Spor Yapıyor Gibi Ye: Protein Bar

Diyet 11.05.2017

Spor yapanlar için öğün kurtarıcı olan protein barlara o kadar mı güvenmesen mi?
 

Protein barlar, her ne kadar özellikle ara öğünler için ideal bir seçenek olsa da kullananların kafasına soru işareti yaratmaya devam ediyor. Bilimsel araştırmalara göre her ne kadar içeriklerinde yüksek miktarda protein bulunsa da bazı protein barların şekerlemelere oranla 30 gram daha fazla şeker içerdiği de biliniyor.

Glikoz ve fruktoz şurubuna dikkat!

Piyasadaki protein barların içerisinde bulunan katkı maddeleri de ciddi birer tuzak. Trans yağlar, yüksek fruktozlu mısır ve glikoz şurubu, renklendiriciler ve sanayi tipi şuruplar tatlandırmak için barların içine ekleniyor ve bu da onu daha sağlıksız hale getiriyor.

Protein bar satın alırken aslında yapılması gereken içindekiler kısmını dikkatlice okumak. Yulaf ve kuruyemişler içeren, trans yağ, glikoz şurubu uyarısı yazan barları satın almak her zaman daha iyi.

Hedefine göre ilerle

Protein bar satın alırken besin değerleri tablosuna bakmayı da unutma. Protein, yağ ve karbonhidrat miktarlarının yazdığı bu bölümde lif oranı da bulunur. Karbonhidrat miktarının yüksek miktarı liften, düşük oranı şekerden geliyorsa, şimdilik bu protein barı kullanmanı önerebiliriz.

Eğer istediğin değerlere sahip bir protein bar bulamazsan evde kendin yapmayı da deneyebilirsin. Vegan içerikli olarak bulabileceğin tarifler her zaman en sağlıklısı olsa da zevkine göre birçok çeşidi hazırlayabilirsin.

YORUMLAR