Diyetkolik Diyetisyenim 30.11.2016    2 dakikada okunur
0

Doymuş ve doymamış yağ nedir?

Adını sıkça duyduğumuz doymuş ve doymamış yağ konusu hala tam olarak kavranmış değil. Kalp- damar sağlığı için son derece önemli olan bu iki yağ türünün ayrıntıları neler?

 

Doymamış yağ

 

Bu gruptaki yağların genel özelliği vücut tarafından üretilmemesine rağmen yine vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerden olması. Çoklu ve tekli doymamış yağlar olarak iki grupta toplanan bu tür, bitkisel kaynaklı…

 

Çoklu doymamış yağ grubuna ceviz yağı, mısır özü yağı, ay çiçek yağı, susam yağı ve yağlı balıklar giriyor. Beslenme açısından çok önemli olan omega 3 ve omega 6 yağları bu gruba dahil. Oldukça sağlıklı olan bu yağlar, oda sıcaklığında sıvı halde kalabiliyor ve haftada en az iki defa balık tüketilerek bu asitlerden faydalanılması öneriliyor.

 

Tekli doymamış yağ grubundaki türlerin ise iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürdüğü biliniyor. Fındık, fıstık, yağlı tohumlar, avokado, kanola gibi yağlar bu topluluk içerisinde yer alıyor.

 

Doymuş yağ

 

Kötü kolesterolü ve diyabete yakalanma riskini artıran doymuş yağlar ise sağlık açısından pek de parlak bir karneye sahip değil. Yağlı etler, deniz mahsulleri, palm yağı gibi içerikler bu gruba giriyor.

 

Günlük doymuş yağ tüketiminin günlük kalori miktarının yüzde 10’unu geçmemesi gerekiyor. Oda sıcaklığında bile çözünmeden katı halde kalan bu yağları tüketmesek de olur. Çünkü kolesterol sentezinde kullanılan bu yağlar, vücuttaki kolesterol oranını yükseltmeye fazlaca meyilli oluyorlar. Hem doymuş hem doymamış yağın fazla tüketiminde bu etkinin olabileceğini düşünürsek yağ konusunda dikkatli davranmak gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de doymuş yağların bu durumla birlikte kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini atlamamak gerek.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir