Diyetkolik Diyetisyenim 18.02.2019    2 dakikada okunur
4

Telefon bağımlılığından kurtulmak için 3 etkili yöntem

Ofiste, okulda, evde, hatta yatakta zamanınızın çok ciddi bir bölümünü telefonunuza kilitlenerek geçiriyorsanız size bir haberimiz var: Telefon bağımlılığınızdan kurtulma vakti geldi!

Gün geçtikte hayatımızda daha çok yer kaplayan akıllı telefonlarımızla kurduğumuz ilişki çoğumuz için bir bağımlılık halini almış durumda. Bu durum haliyle çevremizle kurduğumuz ilişkiyi, kendimize ayırdığımız zamanı ve daha pek çok şeyi etkiliyor. Peki çoğumuzun şikayet ettiği bu durumu değiştirmek elimizde mi? Tabii ki evet! Telefon kullanma alışkanlıklarınızda yapacağınız 3 değişiklik sayesinde telefon bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz.

1-Uygulamalarınızı azaltın

Telefonunuzdaki pek çok uygulamayı sadece orda oldukları için kullanıyorsunuz. Tuş kilidini açıyor, uygulamayı görüyor ve üzerine tıklıyorsunuz. Böylece gün içinde dakikalarınız, hatta saatleriniz amaçsızca girdiğiniz uygulamalarda heba oluyor ne yazık ki. Bunun önüne geçmek için uygulamaları silmeyi deneyin ve bunlar en çok vakit ayırdıklarınız olsun. Unutmayın: Bu uygulamaların çoğu web üzerinden de ziyaret edilebiliyor. Web üzerinden kullandığınız uygulamalara telefondan girdiğiniz zamanlardaki kadar vakit ayırmadığınızı şaşırarak fark edeceksiniz.

2-Kendinize bir telefon kutusu edinin

Kendinize bir kutu alın. Bu ayakkabı kutusu gibi çok basit bir kutu da olabilir, sizi daha çok motive edebilecek ahşap ya da boyalarla süslü bir kutu da. Bu kutunun ruhunuzun, duygularınızın ve fikirlerinizin telefondan arınma yeri olduğunu düşünün. Telefonunuzu bu kutuya koyun ve kendinize zaman ayırın. Evet, başlarda çok uzun süreler telefonunuzdan ayrı kalamayacaksınız muhtemelen. Ama bu gerçek bile telefon bağımlılığınızın ne boyutta olduğunu anlamanız açısından sizin için oldukça yararlı olacak. Başlangıçta telefonunuz 3 saat boyunca kutuda kalabiliyorsa ne mutlu size! Bu 3 saat boyunca telefonunuza hiç bakmadıysanız kendinizi telefonunuzdan arındırmayı başardınız demektir.

Telefonunuzu kutuyla buluşturduktan sonra oturup telefonunuzdan nasıl o kadar uzun süre ayrı kalacağınızı düşünmek yerine bir şeyler yapın: Kitap okuyun, yürüyüşe çıkın ya da film izleyin. Size iyi gelen ve yaşadığınızı hissettiren şeyler neler ise onlara vakit ayırın. Telefonunuzu kutuya koyarken belirlediğiniz zamana sadık kalmaya çalışın.

3-Belirli sürelerle telefonunuzu kapatın

İlk iki maddeye göre daha radikal gibi görünse de aslında en kolay ve en etkili olan adım bu. Telefonunuzdan uzak kalmak için kapatma yöntemi emin olun size kendinizi harika hissettirecek. Bu süre ne kadar uzarsa kendinizi başka şeylere o kadar iyi verebilirsiniz.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir