Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul

Sucuk (Yağlı)

50 gr
165
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)5.144
Protein (g)14.233
Yağ (g)28.375
Lif (g)0.584
Kolesterol (mg)61.0
Sodyum (mg)1051.0
Potasyum (mg)360.0
100 gr
Kalsiyum (mg)104.0
Vitamin A (iu)92.0
Vitamin C (mg)0.279
Demir2.241
100 gr
Karbonhidrat (g)5.144
Protein (g)14.233
Yağ (g)28.375
Lif (g)0.584
Kolesterol (mg)61.0
Sodyum (mg)1051.0
Potasyum (mg)360.0
Kalsiyum (mg)104.0
Vitamin A (iu)92.0
Vitamin C (mg)0.279
Demir2.241

Yağlı sucuğun 100 gramında 331 kalori bulunmaktadır. Yağlı sucuğun 1 ince dilimi (8 gr) 26 kaloridir. Yağlı sucuğun 100 gramı 5.14 gram karbonhidrat, 14.23 gram protein, 28.38 gram yağ, 0.58 gram lif içermektedir.

Türk mutfak kültürüne has yiyeceklerden olan sucuk en çok sabah kahvaltılarında tercih ediliyor. Dana etinden hazırlanan kıymanın baharatlarla harmanlanarak bağırsağa doldurulması ve kurutulması ile elde edilen sucuk, lezzetinin yanı sıra pratik tüketimi ile de her zaman sofraların ilgi odağı. Türk mutfağında sucukla hazırlanan birçok tarife rastlamak mümkün. Pizza, sucuklu yumurta, sucuklu tost, börek, sucuklu kuru fasulye, sucuklu pide gibi birçok sucuklu yiyecek alternatifi mevcut. 

Sucuğun vücuda etkileri

sucuk

Ana malzemesi kırmızı et olan sucuğun içerisinde A, B6, B12, E, D ve C vitaminleri bulunuyor. Kırmızı etin yüksek protein değerinin yanı sıra içerdiği baharatlar sayesinde de vücudun savunma sisteminin güçlenmesine destek olduğu söylenebilir. Sağlıklı kurutma yöntemleri ile elde edilen sucuklar yararlı bakteriler tarafından fermente edileceğinden etten maksimum fayda elde edilmesini sağlıyor. 

Sucuğun tarihçesi

Orta Asya döneminden bugüne değin etli yiyecekleri mutfağından eksik etmeyen Türklerin sucuğun kökeninde büyük etkisi bulunuyor. At sırtında eyer ceplerine koyulan etlerin zamanla sıkışıp kuruyarak pastırma haline gelmesiyle Türkler sucuk üretmeye başlıyorlar. Sucuğun tarihçesi tam olarak bilinmese de günümüzde anavatanının Kayseri olduğu kabul ediliyor. Kayseri’den tüm dünyaya yayılan bu lezzet acılı, acısız, az baharatlı ya da tercihe göre değişen baharatlarla üretiliyor.

Sucuk hangi mevsimde yenir?

Yoğun baharatlı yapısından dolayı yaz aylarında pek tercih edilmeyen sucuk bazen tost ve yumurta gibi kahvaltı ürünleriyle birlikte sunulabiliyor. Özellikle kış aylarında sucuk ve pastırma gibi yiyecekler sofrada kendine sıklıkla yer buluyor. Bazı yörelerde pide veya börek içinde kullanılırken bazı yörelerde kuru fasulye gibi ana yemeklerin içine ilave ediliyor. 

Sucuk seçerken nelere dikkat edilmeli?

sucuk yapimi

Sucuk seçerken elbette içerdiği dana etinin sağlıklı yöntemlerle muhafaza edilip edilmemesi en önemli nokta. Bu nedenle sucukları mutlaka güvendiğiniz kasaplardan satın almalısınız. Ayrıca aroma vericilerin değil, doğal baharatların kullanıldığından emin olmalısınız. Yeterli miktarda sarımsak ve baharat içerip içermediğini kokusundan ve kıvamından anlayabilirsiniz. Aynı zamanda dokusu sert, rengi ise kırmızıdan açık kahverengiye dönmüş olmalı. Doğal yöntemlerle kurutulmamış ve uzun süre dayanması için kimyasal içeriklerle desteklenen sucukları görünüşlerinden kolayca ayırt edebilirsiniz. Öte yandan kestiğinizde kenarları ve ortası arasındaki renk farkı fazla olan sucukları tercih etmemelisiniz. Pişirirken aşırı yağ bırakan veya boyutu aşırı küçülen sucukların kalitesinden de şüphe etmelisiniz. Ayrıca yapay görünümlü kırmızı renkteki sucukları da kesinlikle seçmemelisiniz.

Sucuk nasıl saklanır?

Fermente edilerek ya da ısıl işlemlere tabi tutularak hazırlanan sucuk kurutulmuş şekilde raflarda yerini alıyor. Ancak bazı işletmelerde yaş sucuk da bulabilir, kurutma işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Nemli olmayan ve serin bir yerde kurumaya bırakılan sucukları belli bir süre sonra derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Her sucuğun ideal tüketim tarihi değişeceği için bu konuda bir sınırlama yapmak mümkün değil. Uygun şekilde hazırlanmış ve kurutulmuş olan sucukları bağırsak içerisinde buzdolabı dışında serin bir yerde kurutmaya devam edebilirsiniz ancak kestikten sonra bakteri oluşumuna engel olmak için mutlaka buzdolabına kaldırmalısınız. Fazla miktarda sucuk temin ettiğiniz durumlarda kuruyan sucukları kağıt havluya sardıktan sonra poşet içerisinde buzdolabında saklamalısınız.

Sucuk nasıl pişirilir?

 sucuklu tost

Sucuk genellikle daire şeklinde dilimlenerek pişiriliyor. Kangal ya da parmak sucuk şeklinde satın alınabilen sucuklar eğer ızgara yapılacaksa büyük dilimler halinde boylamasına kesilerek de tüketilebiliyor. Sucuk pişirme esnasında ekstra yağ ilave etmek sucuğun doğal tadını etkileyebiliyor ancak sucuklu yumurta yapacaksanız tercihinize göre az miktarda yağ ekleyebilirsiniz. Pişirme esnasında sucuğun aşırı pişerek kurumasına engel olmalı, fakat yeterli miktarda pişmesine de dikkat etmelisiniz. Fazlasıyla kuru olduğunu düşündüğünüz sucuğu pişirirken tavaya çok az su ilave ederek lezzetinden ödün vermeden yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Sucuk nelerle iyi gider?

Sucuk sabah kahvaltılarının yanı sıra pikniklerin de başlıca lezzetleri arasında yer alıyor. Izgara sucukla hazırlanan sucuklu ekmek ve ayran bolca tercih edilen ayrılmaz ikililerden. Sucuk ve kaşar peynirini tost ekmeği ile buluşturarak pratik bir öğün oluşturmak da oldukça kolay. 

Sucuk yerine ne kullanılabilir?

Evde yapabileceğiniz bol sarımsak ve baharatlı köfte tarifi sucuğa bir alternatif olacaktır. Bunun için dana etinden elde edilmiş kıyma ve baharatlarla hazırlayacağınız bol sarımsaklı köfte harcından küçük parçalar koparmalı ve bu parçaları yağsız tavada pişirmelisiniz.