Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 06.10.2023 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Domates suyu yapmanın püf noktaları nelerdir?

Kış geliyor, kız hazırlıkları başlıyor. E kış hazırlığı deyince akla ilk domates suları geliyor! Haydi gelin evde domates suyu yapmanın püf noktalarını konuşalım.

Domates suyu yapmanın püf noktaları nelerdir?

Yazın sonuna gelmişken yavaş yavaş kışa hazırlıklar başladı, domatesler konserve, menemen, sos yapılmak üzere mutfaklarda yerini aldı, hazır bu sıralar konu domatesken biz de sizleri domates suyu yapmanın önemli noktaları konusunda aydınlatmaya geldik. 

Eğer kilolarca domates almış ancak nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız telaş yapmayın, yazımızı okuduktan hemen sonra domates suyunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Domates suyu neyden yapılır?

Öncelikle en lezzetli domates suyu taze ve organik domateslerle yapılır. Yapımı oldukça pratiktir ve gerekli tek şey domatestir. Ekstra başka bir şey bulunmasa dahi tek malzemeyle yapılabilir. Daha lezzetli olması açısından bazı kişiler içerisine farklı birkaç sebze ve baharat da ekleyebilmektedir. 

Domates suyu nasıl yapılır?

Domates suyunun yapılışı için birkaç farklı yöntem uygulamanız yeterli olacaktır. İster pişmiş isterseniz de çiğ domates suyu yapabilirsiniz.

Pişmiş domates suyu nasıl yapılır?

Öncelikle dilimlediğiniz domatesleri yarım saat orta ateşte pişirmelisiniz. Ardından blendar veya bir mutfak robotuyla kıvam alıncaya kadar çekmelisiniz. Burada karar sizde, isterseniz sosluk kullanmak için daha az çekerek daha kıvamlı bir domates suyu elde edin, isterseniz de daha fazla incelterek daha sıvı bir kıvamda saklayabilirsiniz. 

Püf noktası: Domatesleri pişirirken biraz zeytinyağı ekleyerek domatesin içerisinde yer alan likopenin vücuda alımını artırabilirsiniz.

Çiğ domates suyu nasıl yapılır?

İlk olarak domatesleri temizlenene kadar yıkayarak arka kısımlarına çarpı şeklinde çizikler atmalısınız. Daha sonra geniş kaba kaynar su doldurarak domatesleri bir dakika kadar bu suda bekletmelisiniz. Böylece domatesler çizik attığınız yerden çok kolay bir şekilde soyulacak. Ardından domatesleri parçalara ayırarak robottan geçirmelisiniz. İşte bu kadar, domates suyunuz hazır.

Farklı bir yöntem olarak kabuklarıyla birlikte dilimlediğiniz domatesleri katı meyve sıkacağında da sıkabilirsiniz.

Püf noktası: Hem lezzetini hem de besin değerini artırmak için robottan geçirirken içerisine fesleğen, kekik, kereviz gibi farklı baharat ve sebzeler ekleyebilirsiniz.

İyi bir domates suyu yapmanın püf noktaları nelerdir?

1-Domates seçiminizi iyi yapmalısınız.

Lezzetli bir domates suyu için kullanılan domates en önemli noktadır. Mümkün olduğunca doğal ve katkısız domatesler almaya çalışın, olgun ve çürüksüz domatesler seçin ve ince kabuklu domatesler tercih edin.

2-Domates suyu hazırlarken içine bir miktar yağ ekleyebilirsiniz.

Domatesin içerisine bir miktar yağ eklemek hem domates suyunuzun asitlenip köpürmesini önler hem de domatesin içerdiği likopen vitamininin faydasını maksimuma çıkarır.

3- Uygun koşullarda muhafaza edilmelidir.

Domates suyunun kış boyunca kullanılabilmesi için uygun koşullarda saklanması gerekir. Bunun için ısıya dayanıklı cam kavanozlar en iyi seçenektir. Pişirerek yapılan domates suyu sıcakken cam kavanozlara doldurulup kapakları kapatılarak kapakların kilitlenmesi sağlanmalıdır. Cam kavanozları kullanmadan önce 15-20 dakika kaynatarak ya da bulaşık makinesinde yıkayarak sterilize edebilirsiniz. 

4- Kavanoz kapakları iyi seçilmelidir.

Kavanozların kapaklarının paslı ve yıpranmış olmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse domates suyunu koyduğunuz cam kavanozlara yeni kapak almalı ve bu kapakları steril hale getirmek için sıcak suyun içerisine sokup birkaç dakika bekletebilirsiniz. Böylece domates suyunuzun daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan