Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Latte (Yağsız Süt İle)

Latte (Yağsız Süt İle)

66
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)4.21
Protein (g)2.7
Yağ (g)0.04
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)1.68
Sodyum (mg)32.06
Potasyum (mg)0.0
100 gr
Kalsiyum (mg)0.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.0
100 gr
Karbonhidrat (g)4.21
Protein (g)2.7
Yağ (g)0.04
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)1.68
Sodyum (mg)32.06
Potasyum (mg)0.0
Kalsiyum (mg)0.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.0

Yağsız süt ile hazırlanan lattenin 100 gramında 28 kalori bulunmaktadır. Yağsız süt ile hazırlanan lattenin short boyu (237 gr) 67 kalori, tall boyu (360 gr) 102 kalori, grande boyu (468 gr) 132 kaloridir. Yağsız süt ile hazırlanan lattenin 100 gramı 4.21 gram karbonhidrat, 2.7 gram protein, 0.04 gram yağ içermektedir.

Latte geleneksel olarak espresso, ısıtılmış süt ve süt köpüğü ile yapılan bir kahve çeşidi diyebiliriz. Lattenin lezzeti büyük ölçüde buhar basıncı altında demlenen espresso kahvesinden geliyor. Yoğun ve yağlı süt köpüğü kahvenin güçlü aromasını dengeleyici bir etkiye sahip. Günde bir fincan latte metabolizmanızı güçlendiririyor ve sizi zinde tutuyor.

Lattenin fayda ve zararları nelerdir?

latte

Uzmanlara göre dengeli kahve tüketimi kalp hastalığı riskini % 20 oranında azaltıyor. Yağ yakma hızını artırıcı etki gösterebiliyor. Ayrıca hastalıklara yakalanma riskini düşürme özelliğine sahip bir içecek. Kahvenin en çok hafıza ve beyin aktivitesinde geçici bir destek sağladığı bilinse de Alzheimer hastalığı gibi zihinsel anomalilerle ilgili bilişsel gerilemeyi önleyebileceği bilinmeyen çarpıcı gerçekler arasında.

Düzenli kahve tüketen kişilerin tüketmeyenlere kıyasla tip II diyabet, Alzheimer, demans, Parkinson ve depresyon gibi hastalıklara yakalanma riski daha az. Bazı kaynaklara göre gün içinde içtiğiniz bir fincan kahve tip II diyabet riskini %7, Alzheimer riskini %65, Parkinson riskini %32-60 oranında azaltıyor. Araştırmalar bunun dışında düzenli olarak kahve içmenin karaciğer kanserini ve fibroz gibi karaciğer rahatsızlıklarını önleyebileceğini gösteriyor.

Bazı nörologlara ve toksikologlara göre kafein beynin konsantrasyon ve hafızadan sorumlu bölgelerini etkileyici bir özelliğe sahip. Kafein kısa süreli hafızanın yanı sıra konsantrasyon keskinliğini de artırıyor. Çalışmalara göre kahve iki önemli antioksidan olan kakao ve çaya kıyasla daha fazla antioksidan aktiviteye sahip. Yıllarca gerçekleştirilen çok çeşitli laboratuvar analizlerinde kahve çekirdeğinde 1000'den fazla antioksidan tanımlandı. Bir fincan kahvede bulunabilecek antioksidanların çoğu ateroskleroz, bazı kanser tipleri ve artrit gibi kronik hastalıklara neden olan iltihaplara karşı mücadelede önemli bir yardımcı. Bunun dışında antioksidanlar, doğal olarak günlük metabolik fonksiyonların bir parçası olarak oluşan serbest radikalleri nötralize etmede önemli bir rol üstleniyor. Başka bir deyişle bir fincan lattede bulunan antioksidan sizi mikro seviyede sağlıklı tutmak için önemli faydalar sağlıyor ve bunu hücrelerinizi olası fiziksel hasarlardan koruyarak yapıyor. Öte yandan kahve polifenol adı verilen antioksidan fitokimyasal içeriğiyle tümörleri azaltan tampon işlevi görüyor.

Kanser uzmanlarına göre düzenli kahve içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski diğer içeceklere göre daha düşük. Benzer şekilde çeşitli araştırmacılar düzenli kahve içmenin kadınlarda endometrial kanser riskini azalttığını öne sürüyor.

Kafein performansın yanı sıra dayanıklılık artırıcı özelliğe de sahip. Fiziksel yorgunluğa karşı mücadelede yardımcı olurken koşu bandı veya barbellin altında daha yüksek bir dayanıklılık sağlamanız için size destek oluyor. Üstelik sadece yorgunluğa karşı savaşmakla kalmıyor, aynı zamanda kasları da güçlendiriyor. Bir dereceye kadar ağrı algısını kesebiliyor ve kandaki yağ asidi seviyesini artırıyor.

Lattenin tarihçesi

Latte kelimesi tarihte ilk kez 1867'de William Dean Howells tarafından yazılan ‘’İtalya Yolculukları’’ makalesinde yer alıyor. Saygın kahve yazarı ve yorumcusu Kenneth Davids, lattenin temelde bir Amerikan icadı olduğunu ve İtalya'da bile ilk kez Amerikalı turistlerin olduğu yerlerde yapıldığını söylüyor. Birçok yazar geleneksel cappuccinonun güçlü aromasına uyum sağlayamayan Amerikalılar için geliştirilmiş olduğunu ve bu yüzden kahveye daha fazla buğulanmış süt eklendiğini iddia ediyor.

Latte nasıl yapılır?

latte nasil yapilir

Geleneksel İtalyan lattesi genellikle ev tipi “moka potu” kullanılarak yapılıyor. Amerikan versiyonundan farklı olarak süt buğulanmış ve köpürtülmüş değil, yalnızca ısıtılmış olarak kullanılıyor. Sıcak süt bir kaba konuyor ve konsantre kahve moka kabından sütün üzerine dökülüyor. Zincir kahve mağazalarında görmeye alışkın olduğumuz bol köpüklü latte ise espresso makinesinde demlenmiş kahvenin sıcak süt ve süt köpüğü ile servis edilmesiyle elde ediliyor.

Latte tüketirken nelere dikkat etmeli?

Kahvenin bitki ve böcek ilacı kullanılmadan yetiştirildiğinden emin olmak için ambalajını kontrol etmelisiniz. Daha saf bir ürün elde etmek için organik ve bütün halde kahve çekirdekleri satın alarak sağlıklı latteler hazırlayabilirsiniz. Uzmanlara göre kahvenin antioksidan faydalarından yararlanabilmek için günde en az bir bardak kahve tüketmelisiniz. Kahve çekirdeklerini taze öğüterek lezzet ve sağlık oranını artırabilirsiniz. Araştırmalar koyu kavrulmuş çekirdeklerin hafif kavrulmuş çeşitlere kıyasla daha yüksek antioksidan seviyeleri içerdiğini ve daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Latte nasıl pişirilir?

Günümüzde kahve şirketleri birbirinden lezzetli kahve çeşidine sahip, ancak bu kahveler ev yapımı bir latteden alabileceğiniz antioksidan seviyelerini içermeyebiliyor. Doğru ekipmanla ve pratikle evde kendinize mükemmel latteler hazırlayabilirsiniz. Latte için ideal ölçü 2 ölçek espresso, 3 ölçek sıcak süt ve biraz süt köpüğü. Kahve deneyiminizi en üst seviyeye çıkarmak için bir kahve çekirdeği öğütücü satın alın. En iyi latteyi elde etmenin yolu taze çekilmiş kahve çekirdeği kullanmak. Bu yüzden çekirdekleri 10 dakikadan daha kısa sürede kırabilecek ve en saf kahvenin tadını çıkarabilecek bir kahve öğütücü kullanın. Aynı zamanda suyu sadece kaynama noktasına kadar ısıtan bir makine değil, aynı zamanda sıcak kahve üreten güvenilir bir kahve makinesi kullanın. Kullandığınız suyun arıtılmış ve kimyasal madde içermediğinden emin olun.

Latte nelerle iyi gider?

Latteyi sabah kahvaltısında ya da öğle aralarında damak tadınıza uygun besinlerle tüketebilirsiniz. Sıcak bir günde kendinize buzlu bir latte hazırlayarak hem susuzluğunuzu giderebilir hem de antioksidan deposu kahvenin yararlarından faydalanabilirsiniz.

Latte yerine ne içilebilir?

latte tarifi

Latte yerine chai veya matcha gibi çaydan elde edilen latte alternatiflerini deneyebilirsiniz. Ancak çay bazlı lattelerin kalori ve şeker içeriği kahve bazlı latteler kadar yüksek olabiliyor. Kahve zinciri mağazalarında sıkça tercih edilen aşırı tatlı ve yüksek kalorili latteleri tüketmek yerine demlenmiş çayın üzerine buharda pişirilmiş süt ve süt köpüğü ekleyerek damak tadınıza uygun ve sağlıklı latteler hazırlayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail