Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Mısır Gevreği/Cornflakes

Mısır Gevreği/Cornflakes Kaç Kalori?

107
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)84.1
Protein (g)7.5
Yağ (g)0.4
Lif (g)3.3
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)729.0
Potasyum (mg)168.0
100 gr
Kalsiyum (mg)5.0
Vitamin A (iu)1786.0
Vitamin C (mg)21.0
Demir28.9
100 gr
Karbonhidrat (g)84.1
Protein (g)7.5
Yağ (g)0.4
Lif (g)3.3
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)729.0
Potasyum (mg)168.0
Kalsiyum (mg)5.0
Vitamin A (iu)1786.0
Vitamin C (mg)21.0
Demir28.9

Cornflakes mısır gevreğinin 100 gramında 357 kalori bulunmaktadır. 1 kase (50 gr) cornflakes mısır gevreği 179 kaloridir. Cornflakes mısır gevreğinin 100 gramı 84.1 gram karbonhidrat, 7.5 gram protein, 0.4 gram yağ, 3.3 gram lif içermektedir.

Mısır gevreği, kahvaltıların doyurucu alternatif lezzetlerinden biri ve genellikle sütle birlikte tüketiliyor. İçerisinde tahıl bulunması sebebiyle oldukça doyurucu olan besin; protein, vitamin ve mineraller barındırıyor. Bu özel yiyeceği sizin için mercek altına aldık ve hakkındaki tüm bilgileri bir araya getirdik. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu güzel yiyecekle ilgili merak ettiğiniz soruların tümünü burada bulabilirsiniz. 

Mısır gevreğinin faydaları nelerdir?

misir gevregi

İçeriğinde bol tahıl bulunduğu için kan şekerini düzenlemede önemli bir rol oynayan mısır gevreği, lif ve karbonhidrat bakımından zengin bir besin. Bu sayede vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi verebiliyor. Vücudun zindeliğini artırıyor, yorucu ve zor günlerde tüketildiğinde vücuda direnç verebiliyor. Mısır gevreklerinde bulunan lifler, sindirim sistemi problemlerini azaltıyor. Bir diğer faydalı özelliği ise kandaki yağ oranını dengeleyebilmesi. Bu özelliğiyle damarlarda yağlanma oluşmasını önlemeye yardımcı olarak damar sağlığına da fayda sağlıyor. Mısır gevreği çeşitleri içerdikleri yüksek kalsiyum ve magnezyum sayesinde çocukların büyüme sürecine de destek oluyor. Çocukların sabahları süt ile birlikte tüketmesi ise onların kemik gelişimine katkıda bulunuyor. 

Mısır gevrekleri günlük kalori ihtiyacını karşılayabiliyor fakat ana öğün yerine geçemiyor. Bu nedenle ana öğün olarak tüketilmemeli. Ayrıca mısır gevrekleri, yüksek oranda sodyum içerebiliyor. Sodyum kasların, enzimlerin, sıvı dengelerinin üzerinde önemli payı olan bir mineral. Fakat sodyumun aşırı tüketimi de vücutta hipertansiyon gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle ölçülü bir şekilde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Mısır gevreğinin tarihçesi 

Mısır gevreğini ilk icat eden kişi Amerikalı bir gıda girişimcisi olan William Keith Kellogg ve Kellogg’un 1860-1951 tarihleri arasında yaşadığı biliniyor. Bu besini üretmekteki amacı hastanedeki hastaları iyileştirmek olan Kellogg, 1894 yılında mısır gevreğini buluyor. Aslında önceliği buğday gevreği üretmek olan Kellogg, tesadüfen bu besini keşfediyor. Daha sonra günümüzde hala üretim yapmaya devam eden Kellogg firmasını kuruyor. 19. yüzyıldan günümüze kadar farklı gevrek türleri keşfediliyor ve dünya genelinde tüketilen bir besin haline geliyor. Zamanla çok sayıda gevrek markası da ortaya çıkıyor. 

Mısır gevreği nasıl üretilir? 

misir gevregi faydalari

Olgunlaşmış tahıl ürünlerinden elde edilen gevreklerin yapımı oldukça basit. Öncelikle buğdaylar öğütülerek un haline getiriliyor. İçerisine eklenecek malzemeler eklendikten sonra karıştırılıp çırpılan gevrek hamuru, özel makinesinden geçirilerek bilinen minik parçacıklar halini alıyor. Son olarak fırınlanma işlemine geçirilen ince gevrek hamurları eğer eklenecek bir şekerleme bulunuyorsa eklenerek fırına veriliyor. Soğuduktan sonra el değmeden paketlenen gevrekler satışa sunuluyor. Ev yapımı gevrekler hazırlara oranla daha sağlıklı. Siz de evde kolayca kendi mısır gevreğinizi hazırlayabilirsiniz. 

Mısır gevreği hangi saatte yenir? 

Mısır gevrekleri yoğun olarak kahvaltılarda yeniyor, ancak ara öğün olarak tercih eden tüketiciler de bulunuyor. Ballı, kurutulmuş meyveli, çikolatalı gibi yoğun şekerli çeşitleri bulunuyor. Kilo vermek isteyen kişilerin bu tür yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Daha çok sade gevrekler tercih etmeleri öneriliyor. Aynı şekilde renkli mısır gevreği çeşitleri de işlenmiş besinler ve çok fazla şeker içerebiliyor. Bu nedenle renkli olanlardan da uzak durulmalı. Bu tür ürünler fayda sağlamaktan çok, aşırı tüketildiklerinde kilo problemlerine yol açabiliyor.

Mısır gevreği alırken nelere dikkat edilmelidir? 

misir gevregi yag orani

Mısır gevreği satın alırken ilk dikkat edeceğiniz şey, paket içeriğindeki besin değerlerinin bulunduğu arka yüzeyi incelemek olmalı. Yoğun tahıl içeren gevrekleri tercih etmeli ve içerdiği şeker ve yağ oranını mutlaka incelemelisiniz. Bu ürünler kuru gıda türlerinden oldukları için son kullanma tarihleri uzun olan besinler diyebiliriz. Fakat market raflarında bekleme süreleri kimi satış noktalarında oldukça uzun olabiliyor. Bu nedenle bu tür ürünlerin son kullanma tarihine de göz atmanızda fayda var. Gevreklerin bazıları oldukça yüksek oranda sodyum içeriyor. Sodyum oranı daha düşük olan mısır gevreklerine yönelerek daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. 

Mısır gevreği nasıl saklanır? 

Tıpkı diğer unlu mamül ürünleri gibi bu ürünler de açıkta kaldıklarında bayatlayabiliyorlar. Bunu önlemek için mısır gevreklerini saklama kaplarında ya da büyük ölçülü buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise büyük cam kavanozlar. Ağzı kapaklı saklama ürünlerinin içinde ya da hava almayacak bir şekilde cam kavanozlar içerisinde koruyabilirsiniz. Gevrekler kuru gıdalar oldukları için buzdolabında saklanmak zorunda değil. Oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda, güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde, dolap içerisinde ya da tezgah üzerinde saklayabilirsiniz. 

Mısır gevreği nasıl hazırlanır?  

misir gevregi kalori

Derin bir kase içerisine ölçülü bir şekilde ihtiyacınız olduğu kadar mısır gevreği ekledikten sonra üzerine süt ilave edebilirsiniz. İsteğe göre sütsüz ve kuru bir şekilde de tüketebilirsiniz. Gevrek türleri, taze meyve türleriyle birlikte de sıkça tüketiliyor. İçerisine taze çilekler, muz dilimleri, böğürtlen, nar, şeftali, mango meyveleri, ahududu, kayısı, incir gibi meyveler ekleyerek mısır gevreğinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Eğer mısır gevreğini sert bir şekilde yemeyi seviyorsanız süt ekledikten hemen sonra yiyebilirsiniz. Yumuşak olarak tüketmeyi seviyorsanız, süt ilave ettikten sonra kısa bir müddet yumuşamalarını beklemelisiniz. 

Mısır gevreği nelerle iyi gider? 

Süt mısır gevreği ile ayrılmaz ikili dersek hiç de yalan olmaz. Fakat gevrekleri fındık, ceviz, badem gibi kuruyemiş türleriyle birlikte tüketerek enerji deposu haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda, hazırlık aşamasında yer verilen meyve türleriyle de oldukça lezzetli bir hale gelebiliyor. Ülkemizde gevrek türlerinden elde edilen çok sayıda tatlı tarifi bulunuyor. Mısır gevreği ile lezzetli kurabiyeler, top haline getirilmiş tatlılar ve kekler elde edebilirsiniz. Gevreklere en çok yakışan gıdalardan biri de çikolata. Çikolatalı mısır gevrekleri yerine hazırladığınız kasenin içerisine sade gevrek, süt ve çikolata ilave ederek hazırlara oranla daha sağlıklı bir tarif elde edebilirsiniz. Gevrekleri meyveli yoğurt türleriyle birlikte de tüketebilirsiniz. İçecek olarak portakal suyu veya diğer meyve suyu çeşitlerini tercih ederseniz güne oldukça zinde ve enerjik başlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz veya kilo probleminiz yoksa ballı mısır gevreği türlerini de tercih edebilirsiniz. 

Mısır gevreği yerine ne tüketilebilir? 

Mısır gevreğine alternatif yiyecek türlerinden olan müsli, yulaf ezmesi gibi besinleri tüketebilirsiniz. Bunun dışında gevrek türlerine herhangi bir alerjiniz varsa tam tahıllı buğday ürünlerini tercih ederek mısır gevreğinden alacağınız enerjiyi onlardan alabilirsiniz. Kepekli ve çavdarlı ekmek türlerini, tam buğday ekmeklerini, tahıllı diyet bisküvileri veya tam tahıllı galetaları da bu besinin yerine tüketebilirsiniz. 

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan