Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.01.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Kahvenizi yumuşatmanın bir yolu; Süt tozu nedir?

Süt tozu zararlı mı? Süt tozu süt yerine geçer mi? Süt tozu dosyasını açıyor ve tüm yönlerini inceliyoruz!

Kahvenizi yumuşatmanın bir yolu; Süt tozu nedir?

Yağlı ve yağsız sütlerin suyunun mümkün olduğu kadar uçurulması ile elde edilen süt tozu, bir süt ürünüdür. Süt tozu, basitçe suyu alınmış bir süt şekli olduğu için, süt aromasından hiçbir şey kaybetmez. Bununla birlikte, birçok kişi, süt tozunun taze süte kıyasla yumuşak bir tada sahip olduğunu iddia eder. Bu sebeple süt tozu da en az süt kadar yaygın bir kullanım ağına sahiptir. 

Süt Tozu Ne İşe Yarar?

Süt tozu bir süt ürünü olduğu için sütün kullanıldığı yerlerde kullanılabilir. Özellikle standart sütlerden daha uzun ömürlü olduğu için taze süte çok az erişimin olduğu bölgelerde popüler bir temel gıda haline gelmiştir. Aynı zamanda temel vitamin ve besin maddelerini almanıza yardımcı olabilir. 

Süt Tozu Nasıl Yapılır?

süt tozu nasıl yapılır

Bu toz, sütün içindeki sıvının hemen hemen tamamını, içindeki proteinleri ve içerdiği yararlı öğeleri yok etmeden, uygun ısıda ve basınçta buharlaştırılması ile elde edilir. Yağlı veya yağsız sütten yapılacağı tercihe bağlıdır. Her iki süt çeşidinden de yapılabilir. Pastörize süt, buharlaştırma makinelerinde %  50 katı madde oranı kalana kadar koyulaştırılır. Koyulaşmış olan süt, sprey kurutucular kullanılarak süt tozuna çevrilir. Bir diğer süt kurutma yöntemi ise dondurmaktır. Bu işlemde sütteki besin oranı kendini daha çok muhafaza eder; ancak bu sistem diğer kurutma yöntemlerine göre daha pahalı olduğu için tercih edilmez. 

Süt Tozu Yapımında Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Süt tozu yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Tamamı sütten elde edilir. 

Süt Tozunun Kullanım Alanları Nelerdir?

süt tozunun kullanım alanları nelerdir

Süt tozları oldukça geniş bir kullanım ağına sahiptir; ancak gerek gerçek sütten daha az faydaya sahip olduğunun düşünülmesi gerekse güvensiz olduğunun düşünülmesi nedeniyle gerçek sütlerden daha az yaygındır. En çok gıda endüstrisinde kullanılır. 

Süte ulaşabilmenin ve depolamanın zor olduğu yerlerde süt tozu kullanılır. çözünen toz süt yerine kullanılabilir. Pastacılık, fırın ve restoranlarda maliyetinin de avantajlı olması nedeniyle sıklıkla süt tozu tercih edilir. Bebek mamalarında, çikolata yapımlarında, pasta ve hamur işi ürünleri yaparken kıvamın tutturabilmesi ve görüntünün istenilen şekilde olması için süt tozu kullanılır. Kahve beyazlatıcıları ve kremaları da süt tozundan elde edilir. 

Süt Tozu Nasıl Kullanılır?

süt tozu nasıl kullanır

Süt tozunu bir bardağa koyarak suyla çözebilirsiniz. İlla sıcak su kullanmanıza gerek yoktur. Toz, ılık su ve soğuk suda da çözünebilir. Dilediğiniz miktarda süt tozunu suya ekleyerek süt elde edebilirsiniz. Süt tozunu sulandırmak için genel oran, bir ölçü süt tozuna iki ölçü su koymaktır. 

Süt Tozunun Faydaları Nelerdir?

Süt tozunun faydaları şunlardır:

  • Toz sütün besin değeri, taze sütle aynıdır. Protein, kalsiyum, D vitamini ve A vitamini gibi kemikleri kuvvetlendiren besinler açısından zengindir.

  • Bir protein kaynağıdır ve protein ve enerji miktarını artırmak için (özellikle ekstra proteine ​​ihtiyaç duyan sağlık sorunları olan kişiler için) tariflere eklenebilir.

  • Süt tozunda bulunan ve sağlıklı miktarda kasın (veya yağsız kas kütlesinin) korunmasına yardımcı olan yüksek kaliteli protein, egzersizle birleştiğinde kilo vermeye ve kilo vermeye katkıda bulunur.

Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Süt tozunun görünürde bir zararı olmasa da aşırı kullanımda şu zararlı etkileri görülebilir:

  • Tam yağlı süt tozları fazla kullanımda şeker hastalığına neden olabilir. 

  • Fazla süt tozu kullanımı karaciğer yağlanmasına neden olabilir. 

  • Kadınlarda selülit oluşumuna neden olabilir. 

Süt Tozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Süt tozu gerçek bir sütten alınabilecek her türlü içeriğin alınmasına yardımcı olur. Özellikle gıda yardımlarında, yardım paketlerine ilk konan besin maddesidir. Kişisel kullanımlar için uygun olduğu gibi gıda endüstrisinde de kullanılır. Gıda endüstrisinde kullanılmasının nedeni hem kolay depolama koşullarına sahip olması hem de gerçek süte oranla daha uygun maliyete sahip olmasıdır. Sıvı sütün çok fazla inceltilmesinin istenmediği alanlarda da süt tozu kullanılabilir. 

Süt Tozu Kilo Aldırır mı?

Özellikle tam yağlı sütten elde edilen süt tozları, aşırı tüketimde kilo alımına neden olabilir. 

Süt Tozu Süt Yerine Geçer mi?

Evet geçer. Süt tozunun su ile karıştırılması, gerçek sütün elde edilmesine yardımcı olur. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Tülay Demirhan

Tülay Demirhan Diyetisyenlerin olduğu sayfada bunu okumak? Sprey derken? Piyasada olan süt tozlarının tamamen doğal olduğuna inanıyor musunuz? Yok doğal olan kısımdan bahsediyorsanız belirtseydiniz keşke. Ya da ben mi görmedim?

31.01.2023
Yanıtla
Tülay Demirhan

Tülay Demirhan Süt bile süt yerine geçmiyorken, süt tozu süt yerine geçiyor

31.01.2023
Yanıtla