Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 27.09.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Cappuccino, Latte ve Macchiato’nun farkı nedir?

Stresli bir günün ardından günün stresini atmak için bir bardak kahveden daha iyi bir alternatif var mıdır? Hiç sanmıyoruz! 

Cappuccino, Latte ve Macchiato’nun farkı nedir?

Türk kahvesinin çok büyük bir etkisiyle, her geçen gün kahve tüketimine olan talep gittikçe artmaktadır. Bir sosyalleşme aracı olarak da sayabileceğimiz kahve içme kültürü, gün geçtikçe dünya kahvelerine doğru genişlemektedir. Teknolojinin de gelişmesiyle, dilediğimiz kahveyi evimizde yapmak artık sadece bir tuş. Peki ya bu kahvelerden en popüleri olarak sayılabilecek latte, cappuccino ve macchiato’nun aralarındaki farkları biliyor musunuz?

Latte, cappuccino ve macchiato'nun temeline baktığımızda, bu üç kahve de espresso ile yapılır. Tatlarını farklı kılan ve birbirinden ayıran özellik ise eklenen buharlanmış ya da köpüklü kıvamındaki süt miktarı ve kafein miktarındaki değişiklikte yatmaktadır. Cappuccino, latte ve macchiato gibi popüler kahvelerin içerikleri, kafein içeriği ve besin değeri açısından ne kadar farklı olduğunu anlamak, en iddialı kahve tutkunları için bile kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple, bu konuyu başlıklar halinde inceleyeceğiz.

Latte, cappuccino ve macchiato'nun yapılma süreçleri 

Bu üç kafeinli kahve arasındaki en önemli farklardan biri, kahvelerin nasıl hazırlandıklarıdır.

Öncelikle, cappuccino’ya odaklanmamız gerekirse; cappuccino, bir shot espressonun üstüne buharda pişirilmiş süt ve süt köpüğü konularak yapılan popüler bir kahve içeceğidir. Yani, tipik olarak her birinden eşit parçalar içerir ve yaklaşık 1/3 oranında espresso, 1/3 oranında buharda pişirilmiş süt ve 1/3 oranında köpüklü sütten oluşur. Bu hazırlama yöntemi sayesinde, cappuccino üzerinde kremsi, zengin ve pürüzsüz bir tat ve doku özelliği kazanır.

Aynı bakış açısıyla latte’ye odaklanacak olursak; isminden de anlaşılacağı üzere, “café latte” terimi kelimenin tam anlamıyla “kahve sütü” anlamına gelir. Latte hazırlamak için cappuccino gibi standart bir tarif olmamasına rağmen, genellikle hazırlanması tek shot espressoya buharda pişirilmiş süt eklenmesini içerir. İstek ve damak tadınıza göre, üzerine hafif bir köpük tabakası da ekleyebilir ve lattenizi tatlandırmak açısından şeker ya da tatlandırıcı da karıştırabilirsiniz. Yazıda bahsi geçen, cappuccino ve macchiato ile karşılaştırıldığında latte, daha fazla miktarda buharlaştırılmış süt içerdiğinden daha yumuşak, biraz daha hafif tatlı bir tada sahiptir.

Son olarak macchiato’nun yapım aşamasını incelediğimizde, geleneksel olarak macchiato, bir shot espresso ile az miktarda süt karıştırılarak yapılır. Bununla birlikte, bir bardak sıcak süte bir shot espresso eklenerek yapılan latte macchiato da dahil olmak üzere birçok başka çeşidi de mevcuttur.Macchiato genellikle az miktarda süt kullanılarak yapıldığından diğer kahve içeceklerinden çok daha güçlü, sert bir tada sahiptir. Aynı zamanda diğer içeceklere nazaran boyut olarak çok daha küçüktür ve standart servis hızı doğal olarak daha hızlıdır.

Kafein içeriği

Her üç içecek de porsiyon başına benzer miktarda kafein içeriyor diyebiliriz. Çünkü, cappuccino ve latte hazırlık aşamasında her biri bir shot espresso kullanılarak hazırlandığı için dolayısıyla aynı miktarda kafein oranı içermiş oluyor. Kafein içeriklerine gram olarak bakarsak, cappuccino ve latte'lerin her biri porsiyonunu yaklaşık olarak 480 gram varsaydığımızda porsiyon başına yaklaşık 173 mg kafein içerirken, macchiato, bir porsiyonu 60 gram gibi bir rakama tekabül edeceğinden porsiyonda yalnızca 85 gram kafein içerir.

Latte, cappuccino ve macchiato'nun besin değerleri

Cappuccino, latte ve macchiato ‘nun içerisinde değişen miktarlarda süt ve köpük bulunduğu için temelde aynı gibi gözükseler de besin değeri bakımından oldukça değişkenlik göstermektedir. Besin değeri, kullanılan sütün türüne, miktarına ve ayrıca herhangi bir şeker ya da tatlandırıcının eklenip eklenmediğine göre de değişir.

Latte, bahsettiğimiz gibi en fazla süt oranını içerdiğinden kalori, yağ ve protein açısından en yüksek olanıdır. Cappuccino latte’ye oranla biraz daha az süt içerse de porsiyonda iyi miktarda kalori, protein ve yağ sağlar. Öte yandan, macchiato yalnızca bir miktar süt içerir ve kalori, yağ ve protein açısından diğer iki kahveye göre önemli ölçüde daha düşüktür.

Uzun lafın kısası, cappuccino, latte ve macchiato baz olarak aynı olsa da farklı şekilde yapıldığından çok farklı sonuçlar verir ve bu da onlara kendi benzersiz tat ve dokusunu sağlar.

Her bir kahve için farklı içerik maddeleri içerdiğinden, aynı tür olsa bile damak zevkinize göre süt ya da kahve oranını eksiltip azalttığınızda  kafein içeriği ve besin değeri açısından da farklılık gösterir. Bu nedenle, bir sonraki kafeye gidişinizde hangi kahveyi içmeye karar verirseniz verin, bazı espresso olsa da sonuçta içeceğiniz kahvenin tamamen sizin kişisel zevkinize ve tercihlerinize bağlı olduğunu ve her birinin tadının farklı olduğunu unutmayın.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan