Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 16.11.2023 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Z vitamininizi alın: Yediklerinizin zevkine varmak!

‘En sevdiğiniz yemek hangisi?’ sorusuna hemen hemen herkesin bir cevabı vardır. Bunun nedenini anlamak kolaydır: İnsanlar yemekten zevk almaya programlıdır. Hatta çoğu kişi için yemek yemek hayattaki en büyük zevkler arasında yer alıyor!

Z vitamininizi alın: Yediklerinizin zevkine varmak!

Yemek zamanlarını keyifli bir deneyim haline getirmenin yanı sıra, yemekten keyif almanın sağlığa da önemli faydaları vardır. Yiyeceklerin tadını çıkarmak sindirimi destekler, yiyecekle ilişkinizi geliştirmenize, yeme bozukluklarının üstesinden gelmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda yeterli miktarda “Z vitamini” (veya belki de mmmmh vitamini) almak, tabağınızın içeriği kadar önemlidir. Zevkin, yemek için neden önemli olduğunu anlatan lezzetli tatlara dalmak için okumaya devam edin!

Zevk için yemenin ardındaki psikoloji nedir?

Yıllardır araştırmacılar zevk için yemenin ardındaki bilimi araştırıyorlar. Bulguları ilgi çekici ve büyük ölçüde cesaret verici. Fizyolojik olarak insanların yemekten aldıkları haz hem ağzımızda hem de beynimizde gerçekleşir.

Yemekten alınan zevk de dahil olmak üzere her türlü zevk, beyinde dopamin salınımına yol açar. Dopamin genellikle 'iyi hissetme hormonu' olarak anılır çünkü beyindeki ödül yollarını harekete geçirir, bu da mutluluğu, sakinliği, motivasyonu ve odaklanmayı teşvik etmeye yardımcı olur.

Aslında, 2011'de yapılan bazı eski araştırmalar, obezitesi olan kişilerin dopamin duyarlılığını bozmuş olabileceğini ve bu kişilerin yemekten yeterli zevk almak için aşırı yemeye yol açabileceğini gösteriyor. Ancak beyin kimyası düzgün çalıştığında yemekten aldığımız keyif fiziksel faydalar sağlayabilir.

Yediğimiz yemeğin tadını çıkardığımızda ve dopamini uyardığımızda, aslında onu daha etkili bir şekilde sindirip metabolize ediyoruz. Keyifli bir yeme deneyimi yaşadığımızda rahatladığımızda, sinir sistemimiz dinlenme ve sindirme moduna geçer, bu da yediğimiz yiyeceklerdeki besin maddelerini tamamen parçalamamıza ve kullanmamıza olanak tanır.

Dipnot: Zevk için yemek, daha sağlıklı beslenmeyi de teşvik edebilir.

2020 tarihli geniş bir sistematik incelemede yemek keyfi ile sağlıklı beslenme arasındaki bağlantıyla ilgili 119 araştırma incelendi. Araştırmaların yüzde elli yedisi yeme keyfi ile diyet sonuçları arasında olumlu ilişkiler buldu. Örneğin 2015'te yapılan bir çalışma, daha fazla yeme zevkini daha yüksek beslenme durumuyla ilişkilendirdi. Diğer çalışmalar ise besleyici, dengeli bir beslenmeyi teşvik etmek için sağlıklı gıdalardan keyif almanın önemini vurgulamıştır.

Bir diyetisyen ve uzman sezgisel beslenme danışmanı," ‘Sağlıklı' yiyeceklerin yumuşak olması gerektiğine veya tadı güzel olmadığına dair bir inanç var, ancak bu doğru değil" diyor. "Zevk aldığımız yiyecekleri yediğimizde tatmin artar, bu da aslında diyet kalitesini artırabilir ve aşırı yeme veya aşırı yeme atakları olasılığını azaltabilir."

Yediğimiz yiyeceklerin duygusal beslenmesi

Eğer yemek sadece yakıt olsaydı yemek saatleri oldukça sıkıcı olurdu. Yemek yemek, bizi sevdiklerimizle bir araya getirmekten kültürel mirasımıza bağlamaya kadar insan deneyimine geniş bir ağ oluşturuyor. Kısacası yemek fiziksel olduğu kadar duygusal bir beslenmedir. İşte yemeğin tadını çıkarmanın ruhunuzu besleyebileceği yollardan bazıları aşağıda:

Yemek keyfi sosyal bağlantıyı artırır

Yiyecek bir şeyin olmadığı bir parti veya aile toplantısı nedir? Var mıdır?

Tayland sosyal toplulukları üzerine 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, insanlar başkalarıyla birlikte yemek yemekten keyif aldıkça, bu genellikle mutluluk duygusunun artmasına katkıda bulunur.

Yemek keyfi fiziksel ve duygusal rahatlık sağlar

Hasta olduğunuzda sıcak tavuk çorbası, size büyükannenizi hatırlatan bir makarna ya da her zaman isabetli görünen en sevdiğiniz tatlı: bu gibi yiyecekler moralimizi yükseltmenin ve vücudumuzu sakinleştirmenin bir yolunu bulur.

Bir uzman, "Bazen yemek, çoğu insanın olumsuz duygusal yeme olarak tanımladığı zorlu bir günün sonunda rahatlık bile sunuyor" diyor. "Fakat kendimize yiyecekle bağlantı kurmamıza ve ondan keyif almamıza izin verdiğimizde pek çok fayda görebiliriz."

Yemek keyfi, diyet kültürünün hakimiyetini kırıyor

Diyet kültürünün birden fazla tanımı vardır, ancak toplumsal düzeydeki bu mesajın ayırt edici özelliklerinden biri, sevdiğiniz yiyeceklere, özellikle de kalorileri veya yağları yüksekse, hayır demek zorunda olmanızdır. Yediğiniz şeyden dikkatli bir şekilde keyif almayı seçmek, bu zararlı zihniyetin kırılmasına yardımcı olur.

En lezzetli olanlar da dahil olmak üzere tüm yiyeceklere kuralsız izin verildiğinde, vücut ihtiyacı olanı alacağına güvenmeyi öğrenir. 'Kötü' veya 'yabancı' olarak etiketlenen bu yiyecekler için izin oluşturmak, iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve kişinin yemek konusunda daha fazla huzur, güven ve özgürlük hissetmesine yardımcı olabilir.

Yemek keyfi bizi kültürel mirasımıza bağlar

Onlarca yıldır yapılan araştırmalar, ait olma duygusunun zihinsel sağlık için hayati önem taşıdığını göstermiştir. Aidiyeti deneyimlemek için ailenizden veya kültürel mirasınızdan daha güzel bir yer var mı? İşte burada yemek keyfi önemli bir rol oynayabilir.

Kültür ve gelenek, başkalarıyla ve kendimizle bir bağlantı biçimi olarak hizmet ediyor. Bağlantıyı teşvik eden gıdaları kısıtlamak veya reddetmek, kopuşa ve yalnızlığa yol açabilir. Kültürel yiyecekleri hariç tutarak, yalnızca yemeğin 'kötü' olduğunu değil, aynı zamanda yemekle ilişkilendirilen temel kimliğin de 'kötü' olduğu açıkça ortada olduğu görülüyor. Bu yüzden bu yiyecekleri benimsemek sonuçta zihinsel sağlığınızı yükselten bir özgürlük ve ait olma duygusu yaratabilir.

Zevk için yemek ve duygusal yemek

Muhtemelen duygusal yemenin ideal olmadığını duymuşsunuzdur.

Stres, öfke veya üzüntü gibi zor duygularla başa çıkmak için yemeğe yönelmek çoğu zaman bilinçsiz tüketimle sonuçlanır ve yiyecekle endişe verici bir ilişki yaratır. Bununla birlikte, zevk için yemek yeme fikrine karşı temkinli olmanız anlaşılabilir bir durumdur. Neyse ki, duygusal yeme ve zevk için yeme, hem niyetleri hem de sonuçları açısından farklılık göstermektedir.

Duygusal yeme, insanların yiyecekleri hem olumlu hem de olumsuz duygularla başa çıkmanın bir yolu olarak kullanmasıdır. Zevk için yemek, yazın bir külah dondurma yemek için dışarı çıktığınızda veya bir elma bahçesindeki ağaçtan doğrudan bir elma yediğinizde olduğu gibi, özellikle tadı, dokusu ve deneyiminden keyif alacağınız bir yiyecek seçmektir. Bu iki davranış arasındaki bir diğer önemli ayrım, yemeğinize karşı hissettiğiniz bağlantıdır. 

Her zaman olmasa da çoğu zaman, insanlar duygusal olarak yemek yerken yemekle bağlantı eksikliği ya da kopukluk yaşanıyor. Zevk için yemek yerken, genellikle yemekten aldığınız gerçek bir bağ ve keyif vardır. Elbette duygusal yeme ile zevk için yemek yeme arasında mükemmel bir çizgi yoktur ve bazen ikisi örtüşebilir.

Hangisini uyguladığınızı anlamanın bir yolu: Sonrasında nasıl hissediyorsunuz?

Yemeğinizin tadını dikkatli bir şekilde çıkarmaya özen göstermek, sizde suçluluk veya utanç duygusu bırakmaz.

Siz veya sevdiğiniz biri yeme bozukluğuyla mücadele ediyorsa (veya yeme bozukluğu geliştirme konusunda endişeleniyorsanız), mümkün olan en kısa sürede uzman bir sağlık çalışanından yardım isteyin. 

Zevk + beslenme, mükemmel bir eşleşme!

Hayattaki çok az şey günlük yemek keyfinin verdiği keyifle eşleşebilir. Tükettiğimiz besinler bedenimizi besler, ruhumuzu rahatlatır, damak tadımızı memnun eder.

  • Masanıza daha fazla keyif katmak için küçükten başlamayı deneyin.

Bir yemek veya atıştırmalık hazırlarken onu yüzde 10 daha keyifli hale getirmek için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığına bakın. Bazen bir keki ısıtmak, salataya biraz keçi peyniri atmak veya bir kase yulaf ezmesini inceltmek için daha fazla süt eklemek, bir yeme deneyimini “hayır’dan evet'e” taşıyabilir!

Son olarak yemek zamanı bittiğinde şunu sorun: Yemeğiniz ne kadar keyif verdi?

Tabağınızdaki öğelerle duygusal olarak bağlantı kurmanız hangi olumlu duyguları ortaya çıkardı? Topladığınız zihinsel notlar gelecekteki yiyecek seçimlerini daha da lezzetli hale getirmeye yardımcı olabilir. Yemek yerken keyif almanız, mutlu hissetmeniz yukarıda anlattığımız gibi oldukça önemli. Kendinize sorular sorarak, yemekten ne kadar keyif aldığınızı öğrenebilir, daha sonrası için beslenme öğünlerinizi dengeleyebilir ve bu şekilde sağlıklı beslenme tarzını benimseyerek hem sağlıklı beslenme için daha sürdürülebilir olursunuz hem de her yemek yediğinizde keyif alırsınız.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan