Diyetkolik Diyetisyenim 03.04.2017    2 dakikada okunur
0

Suyun cazibesini keşfet! (Su içmeyenler buraya!)

Toksin attırıyor, böbrekleri düzenliyor, kilo alımını engelliyor, vücut sıcaklığını dengeliyor ve hatta emziren kadınların sütünü artırıyor. Hala su içemiyorum mu diyorsun? Bu yazıya bir göz atmalısın

Suyun vücuduna olan faydalarını biliyorsun ancak içmekten hoşlanmıyorsun. Peki, su içmeyi sevmek için neler yapman gerektiğini biliyor musun? Şimdi bedenine bir iyilik yap ve su ile nasıl barışabileceğini bizden öğren.

Su içmediğimde vücudumda ne oluyor?

Su içmek, sağlıklı yaşamın en önemli noktalarından. Toksin attırıyor, böbrekleri düzenliyor, kilo alımını engelliyor, vücut sıcaklığını dengeliyor ve hatta emziren kadınların sütünü artırıyor. Peki, burada sayamadığımız sayısız özelliğe sahip suyu gerektiği kadar içmediğinde vücudunda neler oluyor?

Özellikle akşamları yaşadığın baş ağrılarını stresli geçen güne bağlayabilirsin. Ancak bunun nedenlerinden biri az su tüketimi de olabiliyor. Bunun yanı sıra dikkat güçlüğü, yorgunluk, hafıza bozuklukları, ciltte istenmeyen yağlanmaların kaynağı da susuzluk olabiliyor. Vücudun susuz kalması anlamına gelen dehidrasyon durumunu en hafif haliyle yaşamak bile bedenimizde farkında olmadan ufak tefek sıkıntılar hissetmemize neden oluyor.

Suyu nasıl içeceğim?

Suyu sade olarak içmek zorunda değilsin. Çeşitli taze baharatlar, meyveler hatta sebzeler ile suyunu zenginleştirirsen, bir süre sonra su içmekten keyif bile alacaksın. Senin için sunduğumuz tariflerden istediğini uygulayabileceğin gibi kendi karışımlarını da hazırlayarak yüzde 70’i su olan bedenine ihtiyacı olan sıvıyı verebilirsin.

Salatalık ve nane: 2 litrelik bir sürahinin içini su ve buzla doldur. İnce dilimlediğin salatalığı ve istediğin miktarda nane yaprağını at. 15-20 dakika bekledikten sonra suyunu yudumlamaya başlayabilirsin.

Böğürtlen ve misket limonu: Bardağını bol buzla doldur. Üzerine böğürtlenleri at ve 1-2 damla misket limonu sık. En son suyu ekle ve sıktığın misket limonundan küçük bir parçayı bardağına at.

Çilek ve fesleğen: Ağzı tıpalı bir şişenin içine dilimlenmiş çilek ve fesleğen yapraklarını bolca at. Üzerine aldığı kadar suyu ekle ve buzdolabında 1 gece beklet. Ertesi gün çilek ve taze fesleğen aromalı soğuk suyun tadını çıkar!

Limonlu buzlu çay: 2 litre suyu ısıtıcıda kaynat, içine 3 poşet çayı at ve yarım limon sık. Karışım oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına kaldır ve 1 gece beklet. Ertesi gün limonlu buzlu çayın hazır!

 

 

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir