Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.12.2017 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kışın Dengesiz Kilo Alımına Dikkat

Bu kış o kışlardan olmasın!

Kışın Dengesiz Kilo Alımına Dikkat

Yaz çoğumuz için eğlence demektir. Coşku, enerji, hareket… Sanki kış mevsimini daha çok evde geçirip yaz için enerji depolarız. Yaz aylarında biraz da sıcakların etkisiyle öğünlerimizde ağır yemeklerden uzak dururuz. Yaz biraz da karpuz peynir gibi hafif besinlerle öğün geçiştirmekken, kış çok daha fazla ve düzensiz yemektir. Çok fazla yazdan bahsettik artık konumuza dönelim:) 

Soğuk kış akşamlarında ya da yağmurlu bir cumartesi öğlesinde canımız dışarı çıkmak istemediğinde yorganın altına girip bir film açarız bazen ve genelde o filme abur cubur gibi sağlıksız atıştırmalıklar eşlik eder.

Taa ki yaz uzaktan görünüp bu kilolar nasıl gidecek endişesi kapımızı sarana kadar... Peki bu endişeye kapılmamak için neler yapmalı, neler yapmamalı?

1-Beslenme düzeninde radikal değişiklikler yapma

Yazları daha az besin tüketip daha az kalori aldığında kilo verirsin. Ancak bu süreçte vücudun az kalori almana alıştığı için, kış geldiğinde normal yemek düzenine geçmiş olman bile kilo almana sebep olur. Bunu engellemenin yolu yaz ve kış mevsimindeki beslenme düzenin arasında çok büyük farklar olmaması!   

2-Kahvaltı yap


3-Ana ve ara öğünlerin düzenli olsun


Sanıldığının aksine hiç ara öğün yapmamak bir metabolizmaya sahip olmanın yanına bir de bu atıştırmalar eklenirse (özellikle de bunlar karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalar ise) kışın kilo alman kaçınılmaz olur. Vücudunun karbonhidrata da ihtiyacı var ancak gerekenden fazla miktarda almaman ve türünün basit karbonhidrat olmaması çok önemli. Bu nedenle bisküvi, pasta veya şerbetli tatlılar yemek yerine meyve, sütlü tatlı veya bir bardak tarçınlı sütle 3 küçük parça bitter çikolata yemen çok daha iyi olur! 

5-Düzenli uyku da olmazsa olmaz


Uyku da metabolizmanın hızını etkileyen faktörlerin başında gelir. Fazla uyumak metabolizma hızının düşmesine ve kilo almana neden olabilir. Bu nedenle özellikle kış aylarında soğuk havanın sebep olduğu yorgunluk hissinin etkisine kapılıp gereğinden fazla uyumamaya dikkat et. Ancak sadece fazla uyku değil, yetersiz uyku da stresi artıracağı için metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Günlük 6-8 saat uyku vücudun için yeterli. Yani ne az, ne çok uyku!

6-Hareket et


Kışın hareketsiz kalarak zaten yavaşlamaya müsait olan metabolizmanın daha da yavaşlamasına neden olma. Soğuk havalarda vücudun kendini ısıtmak için daha çok enerji harcar. Böylece daha fazla hareket edersen, daha da fazla enerji harcamış olursun. Yani napıyoruz? Elimizden geldiğince yürümeye, hareket halinde olmaya çalışıyoruz!

beslenme dengeli beslenme kilo kontrolü diyet diyetisyen
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir