Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Peynirli Börek

Peynirli Börek Kaç Kalori?

388
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)33.4807024574
Protein (g)10.1076276989
Yağ (g)9.13540443154
Lif (g)1.95074821526
Kolesterol (mg)56.541828277
Sodyum (mg)739.608941267
Potasyum (mg)114.775263913
100 gr
Kalsiyum (mg)42.928229124
Vitamin A (iu)54.4985083752
Vitamin C (mg)4.00156711684
Demir1.19743351276
100 gr
Karbonhidrat (g)33.4807024574
Protein (g)10.1076276989
Yağ (g)9.13540443154
Lif (g)1.95074821526
Kolesterol (mg)56.541828277
Sodyum (mg)739.608941267
Potasyum (mg)114.775263913
Kalsiyum (mg)42.928229124
Vitamin A (iu)54.4985083752
Vitamin C (mg)4.00156711684
Demir1.19743351276
Peynirli Börek besin değerlerini öğrendiniz, Peynirli Börek tarifini öğrenmek için tıklayın
Peynirli Börek kaç kalori? Bu sorunun cevabını arayanlar için Peynirli Börek besin değerleri, sağlık üzerindeki etkileri ve tüketim ipuçlarını bir araya getirdik. Peynirli Börek için kalori içeriğinden sağlık avantajlarına kadar her yönüyle derinlemesine bir bakış sunmaya çalışıyoruz. Hadi, Peynirli Börek hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedelim!

Peynirli böreğin 100 gramında 259 kalori bulunmaktadır. Peynirli böreğin 1 porsiyonu (150 gr) 389 kaloridir. 1 ince dilim ( 50 gr) peynirli börek 130 kaloridir. Peynirli böreğin 100 gramı 33.48 gram karbonhdirat, 10.11 gram protein, 9.14 gram yağ, 1.95 gram lif içermektedir.

 

İncecik açılan hamur çeşitlerinin arasına peynir, ıspanak, kıyma, patates gibi iç harçlar eklenerek elde edilen börekler, günün her saatinde sevilerek tüketilen lezzetler arasında yer alıyor. Kahvaltıların, beş çaylarının vazgeçilmezlerinden olan börek çeşitleri, Anadolu'nun her yöresinde farklı bir şekilde yapılıyor. Karaköy, su böreği, gelincik, rulo börek, tepsi, tandır, avcı böreği gibi onlarca türü olan börekler, fırında veya tavada pişirilerek elde ediliyor. Ayrıca çok sayıda alternatif tarif içeriyor.

Böreğin etkileri nelerdir? 

borek

Bilindiği üzere unlu mamüllerin tüketiminde aşırıya gitmek kilo problemlerine neden olabiliyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için az miktarlarda börek tüketimi yapabilir, sonraki öğünlerinizde de bu durumu dengeleyebilirsiniz. Böreklerin sağlık açısından faydalı olabilmeleri, seçilen börek türünün yapısına ve pişirilme şekline göre değişiyor. Örnek vermek gerekirse katmer, kıymalı börek gibi börek çeşitleri yüksek miktarda yağ içeriyor. Aynı zamanda bir adet yufka 8 dilim ekmeğe eş değer kabul ediliyor. Yüksek kalori miktarlarına sahip olan börekler un, yağ, süt, yumurta gibi besinler içeriyor. Böreklerin kalori miktarları içerisinde bulunan malzemelere göre de değişiklik gösteriyor. Bir porsiyon peynirli börekte 259 kalori, kıymalı börekte 280 kalori, patatesli börekte ise 262 kalori bulunuyor. Dolayısıyla börek tüketiminde aşırıya gitmemek gerekiyor.

Hafif bir şekilde yapılan börekler diğerlerine göre daha sağlıklı alternatifler diyebiliriz. Böreklerin içerisinde bulunan süt, yumurta, peynir gibi besinler günlük enerji ihtiyacınızı karşılayabiliyor. Börekleri öğün şeklinde tüketmek de sağlık açısından daha faydalı. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler diyet böreklerden ya da hafif yapılmış böreklerden bir porsiyon tüketerek bir öğünlük enerji ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Ayrıca içerisine eklenen besin türleriyle zengin bir vitamin kaynağı haline gelebiliyorlar. Bu sayede vücudun zinde kalmasına ve direnç kazanmasına da yardımcı oluyorlar.

Böreğin tarihçesi

Böreğin tarihçesinin Osmanlı Dönemi'ne kadar uzandığı biliniyor. Çok sayıda türü olduğu için tarihçeleri de farklı. Tüm börek türlerinin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığına dair net bilgilerin olması söz konusu olamasa da bazılarının tarihçeleri hakkında ufak bilgiler bulunuyor. Örneğin, Osmanlı Saray Mutfağı'nın bilinen en meşhur lezzetlerinden biri olan su böreğinin o yıllardan bugüne ulaşabilen ender tariflerden olduğu çeşitli kaynaklarda belirtiliyor. Karaköy böreği de tıpkı su böreği gibi Osmanlı Dönemi'nden bugüne sıkça tüketilen börek türlerinden. Börek hakkında belirtilen bir diğer bilgi ise Balkan ülkelerinde oldukça meşhur olduğu. Arnavutluk, Bulgaristan gibi Osmanlı Devleti'yle kültür etkileşiminde bulunmuş olan ülkelerde börek yapımı hala çok yaygın. Son olarak bazı kaynaklarda çiğ börek hakkında ortaya atılan bir iddia da bulunuyor. Bu kaynaklarda Orta Asya'da hüküm süren Türk Devletleri'nden bu yana çiğ börek yapıldığı ifade ediliyor. 

Börek nasıl hazırlanır? 

borek tarifleri

Böreklerin pişirme sürecine hazırlanması oldukça zahmetli ve uzun uğraşlar gerektirebiliyor. Hazır yufkalarla ya da kendinizin hazırlayacağı hamur türleriyle börek yapabilirsiniz. Börek yapımında kullanılan malzemeler un, su, yumurta, süt, yağ gibi ürünler diyebiliriz. Her börek türünün kendisine özel hazırlanan bir hamur tarifi bulunuyor. Yapmak istediğiniz börek türüne göre hamurunuzu hazırladıktan sonra yufka açma aşamasına geçebilirsiniz. Böreklerin hamurları genellikle ince bir yapıya sahip. Fakat bazı börek türlerinde daha kalın hamur açmak gerekebiliyor. İstenen incelikte açtığınız hamurların arasına dilediğiniz malzemelerden iç harç yaparak hamurun üzerine yine tarifte belirtilen şekilde koyabilirsiniz. Börek hamurlarının katlanma biçimleri de türlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Uygun katlama biçimini yaptıktan sonra böreğiniz fırınlamaya hazır hale geliyor. Bazı börek türleri tavada da pişirilebiliyor. Eğer fırınınız bulunmuyorsa ya da daha hızlı bir pişirme süreci istiyorsanız, tavada yapılan börek türlerine yönelebilirsiniz. 

Börek nasıl pişirilir? 

borek cesitleri

Böreklerin pişirme yöntemleri türlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak genellikle 180 derece ısıtılmış fırında veya yapışmaz tavada pişiriliyor. Börekler fırına sürülmeden önce fırın tepsisinin az miktarda yağlanması gerekiyor. Aksi takdirde fırın tepsisine yapışabiliyor. Böreklerin pişme süresi de yine yapılan börek türüne göre değişiyor. Fakat böreklere fırında en az 30 dakika pişme süresi vermelisiniz. Böreklerinizin çıtır olmasını istiyorsanız, ince hamur türlerini tercih etmeli ve arasına süt ve yağ karışımı sürmelisiniz. 

Börek nasıl saklanır? 

Börekler tezgah üzerinde bırakıldıklarında kuruyabiliyor veya hızlı bir şekilde bozulabiliyor. Pişirilmemiş veya pişmiş börekleri saklamak için iki ayrı yöntem uygulanıyor. Pişirilmiş börekler için ilk dikkat edilmesi gereken kurallardan biri böreği saklamak için soğumasının beklenmesi. Börekler fırından yeni çıktıklarında soğutulmadan saklanma aşamasına geçilmemeli. Hemen tüketeceğiniz börekleri dilimledikten sonra saklama kabına veya ağzı kapalı bir şekilde buzdolaplarının soğutucu haznelerine yerleştirebilirsiniz. Börekler soğutucu haznede 4-5 gün taze kalabiliyor. Pişmiş börekleri buzdolabı poşetine ya da saklama kabına yerleştirerek derin dondurucunuzda ya da buzdolabının dondurucu haznesinde saklayabilirsiniz. Börekler dondurucularda 2 ay kadar taze kalabiliyor. Dilediğiniz zaman dondurucudan çıkarıp ısıtarak tüketebilirsiniz. Pişirilmemiş böreklerinizi ise yalnızca derin dondurucu veya buzlukta aynı yöntemle saklamalısınız.

Börek seçerken nelere dikkat edilmelidir?

borekler

Börekleri dışarıdan satın aldığınızda kontrol etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Böreklerin taze tüketilmesi oldukça önemli bir konu. İçerisine konulan kıyma, patates, ıspanak veya soslar hızlı bir şekilde bozulabilen ürünler. Taze olmayan bir böreği tükettiğinizde sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle böreğin taze olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunu anlamanın oldukça basit yöntemleri var. Örneğin, böreğin içine konulan malzemelerin kokusundan veya tadında oluşan ekşimeden taze olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz. 

Börek nelerle iyi gider? 

Börekleri hemen her içecek türüyle tüketebilirsiniz. Fakat ağır bir börek türü yiyecekseniz ve kilo almak istemiyorsanız yanında kola, gazoz gibi içecekler içmemelisiniz. Bunun yerine ayran, çay, bitki çayları gibi içeceklere yönelebilirsiniz. Börekler sabah kahvaltılarında tercih edildiğinde yanında domates, salatalık gibi sebze ağırlıklı besinlerle oldukça iyi gidiyor. Eğer akşam yemeği için tercihiniz börekse ya da ara sıcak olarak böreği seçtiyseniz, bu durumda yanına salata türlerini ekleyebilir, öncesinde çorba seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Beş çaylarının vazgeçilmezi olan böreğin yanında en çok tercih edilen yiyeceklerden birisi de yaprak sarma. Misafirlerinize beş çayının yanında yaprak sarma ile börek servis edebilirsiniz. 

Börek yerine hangi besinler tüketilebilir?  

Besin değişim listelerinde böreklere alternatif olarak tüketilecek yiyecekler arasında patates, ekmek, çorba, pilav, makarna, erişte gibi besinler yer almakta. Diğer unlu mamül çeşitleri de bu listeye dahil. Eğer diyabetiniz varsa doktorunuza danışmadan kesinlikle börek tüketmemelisiniz. 

Börek hangi bölgeye aittir? 

Börek türlerinin İstanbul'da Karaköy, Sarıyer gibi çeşitleri bulunuyor. Ancak Anadolu'nun her yöresinin kendine has böreği var. Örneğin; Karadeniz'de laz böreği, Erzurum'da puf böreği, Amasra'da tepsi ve yakasal böreği, Hatay'da kaytaz böreği, Trakya'da balkabağı böreği meşhur böreklerden. 

Sayfayı Paylaş

facebook twitter linkedin whatsapp mail
Reklamsız Kullan