Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Somon Balığı

Somon Balığı

268
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)19.93
Yağ (g)10.43
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)50.0
Sodyum (mg)47.0
Potasyum (mg)394.0
100 gr
Kalsiyum (mg)26.0
Vitamin A (iu)453.0
Vitamin C (mg)4.0
Demir0.25
100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)19.93
Yağ (g)10.43
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)50.0
Sodyum (mg)47.0
Potasyum (mg)394.0
Kalsiyum (mg)26.0
Vitamin A (iu)453.0
Vitamin C (mg)4.0
Demir0.25

Somon balığının 100 gramında 179 kalori bulunmaktadır. Somon balığının 1 porsiyonu (200 gr) 358 kaloridir. 1 köfte kadar ( 30 gr) somon balığı 54 kaloridir. Somon balığının 100 gramı 19.93 gram karbonhidrat, 10.43 gram protein içermektedir.


İnsan vücuduna son derece faydalı olan somon herkesin severek tükettiği balık türleri arasında. En yüksek yararı alabilmek için mevsiminde ve doğru bir şekilde pişirilmesi öneriliyor.

Somonun faydaları nelerdir?

somon

Omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra B12 vitamini bakımından da son derece zengin olan somon balığı, kalp hastalıkları riskini artıran trigliserid seviyelerini düşürüyor. Ayrıca düzenli olarak somon yemek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini önlemeye yardımcı oluyor. En önemli faydalarından biri de kolorektal kanser riskini düşürmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olması. Ayrıca somon tüketimi lösemi, kemik iliği kanseri ve lenf hücreleri ile ilgili kanser risklerinin azaltılmasında da oldukça etkili.

Düzenli somon tüketimi yüksek kan basıncını düşürerek insüline karşı vücudun tepkisini artırıyor. İçerdiği Omega-3 yağ asitleri göz sağlığını koruyup güçlendiriyor. Göz kuruluğu için haftada en az 2 kez yenilmesi önerilen somon, içeriğindeki küçük bioaktif protein molekülü sayesinde istenmeyen iltihapları önlüyor, eklemlerdeki kıkırdaklara ve dokulara iyi geliyor. Ayrıca kalp krizi, felç, düzensiz kalp ritmi ve yüksek kan basıncı gibi kardiyovasküler problemleri azaltan somon balığının içerisindeki renk pigmentleri cilt sağlığına oldukça faydalı. Hafızayı kuvvetlendirirken beyin sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı oluyor. Düşük kaloriye ve yüksek protein miktarına sahip olan somon son derece sağlıklı ve neredeyse tüm diyet programlarında önerilen bir besin. Somonun içindeki D vitamini ise meme kanseri hastalıklarını büyük ölçüde engelliyor.

Somonun tarihçesi

Yaklaşık yüzyıl öncesine kadar Avrupa’nın her nehrinde bulunan somon çok yaygın bir balık türüydü. 19. yüzyılda özellikle yoksul insanların yiyeceği olarak biliniyordu. Okyanuslarda dünyayı dolaşan somonlar yumurtladıktan sonra ölmek üzere ırmakların kaynağına doğru gidiyordu. Bazı türlerinin ise o dönemlerde Atlantik okyanusundan Rhein ırmağına girerek oradan da Alp dağlarına ulaşıp kaynaklara kadar ilerledikleri söyleniyor. Ancak somonlar için tek engel İsviçre'nin Schaffhausen kasabasındaki doğal çağlayandı. Zaman içerisinde de somonların nesli yavaş yavaş tükendi. Özellikle Sanayi Devrimi’nin etkisiyle ortaya çıkan aşırı avlanma ve sanayi atıklarının tatlı su kaynaklarını kirletmesi gibi sorunlar nedeniyle sayıları oldukça azaldı. Ancak günümüzde yasalar ile bu balıkların yaşam alanları koruma altına alındı. Yasalar ile korunan somonlar dünyada çok talep edilmesi ile birlikte çiftliklerde üretilmeye başlandı. Zaman içerisinde zenginlerin ve lüks restoranların menülerinde yerini alan somon çeşitli yöntemlerle pişirilmeye ve sunulmaya devam ediyor.

Somon seçerken nelere dikkat edilmeli?

somon baligi

Aşırı kokmayan, gözleri ve derisi parlak olan balık taze anlamına geliyor. Aynı zamanda etinin sıkı olması ve nemli görünmesi de son derece önemli. Gözlerinin bulanık, derisinin soluk renkli olması ya da parlak olmaması somonun çok taze olmadığının göstergesi. Bu da günün sonunda çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor. Somonu fileto ya da dilim halinde alacaksanız derinin lekesiz olmasına özen göstermelisiniz. Deniz somonu tercih etmek sağlık açısından çok daha faydalı oluyor. Eğer dondurulmuş ise havası boşaltılmış paketin içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Somon seçerken kokusunun çok hafif olması da son derece önemli bir detay. Ağır kokan bir balık bozulmaya yakın anlamına geliyor. Sağlayacağı faydalardan en iyi şekilde yararlanmak için güvenilir yerlerden taze balık almaya özen göstermelisiniz.

Somon hangi mevsimde yenir?

Mevsiminde yenen balık çok daha lezzetli ve sağlıklı olduğundan somon balığını da mevsimi olan ilkbahar ve yaz aylarında tüketmeniz önemli. Özellikle temmuz ayı somonun tam mevsimi olarak kabul ediliyor. Çünkü somon türündeki balıklar yaz mevsimine son derece uyumlu ve bu zamanlarda çok daha hafif yapıda oluyorlar. Yazın salata eşliğinde yiyeceğiniz somonu yılın diğer mevsimlerinde çok fazla tüketmemeye çalışın.

Somon nasıl saklanır?

somon kalori

Somon oldukça yüksek besin değerlerine sahip balıklar arasında yer alıyor. Somonda bulunan Omega-3 yağ asitleri ve proteinlerden en iyi şekilde yararlanmak için balığı taze tüketmelisiniz. Mevsiminde alınan ve uygun koşullarda saklanan somon besin değerlerini ve lezzetini koruyabiliyor. Ancak zamanında tüketmediğiniz somonun da çok iyi şekilde saklanması gerekiyor. Nem geçirmez torba, bol miktarda tuz, alüminyum folyo, bir kase ve bir miktar su gibi malzemelerle somonu rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Somonu dilimleyerek nem geçirmez torbaya koyduktan sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak tüketebileceğiniz miktarlarda torbalamak önemli. Çünkü balık sürekli dondurulursa zararlı bakterilerin oluşma riski arttığı için zehirlenmelere yol açabiliyor. Somonu alüminyum folyo ile saklamak istediğinizde ise yine tüketilebilecek miktarlara bölmeniz gerekiyor. Daha sonra balığı bol miktarda tuzlama işleminden geçirmelisiniz. Torbaladığınız somon balığının hava almadığından emin olduktan sonra alüminyum folyo ile iyice sararak saklayabilirsiniz. Buzdolabında en az 2 saat beklettikten sonra derin dondurucuya kaldırmalısınız.

Somon nasıl pişirilir?

somon tarifi

Somon tavada, ızgarada, mangalda ya da fırında rahatlıkla pişebilen bir yiyecek. Fırında pişireceğiniz somon için fırın poşeti, yağlı kağıt ya da folyo kağıdı kullanabilirsiniz. Somonun çok daha lezzetli olması için pişirmeden önce uygun baharatlarla marine etmelisiniz. Tuzu, zeytinyağını ve limon suyunu bir kap içerisinde karıştırarak somonun üzerine sürüp buzdolabında yarım saat kadar dinlendirin.

Somon pişirmek için malzemeler: 2 adet somon fileto, 1 adet limon, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz, karabiber ve 3-4 dal taze kekik. Somonu tavada yapmak isterseniz tüm malzemelerle marine ettikten sonra tavaya yerleştirebilirsiniz. Yağsız teflon tavada somonun her bir yüzünü 3 ila 4 dakika kadar pişirmeniz yeterli oluyor. Yağlı bir balık olduğu için yağ ilave etmenize gerek yok. Balık piştikçe yağını salıyor. Bej rengini almaya başladığında piştiğini anlayabilirsiniz. Servisinizi ise yeşillik, domates ya da limonla yapabilirsiniz.

Fırında pişirmek isterseniz de marine ettiğiniz somon filetolarını kağıda sarabilir ya da folyo kağıdı kullanabilirsiniz. 200 derecede yaklaşık 15 dakikada pişen somonun tamamen piştiğinden emin olmak isterseniz süreyi biraz uzatabilirsiniz. Piştikten sonra somon filetoları üzerine limon dilimleri ve taze kekik koyarak servis edebilirsiniz.

Somon nelerle iyi gider?

Somon balığı salatadan makarnaya kadar birçok yiyecekle iyi gidiyor. Somonun yanında yiyeceğiniz bol yeşillikli ve limonlu bir salata somonun ağırlığını alıyor. Bütün olarak suda pişirerek haşladığınız bir patates, roka salatası ve az miktarda mayonez de somonun yanına oldukça yakışabiliyor. Kırmızı pancar da somonla iyi giden yiyecekler arasında. Özellikle pancar ile beraber tütsülenen somonun lezzeti bambaşka oluyor. Somon balığını servis ederken domates, limon dilimleri, taze kekik ve tane karabiber ile süsleyebilirsiniz. Bu baharatlar somonun lezzetini ve görsel sunumunu daha da iyi hale getiriyor.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan