Kilo almamak için aman dikkat! Ramazan tatlıları ve kalorileri

Diyet 21.05.2019

Yemeğin ardından tatlı faslının es geçilmediği nadir zamanlardan Ramazan ayı... Peki bu kadar sık bir şekilde yediğimiz tatlı çeşitlerini ne kadar tanıyoruz?
 

Hadi itiraf edelim: Ramazan’da oruç tutanlarımızın bu bir aylık süreçte tükettiği tatlı miktarı ciddi şekilde artıyor. Hatta o derece ki Ramazan ayında kilo verme hayalleri hiç tahmin etmezken bir ayın sonunda kilo almış olmanın hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Bu beklenmedik sonucun düzenli şekilde yenen ağır tatlılarla doğrudan ilişkisini göz ardı etmemiz imkansız elbette. Öyleyse en çok tercih edilen tatlıları ve kalori miktarlarını öğrenmekte de yarar var. 

Baklava

Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan baklava hiç kuşkusuz en sevilen tatlılardan biri. Cevizli, fıstıklı, fındıklı veya bademli gibi çeşitleri bulunan baklava tercihe göre yanında dondurma ile de servis edilebiliyor. Güllacın tersine evde yapımı oldukça zor ve maharet gerektiren tatlılardan olan baklavanın fıstıklı olanının bir porsiyonu 741 kalori iken cevizli olanının bir porsiyonu 456 kalori.

Ekmek kadayıfı 

Afyon kökenli ve şerbetli bir tatlı olan ekmek kadayıfı hamurun arasında fıstık veya ceviz konularak hazırlanıyor. Kaymakla ve özellikle yaz aylarında dondurmayla beraber tercih edilen bu tatlının kalorisi de 564.

Sütlaç 

Mutfağımızda en bilinen ve en yaygın şekilde tüketilen sütlü tatlılardan biri de sütlaç. Çok fazla malzeme gerektirmeyen ve yapımı da çok zor olmayan bu sütlü tatlı süt, pirinç ve şekerle hazırlanıyor. İçerdiği kalori miktarı bir porsiyon için 268 olan sütlaç hakkında detaylı bilgi edinmek için “Sütlaç” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Keşkül

Keşkül sütlacın daha fazla malzemeli bir versiyonu olarak nitelendirilebilecek ama yapımı aynı derecede kolay olan bir tatlı çeşidi. Badem ve Antep fıstığı ile hazırlanan bu tatlının bir porsiyonu yaklaşık 273 kalori içeriyor.

Kalburabastı

Yapımı kolay şerbetli tatlılardan biri olan kalburabastı da yine Ramazan ayında en sık tercih edilen tatlılar arasında yer alıyor. Sivas ilinde hurma veya hurme tatlısı olarak da bilinen kalburabastının ballı ve karanfilli çeşitleri ise farklı bir aromaya sahip oluyor. Hamuruna farklı şekiller vererek hazırlayabileceğiniz bu şerbetli tatlının bir porsiyonunun kalorisi ise yaklaşık 476.

Tulumba tatlısı

Osmanlı mutfağından miras kalan tatlılardan bir diğeri de tulumba tatlısı. Hazırlanışı oldukça basit olan ve üzerine şerbetini döktükten sonra tercihe göre fıstık serpilerek de servis edilebilen bu tatlının bir porsiyonu 677 kalori.

Kadayıf dolması

Yapımı kolay ama biraz zahmetli olan kadayıf dolması en çok Erzurum yöresinde yapılıyor. Çok malzeme gerektirmeyen ve ceviz içinin kadayıfa sarılmasıyla hazırlanan tatlının kalorisi 345.

Şöbiyet

Baklavaya çok benzeyen şöbiyet tatlısı 13 kat yufkadan yapılıyor ve içerisinde bol miktarda fıstık ile irmik kaymağı bulunuyor. Bu lezzetli tatlının da bir porsiyonu yaklaşık 225 kalori.

Güllaç 

Ramazan ayında belki de en çok yenen tatlılardan biri güllaç. Güllacı diğer tatlılardan öne çıkaran unsurlar ise elbette lezzeti ve evde yapımının kolay olması. Antep fıstığı ve nar taneleri ile süslenebilen bu tatlının bir porsiyonu yaklaşık 143 kalori.

Şekerpare

Şerbetli tatlıların arasında en kolay hazırlanan ve en çok tercih edilenlerden biri olan şekerpare de oldukça lezzetli ve haliyle kalorili tatlı seçeneklerinden. Üzerine serpilen fındık, fıstık veya cevizle değişik şekillerde süslenebilen, yapımı kolay bu tatlı yaklaşık 424 kalori içeriyor.

Revani

Sünger tatlısı veya yoğurt tatlısı olarak da bilinen revani de Ramazan ayında sıkça tercih edilen tatlılar arasında yer alıyor. İçeriğinde yoğurt olan ve kolayca hazırlanan bu şerbetli tatlının bir orta dilimi yaklaşık 348 kalori.

İrmik helvası

Yapımı oldukça pratik olan tatlılardan biri de irmik helvası. Zamanınızın kısıtlı olduğu ama lezzetli bir iftar sofrası hazırlamak istediğiniz günlerde tercih edebileceğiniz bu tatlının kalorisi yaklaşık 532.

Un helvası

Kültürümüzde yer edinmiş un helvası, yapımının pratikliğiyle de ön plana çıkıyor. Osmanlı mutfağının da önemli parçalarından biri olan bu tatlı yaklaşık 532 kalori içeriyor.

Dondurma

Genellikle masum görülen, sıcak yaz aylarını serinletmek için üçer beşer top yesek bile kalorisini küçümsediğimiz dondurma aslında miktarına dikkat edilmediğinde oldukça kalorili olabiliyor. Ancak şerbetli ve yüksek miktarda kalori yüklü diğer tatlılara fena bir alternatif olmadığı da açık. Meyveli, sütlü, çikolatalı gibi onlarca çeşidi bulunan ve diğer bazı tatlıların yanında da tüketilebilen bu harika tatlının kalorisi elbette çeşidine göre değişiyor. Ancak bir top vanilyalı dondurmanın yaklaşık 104 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

YORUMLAR