Diyetkolik Diyetisyenim 03.11.2022    2 dakikada okunur
0

Yeni evli çiftler birbirlerinin kusurlarını görmeye daha meyilli!

Düğün telaşı, aileleri memnun etme telaşı derken evlilik stresi çiftlerin ilişkisini tehlikeye atıyor! Gelin stresin ilişki üzerindeki etkilerine dair yapılan araştırmaları inceleyelim.

Bir araştırmaya göre stresli kişiler eşlerinin olumsuz davranışlarına daha fazla odaklanma eğiliminde. Social Psychological and Personality Science adlı dergide yayınlanan bu araştırmada, stresli kişiler eşlerinin olumsuz ve sevmedikleri davranışlarını daha fazla düşünüyor. 

Stres hali; evlilik çatışması, öfke, sabırsızlık ve aşırı eleştirel olma gibi  davranışlarla ilişkilendirilmiştir. Dergide yayımlanan araştırmada da bu konu üzerinde durulmuş. Araştırmadaki baş yazar Lisa Neff, ‘İlişki dışında stresli hayat yaşayan kişilerin, özellikle eşlerine karşı düşüncesiz davrandığını gördük’ diyor. 

Araştırmada 79 heteroseksüel yeni evli çift inceleniyor. Tüm çiftlere yakın zamanda yaşadıkları stresli olayları anlatmaları isteniyor. Sonrasında katılımcılar, kendi ve eşlerinin davranışlarını detaylandıran 10 farklı anketi tamamlıyor. Çalışmanın sonucunda görülüyor ki çiftler değişen stres seviyelerine göre daha fazla olumsuza odaklanıyorlar. Çalışma, stresin doğrudan insan üzerinde etkisini gösteren kontrollü bir deney olmamasına rağmen duyguların bardağın boş tarafını görmede ne kadar etkili olduğunu gösteriyor aslında. 

Aynı zamanda insanların eşlerine aşık olduğu, davranışlarına en yoğun odaklandığı dönemlerde stresin bir sorun olabileceğini gözler önüne seriyor.

Lisa Neff, ‘ Stres farkında olmadan çiftlerin ilişkisine zarar veriyor gibi görünse dahi bunu kanıtlayan daha fazla çalışmaya ihtiyaç var’ diye de ekliyor. 

Daha önce yapılan araştırmalar, özellikle yeni evli çiftler için gerçekçi olmayan beklentilerin, zamanla tatminkarlık hissini körelttiğini bu nedenle daha fazla çatışmaya neden olduğunu gösteriyor. 

Journal of Family Psychology’ de yayınlanan bir çalışma ise işin neden olduğu stres seviyesinin, evlilikte daha yüksek stres seviyesine yol açtığını ve evlilikteki çatışmaların arttığını söylüyor.

Özellikle son birkaç sene zorlu geçti. Pandeminin yarattığı stres hala daha devam ediyor. Stres, bireylerin dikkatini partnerlerinin olumsuz yönlerine odaklandığında muhtemelen ilişki olumsuz yönde etkilenecek. Bunun önüne geçmek için partnerinizle profesyonel destek almaktan çekinmeyin. 

Birbirinizi anlamaya, dinlemeye ve yol arkadaşlığı yapmaya odaklanın.
 

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir