Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 21.06.2022 8 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yağ yakımını hızlandıran besinler nelerdir?

Yağ yakıcı besinler dosyamız genişledi. Hangi besinler yağ yakımını hızlandırır?

Yağ yakımını hızlandıran besinler nelerdir?

Vücut yağını yakmak, çok fazla çaba, sabır ve dikkat gerektiren zor bir süreçtir. Birçok diyet ve yağ yakıcı ürün anında sonuç vaat etse de, sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve bu kiloyu korumanın en etkili yöntemi hangi besinden ne kadar tüketilmesi gerektiğini bilmek ve düzenli egzersiz yapmaktır. Ayrıca metabolizmayı düzenli tutmak bu süreçte en önemli şeylerden birisidir. Metabolizma, vücudun yiyecek ve içecekleri faydalı enerjiye dönüştürmesini sağlayan sistemlerin toplamıdır.

Yağ yakmak için tüketilen ürünler ekstra önemlidir. Bazı besinler, vücudumuza girdiği anda metabolizmamızı düzenler ve hızlı çalışmasına neden olur. Bu sayede yağ yakımı kolaylaşır. Birçok insan uzun vadeli, sürdürülebilir yağ kaybını oluşturmak için çeşitli besinler tüketirler. Ancak hangi besinden ne kadar kullanılması gerektiği önemlidir. Aşırı tüketimden kaçınılmalı ve bilinçli bir beslenme örgüsü kurulmalıdır. Aşağıda yağ yakan besinlerin ne olduğu ve ne kadar kullanılması gerektiği açıklanmıştır.  

1. Kırmızı Biber

Bazı besinler metabolizmanızı hızlandıran ve yağ yakmanıza yardımcı olan kimyasallar içerir. Kırmızı biber, yağ yakımını ve kilo kaybını arttırdığını gösteren kapsaisin adı verilen bir kimyasal içerir. Kapsaisin molekülü vücut içerisine girdiğinde insan metabolizmasını tetikler ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede vücut içi yağ yakımında büyük bir rol oynar.

Termogenez veya ısı üretimi, kapsaisinin metabolizmanızı hızlandırmasının bir yoludur. Kapsaisinler, vücudunuzda bulunan kalorileri ısı olarak yakmaya teşvik ederek yağ oksidasyonunu artırır. Bir araştırmaya göre, günde 6 mg kapsaisin tüketmek, erkeklerde ve kadınlarda göbek bölgesinde bulunan yağ kaybını artırır. Yemekten önce acı sos bazlı besinler tüketmenin 200 kalori azalttığını bazı çalışmalar gözler önüne sermiştir. Ayrıca kapsaisin, açlığı bastırmak için de kullanılır. Günlük öğünlerinize kırmızı biber eklemek, kilo vermenize ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay, bir antioksidan olan kateşinin yanı sıra kafein içerir. Bu moleküllerin her ikisi de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Kateşin, ekstra yağın parçalanmasına yardımcı olur ve hem kateşin hem de kafein vücudun daha fazla enerji kullanmasına neden olur. Vücudu harekete geçiren bu besin yağ yakımı için insanlara büyük ölçüde yardım sağlar. 

 Kilo kaybını sağlamak için gün boyu 2 ila 3 fincan yeşil çay içmek yeterlidir. Kesin miktar, tüketilen kafein miktarına ve kişinin doğal metabolizmasına göre değişmektedir. Sade ve minimum düzeyde işlenmiş olan yeşil çaylar, besin içeriği olarak en zengin olanlardır. Aşırı dozda yeşil çay tüketmek insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Vücuda giren çok sayıda kafein molekülü, kalp problemlerini veya yüksek tansiyonu riskini beraberinde getirir. 

3. B Vitamini İçeren Besinler

B vitaminleri, karbonhidratlardan ve yağlardan enerji salmaktan, amino asitleri parçalamaya ve vücutta oksijen ve enerji içeren besinleri  taşımaya kadar çok çeşitli enzimlerin işlerini yapmasına yardımcı olur.

B vitamini şunları içerir:

 • Tiamin (B-1)
 • Riboflavin (B-2)
 • Niasin (B-3)
 • Pantotenik asit (B-5)
 • Piridoksin (B-6)
 • Biotin (B-7)
 • Folat (B-9)
 • Kobalamin (B-12)

Bu vitaminler sağlıklı bir metabolizmanın düzgün çalışması için gereklidir. B vitaminlerinin ana görevi, vücudunuzun karbonhidratları, proteinleri ve yağları metabolize etmesine ve ayrıca yiyeceklerde depolanan enerjiyi iyi bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktır.

Tiamin (B-1), karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan bir B vitaminidir. Başka bir deyişle, bu vitaminlerden bir veya daha fazlasına sahip değilseniz, metabolizmanız zarar görür. Bu kilo verimini ve yağ yakımını zorlaştırır. B vitamini içeren besinler tüketmek metabolizmanızı düzenlemenize yardımcı olur ve vücutta yağ yakımı artar. 

4. C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini, vücuda antioksidanların girmesini sağlayan ve göz sağlığı için çok önemli olan bir vitamindir. Bununla birlikte, yağ molekülü metabolizasyonunda ki rolü nedeniyle, özellikle kilo vermeye çalışan insanlar için önemlidir.

Yapılan bir araştırmaya göre, C vitamini eksik olan kişilerde karın bölgesinde yağ oranının fazla olduğu kanısına varılmıştır. Yüksek C vitamini alımına sahip olan insanların vücut kitle indeksleri oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma, C vitamininin metabolizmayı etkilediği ve onu hızlandırdığını göstermektedir.  C vitamini alımının artırılması, orta yoğunluktaki egzersizler sırasında bile yağ oksidasyonunun iyileştirilebileceği kesindir. C vitamini, vücut içerisinde karnitin üretimini sağlar. Karnitin, vücuttaki yağları enerjiye çevirmede kullanılan moleküldür. Bu sayede C vitamini, dolaylı olarak yağ yakmak için kullanılabilen bir vitamindir.  

5. Kalsiyum

Kalsiyum, güçlü, sağlıklı kemikler oluşturmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda sinir bozucu proinflamatuar göbek yağını kaybetmenize de yardımcı olur. Sağlıklı bir kilo ve güçlü kemikler insanlar için oldukça önemli bir bileşendir. Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak, eklemlerinizdeki ve iskeletinizdeki stresi azaltır. Ayrıca, obezitenin neden olabileceği kemiğe zarar veren iltihabı da azaltır.

Kalsiyum, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur, dışkı yoluyla vücudun fazla yağlardan kurtulmasına yardımcı olur ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Kalsiyum, yağ asidi sentaz üretimini azaltır (yağ asitlerinin oluşumunu hızlandıran enzim budur). Ayrıca, yeni yağ asidi üretiminin düşüşüne yardımcı olur. Kalsiyum açısından zengin ürünler tüketmek, kan dolaşımında yüzde 19 kadar daha az trigliserite neden olur. Trigliseritler, yediğiniz yiyeceklerden doğrudan emilen yada aldığınız ekstra kaloriden vücudunuzda oluşturulan yağlardır. Bu kısmen, yemekle birlikte alınan kalsiyumun daha az yağ emilmesini sağlamasından kaynaklanmaktadır.

6. D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini, bağışıklık sistemi ve daha güçlü kemikler dahil olmak üzere sayısız sağlık yararına sahip hayati bir mineraldir. Ayrıca, kilo vermeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

D vitamini eksikliği görülen kaslar daha çabuk yorulur. D vitamini insanların daha uzun süre hareket etmesini teşvik eder. Bu sayede metabolizma düzene girer ve yağ yakımı daha kolay hale gelir. D vitamini, en çok karın bölgesinde oluşan yağlara etki eder. Kalsiyumun emilimini sağlayan D vitamini, bölgede bulunan kalsiyumları harekete geçirerek yağ yakımına katkı sağladığı bilinmektedir. Fazla kilolu bireylerde D vitamini eksikliği görülmektedir.

7. Tarçın

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için tamamen doğal bir çözüm arıyorsanız, tarçını diyetinize eklemek oldukça faydalı olacaktır. Tarçın, sadece sağlık avantajları ile dolu olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza da yardımcı olur. İnatçı yağlarla savaşmak, bu lezzetli baharatın birçok tıbbi özelliğinden biridir.

Tarçın, metabolizmaya, kan şekeri düzenlenmesine ve insülin işlevine yardımcı olmaktadır. Bunların tümü yağ yakımına yardımcı olur. Bununla birlikte, tarçının yalnızca düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyetle birleştirirseniz size fayda sağlayacağını unutmamak çok önemlidir. Son olarak, kilo vermek ve yağ yakmak istiyorsanız, egzersiz yapmaya ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmaya başlamalısınız. Bu beslenme programına tarçını eklemek size oldukça fayda sağlayacaktır.

8. Deniz Yosunu

Deniz yosunu, yapılan çalışmalara göre obez bireylerin çok hızlı bir şekilde yağ yakmalarına neden olur. Daha çok Asya kıtasında tüketilen bu ürün, birçok Japon araştırmacı tarafından incelenmiştir ve yağ yakımı üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucuna göre deniz yosunu, yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmayı düzenler.

İçeriğinde Fukoksantin adlı bir molekül bulundurur. Fukoksantin hakkında şu ana kadar bildiklerimiz ve kilo kaybı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Çoğunlukla kahverengi deniz yosunlarında bulunur. Fukoksantin, yağ metabolizmasını artıran bir protein olan UCP1’in gelişimini artırır. Bu protein, iç organları çevreleyen ve kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendromla bağlantılı olan göbekteki visseral yağda bulunur.

9. Meyan Kökü

Meyan bitkisinin kökü (Glycyrrhiza glabra), dünyanın en eski bitkisel tedavi için kullanılan bitkilerden birisidir. Batı Asya ve Güney Avrupa’ya özgü olan meyan kökü, çeşitli hastalıkların yanı sıra vücut içerisinde yağ yaktığı da bilinmektedir. Bazı araştırmalar, meyan kökünün vücut kitle endeksinin düşürdüğünü doğrulamıştır.

Meyan kökü, metabolizmayı düzenler ve vücudun yağlarla savaşmasını kolaylaştırır. İçerdiği bileşenler sayesinde insülin seviyesini düzenler ve boşaltım sistemine iyi geldiği bilinmektedir.

10. İyot

İlk olarak 19. yüzyılda birçok doktor tarafından kullanılan Lugol’ün iyot çözeltisi, çeşitli tıbbi tedavilerde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. İyot damlaları, tiroid hormonlarının üretilmesine yardımcı olmak ve antibakteriyel etkisiyle bağışıklık sistemi işlevini iyileştirmek de dahil olmak üzere, çeşitli nedenlerle doktorların reçete sunduğu tedavilere sıklıkla eklenir. kilo kaybı, iyotun çeşitli yararlarından birisidir.

Uzun bir süre, tıp camiasındaki birçok doktor, iyotun tek görevinin tiroid hormonu tiroksinin öncüsü olarak hizmet etmek olduğuna inanıyordu. Ancak Abrahams’a göre iyot, vücuttaki hücresel duyarlılığı artırmak da dahil olmak üzere, vücuttaki mineral için bir dizi sorumluluğu kabul etmektedir. Bu, yağ kaybına tipik bir engel olan insülin direncinin tersine çevrilmesine yardımcı olabilmektedir.

Yağ Yakan İçecekler Nedir?

Çoğumuz sağlıklı ve sağlıksız bir içeceği neyin tanımladığı konusunda temel bir anlayışa sahibiz. Şekerli içecekler kan şekerini yükseltip kilo almaya neden olabileceğinden ölçülü olarak tüketilmelidir. Su, mucizevi bir içecektir. Aşırı sağlıklı ve yaşamınız için temel kaynağınızdır. Ancak vücudunuz için iyi olan tek içecek su değildir. Aslında, sağlıklı yaşam rutininize dahil etmeye değer, bazıları kilo vermeye yardımcı olabilecek bir dizi farklı içecek vardır. Aşağıda sağlıklı olmasının yanı sıra yağ yakan içecekler listelenmiştir.

 • Su
 • Elma Sirkesi
 • Greyfurt Suyu
 • Sebze Suları
 • Yeşil Çay
 • Siyah Çay
 • Meyve Aromalı Sular
 • Tarçınlı Su
 • Zencefil Çayı
 • Hindistan Cevizi Suyu
 • Vişne Suyu
 • Kahve
 • Karbonatlı Su

Takviye Gıdalar Yağ Yaktırır mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evettir. Çünkü, doğru takviye edici gıda kullanmak, metabolizmayı hızlandırır, bağırsakların emdiği yağ miktarını azaltır ve iştahı bastırır böylece daha az kalori tüketimi sağlanmış olur. Aşağıda bulunan maddeler takviye edici gıdalarda bulunur.

 • Kafein
 • Yohimbin
 • Yeşil Çay Özütü

Kafein, kahve, çay, kola ve çikolata dahil olmak üzere çok çeşitli yiyecek ve içeceklerde bulunan bir uyarıcıdır. Metabolizma hızlandırıcı özelliklerinden dolayı takviye edici gıdalarda sıklıkla bulunur.

Yohimbin, antidepresan ilaçların yaygın olarak bir yan etkisi olan cinsel işlev bozukluğunun yanı sıra kaygı ve düşük tansiyon dahil olmak üzere çok çeşitli insan sorunları için bir tedavi olarak önerilmiştir. Kilo vermenize yardımcı olabileceği de bilinmektedir.

Yeşil çay özütü, genellikle doğal bir enerji güçlendirici olarak tanıtılır ve çeşitli enerji içecekleri ve atıştırmalıklarında bulunur. Kurutulmuş yeşil çay yapraklarından üretilir ve hücreleri hasardan koruyabilen bitki bileşenleri olan kateşinlerin yanı sıra kafein de içermektedir.

Yağ Yakmak için Hangi Takviye Gıdalar Kullanılmalıdır?

Yağ yakımı için takviye edici gıda kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıda yağ yakmak için kullanılantakviye edici gıdalar listelenmiştir.

 • Kreatin
 • Karnitin/GPLC
 • BCAA
 • Yeşil Çay Ekstresi/EGCG
 • Protein Tozu
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan