Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul

Ton Balığı Konservesi (Az Yağlı)

120 gr
208
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)17.255
Yağ (g)11.765
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)55.0
Sodyum (mg)781.0
Potasyum (mg)318.0
100 gr
Kalsiyum (mg)28.0
Vitamin A (iu)247.0
Vitamin C (mg)0.548
Demir0.788
100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)17.255
Yağ (g)11.765
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)55.0
Sodyum (mg)781.0
Potasyum (mg)318.0
Kalsiyum (mg)28.0
Vitamin A (iu)247.0
Vitamin C (mg)0.548
Demir0.788

Az yağlı ton balığı konservesinin 100 gramında 174 kalori bulunmaktadır. Az yağlı ton balığı konservesinin 1 orta kutusu (160 gr) 278 kaloridir. Az yağlı ton balığı konservesinin 100 gramı 17.26 gram protein, 11.77 gram yağ içermektedir.


Tüm balık türleri gibi oldukça besleyici bir besin olan ton balığı düşük kalori oranına sahip ve bol miktarda protein içeriyor. Ton balığı halkın çoğunluğu tarafından kalp dostu Omega-3 yağ asitleri ile biliniyor. Ancak ton balığı aynı zamanda birçok önemli antioksidanı ve besleyici maddeyi de bünyesinde barındırıyor.

Palamut ve uskumru ile aynı aileye mensup olan ton balığının yaklaşık 15 farklı çeşidi bulunuyor. Bunların arasında en popülerleri Albacore, Yellowfin, Skipjack, Bluefin ve Bigeye ton balığı. Çok hızlı olmasıyla ve vücut sıcaklığını hemen her ortama adapte edebilmesi ile diğer balıklardan ayrılıyor. Ton balığı donmuş, taze veya konserve olarak dünyanın dört bir yanında tüketiliyor ve sandviç, salata, güveç, sushi gibi yemeklerin ana malzemeleri arasında yer alıyor.

Ton balığının faydaları nelerdir? 

ton baligi faydalari

Genellikle konserve halinde satışa sunulan ton balığının her bir porsiyonunda yaklaşık 42 gram protein bulunuyor. Öğününüzde protein içeren başka besin kaynakları da varsa ton balığı sayesinde günlük protein ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabiliyor, kalorisi düşük bir yiyecek olduğundan dolayı ve yüksek protein almanın sonucu olarak iştahınız azalacağı için iyi bir diyet öğünü elde etmiş oluyorsunuz. Omega-3 yağ asitleri ve selenyum minerali bakımından zengin olan ton balığı bilişsel faaliyetlerin geliştirilmesinde de önemli bir role sahip ve aynı zamanda depresyon gibi zihinsel rahatsızlıkların üstesinden gelinmesinde büyük rol oynuyor. 

İçeriğinde bulunan niyasin minerali Alzheimer hastalığının önlenmesi açısından oldukça önemli. Ton balığı ayrıca Omega-3 yağ asitleri sayesinde iltihaplanma gibi durumların önüne kolaylıkla geçebiliyor ve kalp sağlığının korunmasını sağlıyor. Ton balığı A ve B vitaminleri bakımından zengin bir balık türü olduğu için kas ve kemik gelişiminde de önemli ölçüde faydaları bulunuyor.

Antioksidan açısından da zengin olan ton balığı kanserin önlenmesinde önemli bir role sahip. İçeriğindeki selenyum tiroid bezinin sağlıklı çalışabilmesini, C vitamini ve çinko ise vücudun bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlıyor. Ton balığı içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düşürmede de etkili.

Ton balığının tarihçesi 

19. yüzyılın son dönemlerine kadar en çok tüketilen balık türü olan sardalyanın, 1903 yılından itibaren balıkçılığın aşırı yapılması ve çevre kirliliği gibi sebeplerle popülerliği gitgide azalıyor. ABD’de konservelere sardalya yerine ton balığı konulmaya başlanıyor. Ton balığı konservesi üretimi I. Dünya Savaşı ile büyük oranda artmaya başlıyor. Talep artınca Albacore ton balığının yanı sıra diğer ton balığı türleri de avlanmaya başlıyor. Böylece ton balığı konservesi I. Dünya Savaşı ile birlikte ABD’den diğer ülkelere doğru yayılıyor.

Ton balığı nasıl pişirilir? 

ton baligi nasil pisirilir

Ton balığı çok çabuk kuruyabilen ve ufalanabilen bir balık olduğu için kızartma tavasında veya mangalda yüksek ısıda kısa süre pişirmelisiniz. Ton balığını pişirirken bir miktar yağ ve damak tadınıza göre çeşitli soslar kullanabilirsiniz. Ton balığı genellikle az pişmiş olarak servis ediliyor, ancak Japonya’da sadece dışı pişmiş ve içi çiğ olarak da tüketilebiliyor. Japonya’da özel olarak uygulanan bu pişirme türüne tataki adı veriliyor. Ton balığını tavada veya ızgarada pişirirseniz kontrolü daha kolay sağlayabilirsiniz. Yoğun bir aromaya sahip olduğu için birçok farklı baharat ve sebze türü ile birlikte tüketilebilen bu balık türü çok kolay bir şekilde marine edilebiliyor ve kolaylıkla fırında pişirilebiliyor.

Ton balığı nasıl saklanır? 

Ton balığını plastik bir poşet içerisinde buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Ton balığı çok hızlı kuruma ve bozulma özelliğine sahip olduğu için buzdolabının alt bölmesinde, en fazla 4 derece sıcaklıkta saklanması ve iki gün içerisinde tüketilmesi öneriliyor. Ton balığını tüketeceğiniz zamana kadar buzlukta da tutabilirsiniz. İçerdiği bakteri ve parazitlerden dolayı ton balığının tüketilmeden önce mutlaka pişirilmesi öneriliyor. Ancak dondurulan ton balıklarının içerisindeki bakteriler öldüğü için çiğ olarak da yenebilir. Kimi kaynaklara göre ton balığının minimum 1,5 derecede en fazla 15 saat boyunca muhafaza edilmesi en güvenli yol olarak gösteriliyor.  

Ton balığı seçerken nelere dikkat edilmeli? 

ton baligi kalori

Diğer balıklara göre daha çabuk bayatladığı için ton balığını mümkün olduğunca taze satın almalısınız. Genellikle parçalarına ayrılmış veya fileto halinde satıldığı için ton balığını kolayca pişirebilirsiniz. Daha iyi pişmesi için daha kalın ton balıklarını tercih edebilirsiniz. Oldukça besleyici bir yapıya sahip olan ton balığını mutlaka güvendiğiniz yerlerden satın alın. Donuk, kuru ya da lapa lapa olan kahverengi ton balıklarını tercih etmeyin.

Ton balığı yerine ne yenebilir?

Alternatifi oldukça bol bir besin olan ton balığının yerine palamut ve uskumruya yönelebilirsiniz. Bu balık türlerini de kızartma tavasında veya mangalda pişirebilir ya da ton balığının aksine fırında da hazırlayabilirsiniz. Küçük balık seviyorsanız ton balığı yerine hamsi ve istavrit gibi ülkemizde yaygın olarak bulunan ve tüketilen balık türlerini tercih edebilirsiniz. Ton balığı konserve gıdaların arasında önemli bir yer tutsa da ton balığı yerine daha uygun fiyatlı olan sardalya konservesi de rahatlıkla bulunuyor. Bunun yanı sıra somon balığından yapılan biftekler de ton balığına iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.