Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.09.2022 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Basen probleminiz ortadan kalkıyor!

Birçok kadının korkulu rüyası olan basen problemini iyileştirecek küçük önerilerle geldik!

Basen probleminiz ortadan kalkıyor!

Kadınların fiziki görünümleri ile ilgili en çok dert yandıkları konulardan biri basen problemidir. Hormonal yapı gereği kadınların kalça bölgesindeki yağlanma doğal kabul edilse de çeşitli faktörlerin etkisiyle vücut orantısını bozan görünümler ortaya çıkabilir. Bazen genetik sebeplerin bazen de yaşam tarzının sebep olduğu bu sorunu bazı noktalara dikkat ederek aşabilmeniz mümkün.

Basen Probleminin Nedenleri

Östrojen hormonu, kadınların kalça ve basen bölgesinin ergenlik döneminden itibaren yuvarlaklaşarak genişlemesine neden olur. Bu bölgede yağlanmanın olması son derece normaldir. Ancak genel vücut görünümünü bozan basen problemleri bölgesel bir sorun olarak algılanabilir. Bu soruna selülit oluşumu da eşlik edebilir. Bel ve bacaklarınız ince, göğüs bölgeniz ise küçük olmasına rağmen basenleriniz genişse akla gelebilecek ilk neden genetik faktördür. Genetik vücut tipi ile ilgili olan bu duruma farklı birçok neden de zemin hazırlayabilir. İşte olası nedenler:

 • Yaş ve cinsiyete bağlı olarak artan yağ oranları
 • Düzensiz beslenme
 • Bilinçsiz bir şekilde uygulanan beslenme ve diyet programları
 • Yetersiz fiziksel aktivite

Basen Sorununu Çözmenin Yolları

Bölgesel yağlanma sorunlarından kurtulmak, genel kilo vermeye oranla biraz daha güç olabilir. Ancak doğru uygulamalar ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilmeniz mümkün. O halde gelin, basen eritmek ve daha selülitsiz bir görünüme sahip olmak için yapabileceklerinizi sıralayalım:

 • Basen probleminizi çözmek için ilk yapmanız gereken şey, yaşam tarzınızı gözden geçirmek olmalı. Uzun süre aç kalarak ya da şok diyetler uygulayarak sorunu çözmeye çalışmak yerine size özel hazırlanmış dengeli diyetlerle işe başlayabilirsiniz.
 • Kalça bölgesini eritmeye yönelik özel diyetler uygulayabilirsiniz. Bunun için bir uzmandan destek alabilirsiniz.
 • Fiziksel aktiviteleriniz kısıtlıysa artırmaya çalışabilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet sürme, mekik gibi basen bölgesini hareketlendirmeye yönelik aktivitelerin yanı sıra basen bölgesini inceltmeye yönelik bir egzersiz programı da uygulayabilirsiniz.
 • Pratik olduklarını düşünerek hazır ve paketlenmiş gıdalara yönelmeyin. Yine oldukça kısa bir süre içinde hazırlayabileceğiniz kolay tariflerle öğünlerinizi düzenleyebilirsiniz.
 • Beslenme ve egzersiz programınızın sürdürülebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Geçici uygulamalardansa bu değişimi bir yaşam tarzı haline getirmeye çalışabilirsiniz.
 • Bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemeniz çok önemli.
 • Yağ yakma fonksiyonu kanıtlanmış sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenerek yağ yakımına fayda sağlayabilirsiniz.
 • Banyo sırasında basen bölgesinin 5-10 dakika boyunca keselenmesi yağ ve selülitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
 • Stres, kortizol hormonunun salgılanmasına sebep olur. Bu ise şeker ve karbonhidrat tüketimi konusunda istek uyandırarak yağ oluşumuna zemin hazırlayabilir. Benzer şekilde uykusuzluk da hazır gıdalara yönelmeyi tetikleyebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca stresten uzak durmak ve bir uyku düzeni oluşturmak dolaylı da olsa fayda sağlayabilir.
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan