Hindistan cevizi şekeri sağlıklı mı?

Diyet 10.08.2020

Birçoğumuzun farklı alternatiflerin sağlıklı olduğuna dair bir inancı bulunuyor. Bu alternatifler özellikle rafine şekeri sofralardan kaldırmak için ortaya çıkıyor. Peki ya hindistan cevizi şekeri? Gerçekten iyi bir alternatif mi?
 

Zamanın değişmesiyle birlikte hepimiz yeniliklere daha açık bir hale gelmeye başlıyoruz. Daha çok okuyor, daha çok araştırıyor ve daha çok öğreniyoruz. Öğrendikçe hayatımızda şuana kadar hep var olmuş besinlerin zararlarını fark ediyor ve uzaklaşmaya çalışıyoruz. Bu besinlerin başında da şekerin geldiği açık. Birçoğumuz rafine şekeri hayatımızdan çıkartmış durumdayız ya da hala bunun için uğraşıyoruz. Buna bağlı olarak yüksek fruktozlu mısır şurubu ve aşırı ilave şeker tüketimi ile ilişkili sağlık tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edindikçe, birçok ev aşçısı daha sağlıklı bir seçenek olarak doğal şeker alternatiflerine yöneliyor. Hindistan cevizi hurma şekeri olarak da bilinen Hindistan cevizi şekeri, rafine şekerin yerini almaya çalışarak pişirme dünyasında giderek daha popüler bir hale geldi. Peki Hindistan cevizi şekeri herkesin istediği kadar sağlıklı mı?  İşte hindistan cevizi şekerinin beslenme gerçekleri ve hakkında bilmeniz gereken her şey.

Hindistan cevizi şekeri nasıl yapılır?

Hindistan cevizi şekeri, tropik bölgelerde yetişen hindistan cevizi ağaçlarından gelir. Hindistan cevizi ağacının özü çiçeklerden hasat edilir. Öz suyu büyük bir wok içerisine yerleştirilir, ısıtılır ve sıvının üzerinde oluşan köpük ayrıştırılır. Bitki özünün rengi yarı saydamdan koru kahverengiye dönüşmeye başlar. Hindistan cevizi şekeri birçok farklı biçimde satılmaktadır. En yaygın rastlanan biçimi şeker kamışı gibi granül halde bulunanıdır.

Hindistan cevizi şekeri besin değerleri

Bir çay kaşığı hindistan cevizi şekeri 15 kalori ve 4 gram şekere sahiptir. Bir çay kaşığı rafine şekerle aynı besin değerleri diyebiliriz.

Porsiyon boyutu: 1 çay kaşığı

  • 15 kalori
  • 0 g toplam yağ
  • 0 mg sodyum
  • 4 g karbonhidrat
  • 0 g lif
  • 4 g şeker
  • 0 g protein

Hindistan cevizi şekerinin tadı nasıldır?

Şaşırtıcı bir şekilde hindistan cevizi şekerinin tadı hindistan cevizi meyvesine fazla benzerlik göstermez. Hafif karamel aromasına daha çok benzeyen bir aroması vardır. Hindistan cevizi şekeri açık kahverengi renktedir ve kahverengi şekere benzer bir dokuya sahiptir.  Tanecikli kıvam ve yumuşak aroma pişmiş ürünlerde daha kolay kullanımını sağlar. Hindistan cevizi şekeri ile pişirmeyi seçerseniz, şeker kamışına benzer şekilde eridiğini ve içeriğe karıştığını göreceksiniz. Bu şeker alternatifi  kurabiye, kek ve pratik ekmeklerde iyi bir seçenek olabilir. Hindistan cevizi şekeri üreticisi Madhava’ya göre, bu şeker için kaynakların sadece %20’sini bile kullanmak yeterli oluyor ve böylece sürdürülebilir bir şekilde ağaçlar yetiştirilmeye devam ediyor.

Hindistan cevizi şekeri diğer tatlandırıcılardan daha mı iyidir?

Rafine beyaz şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu ağır işleme tabi tutulur ve böylece temel besinlerden arındırılmış olur. Hindistan cevizi şekeri ise çok az işleme tabi tutulduğu için içerisinde bazı doğal vitaminlerini, minerallerini ve antioksidanlarını koruyabilir. Hindistan cevizi şekeri özellikle eser miktarda magnezyum, potasyum, çinko, demir ve B vitaminleri içerir. Tek sorun yüksek miktarlarda tüketilmediğinde bu besinlerin vücut üzerinde bir etki yaratmaya yetmeyecek olmalarıdır. Aynı şekilde bal da eser miktarda vitamin, mineral, flavonoid içeren ve antimikrobiyal, antibakteriyel yararlarıyla bilinen başka bir alternatif şeker kaynağıdır. Ancak o da hindistan cevizi gibi bu faydaları sağlayabilmek için yüksek miktarda tüketime ihtiyaç duyar. Bu yüzden ikisinde de fazla miktarda tüketilip besin öğesi içeriklerinden yararlanmaya çalışırken gereksiz kalori alımıyla zararlı yönünün ağır basmasına sebep olabiliriz. Yine de yapay olarak elde edilmiş tatlandırıcılardansa doğalına yönelmek güzel bir alternatiftir. Diğer şekerlerden yarar olarak dikkat çekici şekilde ayrılmıyor olsa da katkı maddesi içermediği ve çok fazla işleme tabi tutulmadığı için iyi bir seçenek olarak görülebilir.

Hindistan cevizi şekerinin kilo yönetiminde etkisi var mıdır?

Günün sonunda kilo kaybı alınan kalorilerinin yönetimiyle mümkün hale gelir. Hindistan cevizi şekeri bazı besin öğelerini içeriyor olsa da şeker ve kalori bazında hala yüksektir. Organik ve GDO’suz hindistan cevizi şekeri satın alsanız bile bu normal olanlarından daha az şeker içerdiği anlamına gelmez. Glisemik indeks veritabanlarına göre hindistan cevizi şekerinin glisemik indeksi, kullanılan rafine sofra şekerinden çok da düşük değildir. Eğer bir ketojenik diyet takip ediyorsanız, fruktoz içeriği nedeniyle hindistan cevizi şekeri ‘keto uyumlu’ olarak kabul edilmez ve ketozisi nakavt edebilir.

Unutmamak gerekiyor ki adı ne olursa olsun, nasıl üretiliyor olursa olsun şekline ve içeriğine rağmen şeker şekerdir. Hindistan cevizi şekeri rafine şekerden daha sağlıklı bir alternatif olsa da diğer şekerlerden farklı bir şeker ve kalori içeriğine sahip değildir. Bu yüzden kullanılırken dikkatli ve ölçülü bir şekilde kullanmak sizin yararınıza olacaktır. İstemeden gereksiz kalori alımı ve şeker yüklemesinden kaçmanın bir anahtarı ölçünüzü bilmektir.

Kaynak

YORUMLAR