Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Hatice Kübra Ekti 05.02.2021 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Baharatların Faydaları

Baharatları günlük hayatımızda yemeklerimize lezzet katmak için kullanıyoruz. Peki içeriğindeki maddelerin ne işe yaradığını merak ettiniz mi ? Bu yazımızda bilimsel makalelerden alınan sonuçlara yer veriyoruz .

Baharatların Faydaları

Pulbiber 

Pulbiberdeki aktif bileşik kapsaisin iştahı azalttığı gösterilmiştir. Kapsaisinin ayrıca insanlarda kahverengi yağ dokusunun aktivasyonu yoluyla enerji tüketimini arttırdığı gösterilmiştir (diğer bir deyişle yağ yakma yeteneklerini arttırmak). Yağ yakma etkisini tam olarak bilemesek de rutininize ekleyebilirsiniz. .⠀⠀

Zerdeçal 

Zerdeçaldaki bileşik curcumin, oksidatif stresle savaşan güçlü bir antioksidandır. İlk çalışmalar, kurkumin'in kanserin önlenmesi ve tedavisi üzerine umut verici etkileri olduğunu göstermektedir. Karabiber özellikle kurkumin'in emilimini arttırır ve bir çalışmada biyoyararlanımı % 2.000'e kadar arttırdığı gösterilmiştir . 

Tarçın 

Karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatarak ve genel insülin duyarlılığını artırarak kan şekerini düşürebilir. Tarçın ayrıca iltihapla savaşmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır .

Kimyon 

Sindirim enzimlerinin aktivitesini arttırdığı ve karaciğerinizin yağ ve belirli besinleri sindirmesine yardımcı olan safra salınımını arttırdığı gösterilmiştir. 1 çay kaşığı kimyon RDI'nın% 17.5'i olan 1.4mg demir içerir .

Çörekotu 

apılan araştırma sonuçlarına göre meme kanseri öyküsü bulunan kişilerde kanserli hücreleri yavaşlattığı bulunmuştur. Türkiye 100. Yıl Üniversitesi’nde, araştırmacılar tarafından fareler üzerinde yapılan deneyler sonucu çörek otu yağının kan şekerini düşürme noktasında önemli rol aldığı ortaya konulmuştur.

Kekik

İçerisindeki uçucu yağların bakteri , mantar gibi hücrelerde etkili olduğu bulunmuştur. Kekiği kaynattığınızda bu uçucu yağlar kaybolmaktadır. Yemeklerinize baharat olarak ekleyebilir veya kekik yağını temin edip kullanabilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir