Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Tavuk Göğüs (Haşlama, Derisiz)

Tavuk Göğüs (Haşlama, Derisiz) Kaç Kalori?

30
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)23.7
Yağ (g)0.4
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)78.0
Potasyum (mg)357.0
100 gr
Kalsiyum (mg)15.0
Vitamin A (iu)18.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.54
100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)23.7
Yağ (g)0.4
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)78.0
Potasyum (mg)357.0
Kalsiyum (mg)15.0
Vitamin A (iu)18.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.54
Tavuk Göğüs (Haşlama, Derisiz) kaç kalori? Bu sorunun cevabını arayanlar için Tavuk Göğüs (Haşlama, Derisiz) besin değerleri, sağlık üzerindeki etkileri ve tüketim ipuçlarını bir araya getirdik. Tavuk Göğüs (Haşlama, Derisiz) için kalori içeriğinden sağlık avantajlarına kadar her yönüyle derinlemesine bir bakış sunmaya çalışıyoruz. Hadi, Tavuk Göğüs (Haşlama, Derisiz) hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedelim!

Haşlama tavuk göğsünün 100 gramında 100.1 kalori bulunmaktadır. Haşlama tavuk göğsünün 100 gramı 23.7 gram protein, 0.40 gram yağ içermektedir.

Sülüngiller ailesinin bir üyesi olan tavuk binyıllardır insanların en çok yetiştirdiği hayvan türlerinden biri. Hem etinden hem de yumurtasından yararlanılan tavuklar güçlü bir besin değerine sahip olmalarıyla sağlıklı tüketim gıdaları arasında yer alıyor. Kolayca evcilleştirilebilmeleri ve otlak alanlarda kendi kendilerine bakabilmeleri sayesinde günümüzde de özellikle köylerde bolca tavuk yetiştiriliyor. Toprakla oynamayı ve topraktaki canlılarla beslenmeyi seven tavuklar birkaç ay içerisinde yetişkin hale geliyor. Bu sayede beyaz et endüstrisinin de en çok üretilen ve dağıtılan canlıları arasında bulunuyor.

Tavuğun tarihçesi

tavugun tarihcesi

Son yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar gösteriyor ki tavuğun tarihi 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Çin’de ve Asya medeniyetlerinde evcilleştirilmiş olan ilk tavuklar kümes hayvancılığının başlamasına aracı olarak yerleşik yaşam tarzının önemli bir üyesi haline geldi. Otlak alanlarda üretimi daha sık gerçekleştirilmiş olan ve küçükbaş hayvan kategorisinde yer alan bu canlılar hızlı üreme özellikleriyle insanların beslenme biçiminde önemli bir yer edindi. Göçebe yaşam biçiminden tarım toplumuna geçiş sürecinde üretilen bitkilerin yanı sıra evcilleştirilmiş hayvan türleri de kalıcı bir yaşam tarzı edinilmesine oldukça yardımcı oldu.

Tavuk nasıl yetiştirilir?

tavuk nasil yetistirilir

Günümüzde hem fabrika koşullarında hem de bireysel olarak yetiştirilebilen tavuklar kolay bakım olanaklarıyla üreticilere avantaj sağlıyor. Civcivken yetiştirilmeye başlanabilen bu canlılar aynı zamanda yetişkinken de satın alınıp bakılabiliyor. Fabrika koşullarında yetiştirilen kanatlı canlılar dev kümeslerde bir arada yaşıyor. Kurulan bu alanlarda su ve yem ihtiyaçları karşılanan canlılar kısa süre içerisinde büyüyüp erişkin hale geliyor. Bireysel olarak yetiştirilen ve köy tavuğu olarak bilinen canlılarsa tellerle çevrili, üstü örtülü kümeslerde tutuluyor. Zaman zaman gezinmeleri ve etraftaki küçük canlıları yemeleri için dışarı salınan, gezen tavuk da denen bu tavuklar doğal ortamla etkileşim halinde yetişiyor.

Tavuk hangi mevsimde yenir?

Her mevsimde yenebilir, uygun fiyatlı ve kolay ulaşılabilir olmasıyla tüketicilerin en önemli besin kaynakları arasında yer alan tavuk eti mevsimsel, coğrafi ya da kültürel farklılıklara göre kızartılarak, pişirilerek ya da haşlanarak tüketilebiliyor. Başlı başına bir öğün olarak farklı mevsim koşullarında yenebilen bu beyaz et türü aynı zamanda aperatif olarak ya da başka gıdalarla bir arada da değerlendirilebiliyor. Geleneksel Türk yemekleri arasında yer alan pilavla birlikte sıkça tüketilen tavuk eti yine bir diğer geleneksel Türk lezzeti olan dönerin yanında da en çok kullanılan et türlerinden biri.

Tavuk seçerken nelere dikkat edilmeli?

tavuk secerken

Günümüzde daha çok tavuk üretim çiftlikleri tarafından üretilen tavuk etlerini seçerken öncelikle ürünün paketleme şekline ve son tüketim tarihine göz atmak gerekiyor. Taze et tüketmek istiyorsanız yeni paketlenmiş ürünlere yönelmelisiniz. Son tüketim tarihi geçmiş ürünler zehirlenmeye yol açabileceğinden bu ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Alınacak olan tavuk etinin kümeste mi yoksa tesislerde mi yetişmiş olduğunu bilmeniz de karşılaşacağınız lezzeti tahmin etmenizi sağlayacaktır. Tavuğun yerli mi yoksa ithal mi olduğu da lezzeti belirleyen unsurlar arasında yer alıyor.

Tavuk nasıl muhafaza edilir?

Modern soğutucu teknolojilerle beraber elverişli koşullar altında saklanabilen tavuk eti uzun ömürlü bir kullanım avantajı sağlıyor. Buzdolaplarının buzluk bölümünde koruma altına alınabilen bu beyaz et çeşidi aylara yayılan bir tüketimi mümkün kılıyor. Buzluk kapaklarında yer alan bilgilendirme yazıları ürünlerin ne kadar süre boyunca dondurulmuş halde saklanabileceği hakkında bilgi veriyor. Çözünen tavuk etinin tekrar dondurulmasının uzmanlar tarafından tavsiye edilmediği düşünülerek, tavuk etinin ne kadarı tüketilecekse o kadarının buzluktan çıkarılarak çözdürülmesi gerekiyor. Kısa süre içerisinde pişirilip tüketilecek olan etler buzdolaplarının soğutucu bölümünde de korunabiliyor. Çeşitli soslarla terbiye edilebilen ve bir gün süreyle dinlendirilen tavuk etleri bu şekilde daha lezzetli bir şekilde tüketiliyor.

Tavuk nasıl pişirilir?

tavuk nasil pisirilir

Farklı ağız tatlarına uygun birçok pişirme seçeneği sunan tavuk eti lezzetiyle çocukların ve yetişkinlerin en sevdiği yiyecekler arasında yer alıyor. Tavuğun kemikli ve derili parçaları kişisel zevklere göre ayrılarak ya da bütün halinde pişiriliyor. Ocak yardımıyla tavada yahut fırında kızartılarak ve derin bir tencerede kaynamış suda haşlanarak pişirilebilen tavuk eti birçok ana yemek ve mezede de kullanılıyor.

Tavuk nelerle iyi gider?

tavuklu yemek tarifleri

Beraberinde tüketilebilecek birçok yemek bulunan tavuk eti kişilere mutfakta geniş bir hareket alanı sağlıyor. Özellikle de yanına en çok yakıştırılan pilavla beraber leziz öğünler hazırlamak kolaylaşıyor. Tavuklu pilavın yanında en çok tercih edilen lezzetler arasında ise yoğurt, yeşillik çeşitleri, domates ve turşu yer alıyor. Türlü yemeğinin içerisinde de kullanılabilen bu beyaz et türü, yemeklerin lezzetini ve besin değerini artırarak tüketicilerin beğenisini kazanıyor. Hızlı tüketim gıdaları içerisinde yer alan tavuk eti ile dürüm, döner ve sandviç gibi farklı yemek alternatifleri de oluşturmak mümkün. Özellikle salata tariflerinde kullanılması diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilen bu et çeşidi düşük kalorili ve sağlıklı öğünler yapmak isteyenler için de birebir. Ekmek arası seçeneklerde de kullanılabilen bir et türü olması sebebiyle açlığı hızlıca bastırmak ve kısa süre içerisinde yemek hazırlamak için de tavuk eti oldukça ideal.

Tavuk yerine ne kullanılabilir?

Pratik bir et türü olan tavuğun aslında birçok alternatifi var. Beyaz etten vazgeçmek istemeyenler tavuk yerine balık etinin besin değeri yüksek ve lezzetli çeşitlerinden yararlanabilir. Tıpkı tavuk eti gibi hem haşlanarak hem de kızartılarak pişirilebilen balık eti de doktorların ve diyetisyenlerin sıklıkla tavsiye ettiği et çeşitleri arasında yer alıyor. Balık etinin yanı sıra kırmızı et türleri de tavuk etinin yerini alabilir. Yüksek protein içeriğiyle dikkat çeken kırmızı et çeşitleri dünya çapında en çok tüketilen et türlerinden biri. Hamburger, pide, lahmacun, köfte gibi birçok geleneksel ve evrensel lezzette kendisine yer bulan kırmızı etin içerisinde yer aldığı yüzlerce yemek tarifi bulunuyor. Tencere yemeklerinden böreklere kadar birçok yemekte kullanılan kırmızı et çeşitleriyle lezzetli ve zengin sofralar kurmak hiç de zor değil. Tavuk etine sahip olmayan kişiler pilav hazırlarken tavuk suyundan yararlanamayacakları için tavuk suyu lezzetini veren bulyonlar aracılığıyla lezzetli pilavlar hazırlayabilir. Benzer şekilde tavuk çeşnileri kullanılarak da yemeklere lezzet katılabilir.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan