Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.03.2018 1 dakikada okunur
yorumlar
9
kaydet

Alkolle Zayıflanır Mı?

Drankoreksiya nasıl bir beslenme tipidir? Hangi yaş aralıklarında görülür ve getirileri-götürüleri nelerdir?

Alkolle Zayıflanır Mı?

Anoreksiya ve alkolizmin birleşimi olarak karşımıza çıkan drankoreksiya akımının temelinde aşırı alkol alımı ve alkolle alınan kalorileri öğün atlayarak, kusarak ve egzersiz yoluyla yakmak gelir.

Bir diğer adı “alkol içerek zayıflama” olan drankoreksiya bir tür yeme bozukluğu... Bu beslenme çeşidini takip edenler aşırı alkol alarak zayıflama amacını güderken, beslenme programındaki besinleri alkolle değiştirir ya da kusabilmek için çok az besin alırlar. Drankoreksiya akımında alınan fazla kalorileri yakabilmek için aşırı egzersiz yapılır ve alkol içme miktarı arttıkça yapılan egzersiz miktarı da doğru orantılı olarak artabilmektedir. Yine de çoğu zaman alkolden gelen fazla kaloriyi dengelemek amacıyla öğün atlama yoluna giderler.

EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ YAŞLAR VE ZARARLARI
Bireyleri drankoreksiyaya iten sebeplerin başında hiç kuşkusuz kilo verme hevesi bulunur. İkinci bir sebep ise genelde içinde bulunulan sosyal ortamdır. En çok gözlemlendiği yaş grubu 18-25 yaş arasında bulunan gençlerdir.

Drankoreksiyanın vücuda zararları yalnızca alkolün zararlarıyla sınırlı kalmaz. Alınan alkolün yanında, oldukça zararlı ve sağlıksız bir beslenme düzeni takip edildiğinden, kişinin kısa zamanda sağlık sorunlarıyla ve ciddi hasarlarla karşılaşması yüksek bir olasılıktır.

Bu tip bir beslenme düzenine sahip kişilerin bir an önce tedavi edilmesi gerekir.  Bu tedavi kapsamında psikolojik destek ve doğru bir beslenme programı uygulanmalıdır.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Yaren Karcı

Yaren Karcı yok artik ya sacmalik.. insanlar kndi sagliklariyla nasil boyle oynayabilir her sey incecik olmak degil maalesef.. tek amacimiz bu olmamali ucu ölüm..

26.03.2018
Yanıtla
Kadir Halman

Kadir Halman tabii canım

27.03.2018
Yanıtla
Alperen Özdemir

Alperen Özdemir Bu Biraz Saçma!

28.03.2018
Yanıtla
Alperen Özdemir

Alperen Özdemir Bu Biraz Saçma!

28.03.2018
Yanıtla
Alperen Özdemir

Alperen Özdemir Bu Biraz Saçma!

28.03.2018
Yanıtla
Orhun Yilmaz

Orhun Yilmaz asd

30.03.2018
Yanıtla
Aslı Türkmen

Aslı Türkmen Hayır

02.04.2018
Yanıtla
İlayda İpek

İlayda İpek İrem dericinin ki de bundan mı acaba?

02.04.2018
Yanıtla
Chloe Ays

Chloe Ays Merhaba, Ben 3 ay icerisinde 35 kilo verdim. Fazla kilolar hepimiz derdi ve bu yuzden bir video cekip neler yaptim anlattim. Linkini birakiyorum. Herkese bol sans :) https://youtu.be/JVDzhLqUd94 Kaynak https://www.diyetkolik.com/zayiflamanin-3-altin-kurali

08.10.2021
Yanıtla