Eklemlere iyi gelen besinler

İyi Beslenme 21.01.2016

 

Sağlıklı yaşam için eklemlerini besle

Vücudumuzun bağlayıcı noktası eklemlerin beslenmesi sağlıklı yaşamın en önemli noktalarından… Peki eklemlerinin işlevini gerektiği gibi yerine getirmesi için nasıl beslenmelisin?
 

Zeytinyağı: Eklemlerinin içinde hareketi sağlayan bir sıvı bulunur, bunu artırdığı araştırmalarca kanıtlanan zeytinyağını yemeklerine ölçülü şekilde katarak kullanabilirsin.
 

Kefir: Eklemlerin gerilmesini azaltan kefirin içerisinde yaşayan birçok faydalı maya var. Kefiri tek başına tüketebileceğin gibi müsli, yulaf ezmesi gibi besinlerle de karıştırabilirsin.
 

Portakal: Nobiletin denilen bir madde içeren portakal, bu özelliğiyle eklem ağrılarının iyileşmesine katkı sağlar. Hatta beyaz lifi ve kabuğuyla çeşitli şekillerde tüketildiğinde bu etki daha da artar.


Somon: Eklem iltihaplarına karşı çok yararlı olduğu bilinen somon, haftada en az iki defa tüketildiğinde marjinal faydasını artırır.


Zerdeçal: Zerdeçal, zengin içeriğiyle güçlü bir antioksidan olduğundan eklemlerde ağrıyı azaltıcı özelliğe sahiptir. Çorbalarda, tavuk yemeklerinde, pilavda, salata soslarında zerdeçalı rahatlıkla tüketebilirsin.

YORUMLAR