Diyetkolik Diyetisyenim 20.07.2017    2 dakikada okunur
2

İçimizi Ferahlatan İkili: Karpuz-Peynir

Yaz sıcaklarında buz gibi karpuz ve vazgeçilmezi peynir, sofralarda sık sık yer alıyor.

İçimizi ferahlatan dediğimiz bu ikili yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden. Fakat hafif bir öğün alternatifi olarak tercih ederken porsiyonuna dikkat etmezsek pek de sağlıklı ve hafif bir seçenek olmayabilir.

Aslında doğadan gelen her şey masumdur; ancak tükettiğin miktarlar onları kilo aldıran birer yağ ve karbonhidrat deposuna dönüştürebilir ve evet karpuz-peynir ikilisi de bu duruma dahil. Yerken sağlıklı beslendiğini düşündüğün bu ikili, hangi miktarlarda tüketildiğinde masum olmaktan çıkıyor bilmek ister misin?

Kontrolü elden bırakma

Sağlıklı beslenmenin kilit noktalarından biri de yediklerinin miktarıdır. “Her şeyin fazlası zarar” sözünü unutmadan, yediklerini dengelediğin sürece gerçekten sağlıklı beslendiğine emin olabilirsin.

Bu genelleme tabii ki karpuz-peynir ikilisi için de geçerli. Ara öğünlerde yediğin 1 porsiyon meyvenin yerine 3 üçgen dilim karpuz tüketebilirsin. Ona eşlik edecek 1 dilim beyaz peynir ise1 köfte büyüklüğünde ete eşdeğerdir.

Önce gözünü doyur

Yaz aylarında tadıyla herkesi cezbeden karpuzu yerken 3 dilimle durmak ise çok da kolay değil! Genellikle çeyrek karpuz bir seferde tüketildiği için bir tür karbonhidrat olan fruktoz şekeri kan şekerini bir anda çok fazla yükseltebilir. Bu da kilo almaya yatkınlığı artıran önemli bir unsurdur. Söz konusu karpuz bile olsa, günlük ihtiyacının üzerinde tüketim yapmak dengesiz bir öğün düzeni oluşturacağı ve kan şekerinde dalgalanmalara yol açacağı için çok sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Aynı şekilde tükettiğin peynir miktarının fazla olması da yüksek tuz ve gereğinden fazla yağ alımına neden olarak vücutta ödeme yol açabilir.

Bu gibi istenmeyen durumlar yaşamamak için karpuz-peynir ikilisini tükettiğin öğünlere mutlaka salata ya da yoğurt gibi üçüncü bir besin eklemeye çalış. Böylece hem gözün hem de karnın, fazla şeker ve tuz tüketmeden doymuş olur.

İpucu:

  • Karpuz yiyeceksen 3 üçgen dilim geçme.
  • Peynirini tuzsuz ve yağsız olarak tercih et.
  • Karpuz-peynir tükettiğin öğünlere salata ya da yoğurt ekle.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir