Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul

Yer Fıstığı

40 gr
226
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)16.13
Protein (g)25.8
Yağ (g)49.24
Lif (g)8.5
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)18.0
Potasyum (mg)705.0
100 gr
Kalsiyum (mg)92.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir4.58
100 gr
Karbonhidrat (g)16.13
Protein (g)25.8
Yağ (g)49.24
Lif (g)8.5
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)18.0
Potasyum (mg)705.0
Kalsiyum (mg)92.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir4.58

Yer fıstığının 100 gramında 567 kalori bulunmaktadır. Yer fıstığının 1 fincanı ( 80 gr) 454 kaloridir. 1 avuç ( 40 gr) yer fıstığı 227 kaloridir. Yer fıstığının 100 gramı 16.13 gram karbonhidrat, 25.8 gram protein, 49.24 gram yağ, 8.5 gram lif içermektedir.


Yer fıstığının kalori ve enerji bakımından zengin, son derece besleyici ve lezzetli bir kuru yemiş olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Sporcular başta olmak üzere sağlıklı beslenenlerin favori atıştırmalıklarından olan bu faydalı besin, zengin vitamin, mineral ve antioksidan içeriğiyle kuru yemişler arasında özel bir yere sahip diyebiliriz. Yer fıstığı ezmesi şeklinde ya da kuru yemiş olarak tüketilebilen bu sağlıklı besinin mideyi ve kalbi koruduğu, kansere karşı koruyucu bir göreve sahip olduğu, kemik ve kasları güçlendirdiği biliniyor. Günlük beslenmenin bir parçası olması gereken yer fıstığını günde bir avuç kadar tüketebilirsiniz.

Yer fıstığının faydaları nelerdir?

yer fistiginin faydalari

Yer fıstığı vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengin, insan sağlığına sayısız faydası olan bir besin. İçeriğinde %45-60 oranında yağ, %18 oranında karbonhidrat, %20-30 oranında protein bulunan yer fıstığında B6, B9 ve E vitaminleri yer alıyor. İçerdiği doymamış yağ sayesinde rahatlıkla tüketiliyor ve kalp sağlığına iyi geliyor. İçindeki niasin maddesiyle alzheimer ya da bunama gibi hastalıklar karşısında koruyucu etki gösteriyor. Bir diğer önemli faydası ise kanserle ilgili. İçerdiği vitamin ve minerallerle özellikle kolon ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan yer fıstığı, aynı zamanda çok düşük bir glisemik indekse sahip olmasıyla diyabetliler için de ideal bir besin.

Mineral bakımından da zengin olan bu kuru yemişin içeriğinde çinko, manganez, bakır, kalsiyum, biotin, potasyum, magnezyum, demir ve selenyum var. İçerdiği E vitaminiyle cilt dostu olan yer fıstığı, yapısındaki omega-3 sayesinde saç kırılmalarına ya da dökülmesine karşı da koruyucu etki gösteriyor. Bu besinin mutlu olmakla da ciddi bir ilişkisi var. Yer fıstığı yemenin mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonu üretimine yardımcı olduğu gözlenenler arasında. Bu da depresyona karşı etkili bir besin olduğunu gösteriyor. İçinde bağışıklık için faydalı pek çok vitamin ve minerali barındıran bu kuru yemiş, yağ içeriği ve kalorisi yüksek olmasına rağmen kilo vermeye de yardımcı oluyor. Bir başka bilinen faydası ise safra taşlarıyla ilgili. Kolesterolü düşürdüğü bilinen bu besinin safra taşı oluşumunu da önlediği biliniyor. Tüm bunların yanı sıra niasin, riboflavin, tiamin maddelerini içeren yer fıstığında sağlığa son derece faydalı pantotenik asit de bulunuyor. Lif ve omega-6 açısından da zengin olan besin, yağlı bir besin olmasına rağmen içerdiği tekli doymamış yağlarla vücut için oldukça faydalı.

Yer fıstığının tarihçesi 

Literatürde “Arachis Hypogea” olarak geçen yer fıstığının ana vatanı Güney Amerika. İlk bakışta bir fındık türü zannedilen besin, aslında baklagiller familyasından geliyor. Çiğ olarak tüketmek yerine daha çok tuzlanmış ya da kavrulmuş olarak tercih ediliyor. Bunun yanı sıra yer fıstığı ezmesi de çoğunluk tarafından severek tüketilen bir besin. Yağ, un ve protein olarak da üretilen bu kuru yemiş, bugün sağlıklı versiyonlarıyla sporcu dünyasında sık tüketilen bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra tatlı, şekerleme ve pastalarda da oldukça sık kullanılıyor.

Yer fıstığı nasıl yetiştirilir?

yer fistigi nerede yetisir

Yer fıstığı, Güney Amerika kökenli olması nedeniyle güneşi ve sıcağı seven bir bitki. Ortalama 20 derece sıcaklıkta yetişen bitkinin tohumlarının çimlenebilmesi için ortalama 12 derece sıcaklıkta bir toprağa ihtiyacı var. Yetiştirilecek toprağın kalsiyum ve organik madde açısından zengin, hafif ve gevrek yapıda ve süzek kumlu-tınlı olması gerekiyor. Toprak pH’sı 6,0 ile 6,4 arasında olmalı. Yetişme süresi boyunca en az 500 mm'lik bir yağışa ihtiyaç duyan yer fıstığının toprağı sonbaharda derin olarak sürülmeli, Nisan ayında ise ekimi gerçekleştirilmeli. Ekim işlemiyle birlikte gübrelenen, ardından sulaması ve düzenli bakımı yapılan yer fıstığının hasadı yaprakları sarardığında ve taneleri koyulaşarak ideal büyüklüğe ulaştığında yapılıyor.

Yer fıstığı hangi mevsimde yenir?

Nisan ayında ekilen yer fıstığı, eylül ayının ortasından itibaren hasat edilmeye başlanıyor. Bu aydan itibaren 2 ay süreyle hasadı yapılan besine en taze haliyle eylül, ekim ve kasım aylarında erişim sağlanabildiği gibi yılın geri kalan zamanında da taze ya da kuru yer fıstığına ulaşmak mümkün.

Yer fıstığı seçerken nelere dikkat edilmeli?

yer fistigi

Yer fıstığı alırken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle paketli ürün satın alırken son kullanma tarihini kontrol etmek önemli. Kabuklu yer fıstıklarında fıstık tanelerinin hemen hemen aynı boyda ve gevrek olması besinin tazeliğini gösteriyor. Yine hasarsız, deliği olmayan ve lekesiz olanları seçmek bir başka önemli püf noktası. Eğer bir tanesi sallandığında içinden ses gelmiyorsa bu durumdan fıstığın yüksek ihtimalle kuruduğu ya da çürüdüğü anlaşılabiliyor.

Yer fıstığı nasıl saklanır? 

Oldukça yağlı olan yer fıstığı, uzun süre güneşe ve neme maruz kaldığında hızlı bir şekilde bozulabiliyor. Bu nedenle ışıktan uzak, kuru ve serin bir yerde saklamanız gerekiyor. Saklama kabı olarak ise sağlıklı olması açısından cam kavanozlar tercih edebilirsiniz. Kapağını sıkıca kapatıp kavanozu kuru bir yerde saklamalısınız. Daha uzun süreli koruma için ise derin dondurucu kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir yıl kadar saklayabilmeniz mümkün oluyor. Donmuş yer fıstıklarını yiyebilmeniz için önce oda sıcaklığında çözünmelerini sağlamak, ardından da fırında ısıtmanız gerekiyor.

Yer fıstığı nasıl pişirilir? 

Yer fıstığı kuru yemiş olarak tüketildiği gibi fıstık ezmesi halinde ya da bazı yemek, tatlı ve pastalara konarak da kullanılabiliyor. Çiğ ve pişmiş versiyonları var. İki farklı kabuğu bulunan taze yer fıstığı bu kabuklarından soyularak tavada kavrulup tüketilebiliyor. Bunun yanı sıra fırınlanarak da pişirilebiliyor. Yer fıstığı ezmesi ise kendi yağıyla yüksek dereceli bir robotta çekilmesiyle yapılıyor. Bu şekilde evde katkısız bir yer fıstığı ezmesi yapmak da mümkün hale geliyor.

Yer fıstığı nelerle iyi gider? 

yer fistigi kalori

Yer fıstığı sporcular için uygun miktarda tüketilmesi halinde kilo aldırmayan bir enerji kaynağı diyebiliriz. Özellikle Hindistan ve Asya mutfağında yemeklerde de sık bulunuyor. Yüksek yanma derecesine sahip olan bu kuru yemiş kızartmalarda, salata ve yemeklerde lezzeti artırmak amacıyla kullanılıyor. Bu kuru yemiş sadece tuzlu değil tatlı tariflerine de eşlik ediyor ve pasta, şekerleme, çikolata, kek gibi tariflerde lezzet artıran bir malzeme olarak oldukça sık kullanılıyor. Yer fıstığından un, yağ ve süt de üretiliyor ve bu şekilde kullanımı da oldukça yaygın. Ezmesi ise kahvaltılarda ve sporcu beslenmesinde sık kullanıldığı gibi yine sağlıklı tatlı ve atıştırmalık tariflerinin de vazgeçilmez malzemelerinden biri.

Yer fıstığı yerine ne kullanılabilir?

Yer fıstığı, zengin bir enerji kaynağı olması ve insan sağlığına oldukça faydalı vitamin ve mineralleri bulunduruyor olmasıyla oldukça faydalı bir besin. Bir başka önemli özelliği ise yüksek protein değeri. Yer fıstığının 100 gramında 26 gram protein bulunuyor. Et yemeden yüksek protein alınabilecek besinler arasında ilk sıralarda yer alan bu kuru yemiş türünün yanı sıra yumurta, süt, badem, mercimek ve yulaf gibi besinlerin içeriğinde de oldukça yüksek protein bulunuyor. Aynı zamanda fındık ve omega-3 açısından zengin olan ceviz de yüksek birer enerji ve protein kaynağı.