•Protein çözücü enzimler içerdiğinden ötürü et vaya tavuk tüketiminden sonra yendiğinde sindirime yardımcı oluyor.

•Kivi çekirdeği yağında %62 oranında, bir omega 3 yağ asidi çeşidi olan alfa linoleik asit içeriyor.

Kivinin tarihçesi

kivi mevsimi

MÖ 6. yüzyıla ait olan ve Çin’de bulunan tabletlerde kividen bahsediliyor. Bir hikayeye göre bir gün Çin hükümdarının karısı hastalanıyor. Tüm hekimler çağrılıyor, hastayı muayene ediyorlar ancak bir çare bulamıyorlar. Bunun üzerine hükümdar yardım etmesi için Tanrı’ya yalvarıyor ve Tanrı ona bir meyve gösteriyor. Hasta kadın bu meyveden yediğinde sadece iyileşmekle kalmıyor, aynı zamanda gençleşiyor ve daha da güzelleşiyor. Çin halkı bu meyveye “Yang tao” ismini veriyor. Böylece kivi, gençliğin ve güzelliğin sembolü haline geliyor.

Diğer bir hikaye ise bitki fidanının Yeni Zelanda’ya denizciler tarafından getirildiğinden bahsediyor. 1906 yılında Yeni Zelanda’ya getirilen kivi, 1940 yılına kadar geliştiriliyor ve sonrasında bahçelerde yetiştirilmeye başlanıyor. Kivi Yeni Zelanda’da hala bir numaralı ihraç ürünü olmaya devam ediyor. Türkiye’ye ise 25 yıl önce, 1994 senesinde getiriliyor. Günümüzde Türkiye kivi üretiminde dünyada sekizinci sırada yer alıyor.

Kivi nasıl yetiştirilir?

kivi agaci

Çok yıllık odunsu bir bitki olan kivi ortalama 40-50 yıl yaşıyor. Tropik, subtropik ve iklimi yumuşak yerleri seviyor. Erkek çiçekler ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda çiçek açtığından meyve bahçelerine sekiz dişi ağaç için bir erkek ağaç dikiliyor. Bu koşullar sağlandığında kivi meyve vermeye başlıyor.

Türkiye’de ise yapılan ıslah çalışmalarının sonucu olarak ilk yerli kivi üretimi başarılıyor. Normal kividen daha sarı ve daha tatlı olan yerli kivi için “ilk altın” ismi veriliyor. Normal kividen daha az tüylü olan yerli kivi türü, depolama süresi olarak 3 ya da 4 ay gibi bir zaman diliminde tazeliğini koruyor.

Kivi hangi mevsimde yenir?

Kivinin Türkiye’deki hasadı yıllara ve iklim koşullarına göre değişkenlik gösteriyor olsa da, hasadı genellikle ekim sonu ve kasım başı arasındaki zaman diliminde yapılıyor. Bu tarihlerden itibaren kivi pazarlarda görülmeye başlıyor. Bu tarihlerden daha önce yapılmış hasatlarda meyvede erken bozulma, renk değişimleri ve sulanma gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabiliyor.

Kivi seçerken nelere dikkat edilmeli?

kivi receli

Kivi seçerken çok sert olmamasına özen göstermelisiniz. Satın aldığınız kiviler ne aşırı yumuşak ne de aşırı sert olmalı. Eğer ekşi bir tada sahip olan kivileri sevmiyorsanız sert kivi almaktan özellikle kaçının. Meyvenin gerçek lezzetini alabilmek için olgun kivileri tercih edin.

Kivi nasıl saklanır?

Çarpmaya ve ezilmeye karşı çok duyarlı bir meyve olan kivi eldivenle tek tek toplanıyor ve dikkatlice sepetlere konuyor. Eğer sevkiyat yapılacaksa biraz daha sert olan kivilerden seçiliyor. Kivi -0,5 derecede yaklaşık 3 ay kadar saklanabiliyor. Eğer olması gerekenden daha sert bir kivi aldıysanız oda sıcaklığında bekletmeniz gerekli olgunluğa ulaşması için yeterli olacaktır. Ancak aldığınız tüm kivileri oda sıcaklığında bekletirseniz fazlaca olgunlaşıp hızlıca bozulabilirler. Bu yüzden buzdolabında muhafaza etmeniz, ancak muhafaza süresi olarak 4 günü geçirmemeniz en doğrusu.

Kivi nelerle iyi gider?

kivili smoothie

Özellikle tartlarda çokça kullanılan kivi, genellikle taze olarak ve pişmemiş şekilde yeniyor. Ancak son yıllarda popülerliği artan detoks içeceklerinde ve smoothie'lerde de kivi kullanımı oldukça yaygın. Özellikle ıspanak, bal ve süt gibi besinlerle çok iyi uyum sağlayan kivi sabah kahvaltıları için de oldukça ideal. Ayrıca kuru yemişlerin topraksı lezzeti de kivinin mayhoş tadıyla bir araya gelince oldukça leziz bir birleşim ortaya çıkarıyor.

Kivinin dikkat edilmesi gereken olası etkileri

Her meyve ya da sebzede olabileceği gibi kivi yerken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Muz, papaya ve ananasa alerjisi olan kişilerde kivi de sıklıkla alerji yapabiliyor. Ayrıca potasyum içeriğinden ötürü böbrek rahatsızlığı olan kişilerin de kivi tüketiminde dikkatli olması gerekiyor.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan