Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Piliç Sosis

Piliç Sosis

59
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)11.0
Yağ (g)14.0
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)0.0
Potasyum (mg)0.0
100 gr
Kalsiyum (mg)0.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.0
100 gr
Karbonhidrat (g)0.0
Protein (g)11.0
Yağ (g)14.0
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)0.0
Potasyum (mg)0.0
Kalsiyum (mg)0.0
Vitamin A (iu)0.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.0

Piliç sosisin 100 gramında 198 kalori bulunmaktadır. Piliç sosisin 1 adedi (60 gr) 119 kalori , 1 köfte kadarı (30 gr) 59 kaloridir. Piliç sosisin 100 gramı 11 gram protein, 14 gram yağ içermektedir.

Sosis, günümüzde tüm dünyada en çok rağbet edilen ve en sık tüketilen gıdalar arasında yer alıyor. Peki sosis tüketirken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte karşınızda sosis hakkında bilinmesi gereken her şey! 

Sosisin etkileri nelerdir? 

sosis

Farklı çeşitlerle pişirebileceğiniz ve dilerseniz paketten çıkarttığınız haliyle de tüketebileceğiniz bu gıda, içerdiği yoğun proteinle doyurucu bir özelliğe sahip.

Sosis tüketirken dikkat edilmesi gereken asıl noktalar ise pişirme esnasında tercih edeceğiniz yöntemler. Gereğinden fazla yağlı ya da soslu şekilde pişirilen sosis, yüksek oranda kalori içereceği için tüketicinin kilo almasına yol açabiliyor. Bu nedenle, kilo problemi olan ya da diyet sürecindeki kişilerin sosis tüketirken dikkatli olması gerekiyor.

Sosisin tarihçesi

Sosis, günümüzde tüm dünyada sıklıkla tercih edilen bir gıda ürünü ve bu yüzden de tam olarak hangi coğrafyada doğduğu tespit edilemiyor. Yoğun baharat içermesi nedeniyle sosisin yüzyıllar önce Ortadoğu ya da Çin bölgelerinde keşfedilmiş olduğu tahmin ediliyor. Baharatla yoğurularak et pişirme yönteminin çok yaygın olduğu Hindistan da sosisin anavatanı olması muhtemel ülkeler arasında.

Sosisin tüm dünyada yaygınlaşması ve büyük bir ün kazanması ise Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilen ve "hot dog" adı verilen sosisli sandviçlerin geniş kitlelere hitap etmeye başlamasıyla gerçekleşiyor.

Sosis nasıl üretilir?

sosisli

Sosis, dana ya da piliç etlerinin fabrikalarda baharatlarla özel işlemlerden geçirilmesi sonucunda elde ediliyor. Fabrikada üretilirken çeşitli ısıl işlemlere tabi tutulan sosis, bu sayede pişmiş hale geliyor ve paketten çıkartıldığı haliyle tüketilebiliyor. Sosisin içinde bulunan baharatlar da etin pişmesine etki ediyor. Günümüzde bir hayli azalmış olsa da hiç pişmemiş, kurutulmuş ya da yarım pişirilmiş sosis türlerine de hala rastlamak mümkün. 

Sosisler, farklı kullanım alanlarına uygun olmaları için uzun sosis ya da parmak sosis gibi çeşitli formlarda üretiliyor. Nadiren de olsa köşeli sosis, küp sosis ve dilimlenmiş sosis seçeneklerine de rastlanabiliyor. 

Sosis hangi mevsimde yenir? 

Genellikle sıcak tüketilmesi nedeniyle kış yiyeceği olarak algılanan sosis, esasında dört mevsim boyunca tüketilebilen besinler arasında yer alıyor. Soğuk da servis edilebilen sosis, aynı zamanda kumpir, pizza, sosisli sandviç, omlet, makarna gibi çok çeşitli yiyeceklerin içinde de değerlendirilebiliyor.

Sosis seçerken nelere dikkat edilmeli? 

Sosis seçerken dikkat edilmesi gereken ilk husus, sosisin imal edildiği malzemeler ve son kullanma tarihi. Günümüzde farklı teknik ve içeriklerle çok çeşitli sosis alternatifleri üretiliyor. Bu sosisler, dış görünüşleri birbirinin aynı olmasına rağmen lezzet ve tüketici bünyesindeki etki açısından farklılık gösteriyor.

sosis tarifi

Kimi sosisler dana etinden üretilirken, kimi sosislerde piliç eti kullanılıyor. Bazı üreticiler ise sosislerinde dana ve piliç etlerini belirli oranlarda karıştırmayı tercih ediyor. Eğer bu et türlerinden birine ya da sosis içeriğinde bulunan bazı baharatlara alerjiniz varsa yediğiniz sosis sağlığınıza zarar verebiliyor. Bu nedenle sosis seçerken içeriğini mutlaka okumanız, alerjiniz bulunan et ve baharat türlerini içeren sosis markalarından uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca sosisin üretilme ve son kullanma tarihlerini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Tazeliğini yitirmiş ya da son kullanma tarihi geçmiş sosisler, bakteri üretebiliyor ve bu da yine sağlığınızda problemler oluşturuyor. Herhangi bir alerji problemi yaşamıyorsanız, sağlıklı koşullarda üretilmiş ve henüz taze olan sosisleri tercih edebilirsiniz.

Sosis nasıl saklanır? 

Sosis, içerdiği yoğun baharat çeşitleri nedeniyle kolay ve hızlı bozulabilen yiyecekler sınıfında yer alıyor. Bu yüzden hem hızlı bir şekilde tüketilmesi hem de son derece güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor.

Henüz tüketmediğiniz sosisleri, mutlaka buzdolabında saklamanız öneriliyor. Bu sayede sosislerin içinde yer alan baharat, sıcak havayla temas etmiyor ve sosisiniz bir süre boyunca güvende kalabiliyor. Ancak sosisler hassas gıda ürünleri olmaları nedeniyle, buzdolabında saklamak da kesin çözüm sunmuyor. Uzun süre dolapta saklanan sosisler de tıpkı sıcak havayla temas eden gıdalar gibi bozulmalara uğruyor. Bu nedenle aldığınız sosis paketlerini mutlaka bir hafta içinde tüketmelisiniz.

Sosis nasıl pişirilir? 

Neredeyse tüm tuzlu yiyeceklere katılabilen sosisi böreklerinizde, pizzalarınızda, sıcak ve soğuk sandviçlerinizde, makarnalarınızda, kumpirlerinizde, omletlerinizde ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. Başka bir yiyeceğe katılacak olan sosisin, yemek öncesinde hafifçe haşlanması ya da yağsız tavada kısa bir süre kızartılması tavsiye ediliyor.

Sosisinizi tek başına tüketmek istediğiniz durumlarda ise soslu ya da sade sosis seçeneklerine yönelebilirsiniz. Domates sosu ya da salçayla kavurarak pişirilen sosisler, hem kahvaltılarda hem de ana yemeklerin yanında tercih edilebiliyor. Sosisleri ayrıca kızartma halinde de tek başlarına servis edebilirsiniz. Kızartma sosisi tercih edeceğiniz durumlarda, sosisin iki yanını bıçakla çarpı şeklinde açmanız öneriliyor. Bu sayede sosisiniz hem daha iyi pişiyor hem de iştah açıcı bir görüntüye kavuşuyor.

Sosis nelerle iyi gider?

sosisli tarifi

Sosis, her türlü sosla tüketilebiliyor. Özellikle hardal, yoğurt, mayonez, domates salçası ve ketçapla tercih ediliyor. Sosisle birlikte en çok tüketilen içecekler ise ayran ve kola. Gazsız meyve suları, buzlu çaylar, sıcak çaylar ve acılı ya da acısız şalgam suları da sosisin yanında tercih edilen içecekler arasında yer alıyor.

Sosis yerine ne kullanılabilir? 

Sosis yerine kullanabileceğiniz en yakın ürün, elbette ki salam. Gerek üretilme yöntemi gerekse de içeriği bakımından sosisle bir hayli benzerlik gösteren salam, lezzet olarak da sosise son derece yakın.

Sosis yerine kullanabileceğiniz bir diğer yiyecek ise sucuk diyebiliriz. Kahvaltı sofralarında sıkça tercih edilen sucuk da tıpkı sosis gibi çok fazla yiyeceğe eşlik edebilecek bir kapasiteye sahip. Sosis yerine sucuk tüketirken dikkat edilmesi gereken husus ise sucuğun diğer kahvaltılıklara göre çok daha fazla yağ içermesi. Sosis yerine sucuk tercih edecek tüketicilerin, sucuğun yağ oranına ve çok fazla tüketilmemesine özen göstermeleri gerekiyor.

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan