Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Besin Günlüğü Tutmak Kilo Verdiriyor
Diğdem Akça 05.06.2015 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Besin Günlüğü Tutmak Kilo Verdiriyor

Besin günlüğü tutmak diyet yaparken yediklerinizi kontrol altında tutmanızı sağlıyor.

Besin Günlüğü Tutmak Kilo Verdiriyor

Günümüzde çoğu kişi genellikle yemekte neyi ne kadar tükettiğinin farkında olmadan besleniyor. Bu şekilde yapılan bilinçsiz tüketimler de kilo almaya sebep olabiliyor. Oysa hangi besini ne kadar tükettiğinin farkında olmak, dengeli bir beslenme ve kilo kontrolü açısından büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalara göre, besin günlüğü tutan kişiler tutmayanlara göre %50 oranda daha fazla kilo veriyor.*


Besin Günlüğü Tutmak Size Neler Kazandırır?


•    Ne kadar yemeniz gerektiğini; ama aslında ne kadar yediğinizi fark edersiniz. Pizzanın 2 dilimiyle veya makarnanın 8 kaşığı ile doyabilecekken, düşünmeden yiyerek fazladan ne kadar kalori aldığınızı anlarsınız.

•    Yemeden önce düşünmeye başlar ve daha doğru tercihler yaparsınız. Örneğin bir adet poğaça yerine yarısı kadar kaloriye tost yiyebileceğinizi ve bunun sizi daha uzun süre tok tutacağını kendiniz hesap edebilirsiniz.

•    Yediklerinizi kontrol altında tutar ve gereksiz yere atıştırmanın önüne geçersiniz. Son atıştırmanızın üzerinden sadece 30 dakika geçtiğini gördüğünüzde, henüz gerçekten acıkmadığınızı ve yeme isteğinizin duygusal kaynaklı olabileceğini anlarsınız.
 
•    Yere, zamana ve duygu durumunuza göre beslenme tutumunuzun nasıl etkilendiğini görebilirsiniz. Hangi ruh hâlinde, hangi mekânda ve günün hangi zaman diliminde ne kadar yediğinize bakarak buna göre önlem alabilirsiniz.


Besin günlüğü tutmak için diyetisyene gitmeniz şart değil. Başlarda alışmak zor gelse de vazgeçmeyin, olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

 

 


Besin Günlüğü Tutmanın 5 Püf Noktası


1. Her öğünden sonra yediklerinizi not edin. Eğer her şeyi günün sonunda yazmaya çalışırsanız, bir kısmını yazmayı unutabilir ya da miktarları yanlış hatırlayabilirsiniz. Eğer yazmak için vaktiniz yoksa sonradan hatırlamak amacıyla yediklerinizin fotoğrafını da çekebilirsiniz.

2. Öğünlerinizin saatlerini de kaydedin. Böylece bir sonraki öğünü ne zaman yapmanız gerektiğinden emin olabilirsiniz. Eğer öğünler arasında çok fazla zaman farkı olursa, bu durum kan şekerinizde dalgalanmalara ve bir sonraki öğünde gereğinden fazla yemenize neden olur.

3. Yemeğinizi nerede yediğiniz de önemlidir. Örneğin çoğu kişi genellikle televizyon karşısındayken ya da arabada iken daha fazla yemek yer. Bunları not etmeniz, hangi ortamdayken daha fazla yediğinizi anlamanızı sağlar. Böylelikle nerede ve ne zaman önlem alacağınızı öğrenmiş olursunuz.

4. Kendinize karşı dürüst olun. 9 kaşık yemek yiyip bunu 4 kaşık olarak not etmenin size hiçbir bir faydası dokunmayacaktır.

5. Eski notlarınızı inceleyin. Besin günlüğü tutmak ne kadar yol kat ettiğinizi görmeniz açısından da önemlidir. Hayatınızda nelerin değiştiğini görmenizi, motivasyonunuzun ve özgüveninizin artmasını sağlar. Eskiye göre ne kadar kontrollü ve düzenli yediğinizi fark ettiğinizde, azminiz de güçlenir.*Bilgiyi Hayata Geçir:

Diyetkolik.com’u kullanarak besin günlüğü tutmak çok daha kolaydır. Hem web, hem de mobil uygulama üzerinden dilediğiniz zaman diyet listenize erişebilir ve yediklerinizi kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda o anki modunuzu da seçerek ve belirterek daha sonra hangi durumlarda daha fazla yeme eğilimi içerisinde olduğunuzu inceleyebilirsiniz.*https://www.huffingtonpost.com/kristin-kirkpatrick-ms-rd-ld/how-writing-everything-do_b_780535.html

https://www.businessinsider.com/food-porn-should-help-us-keep-track-of-how-much-we-eat-2012-2

https://www.kpchr.org/research/public/News.aspx?NewsID=3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Gunay Qemberova

Gunay Qemberova bilgileriniz ve onerileriniz icin tesekkurler

24.11.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ
Diğdem Akça

Diğdem Akça İbrahim bey sizi tebrik ederim :) Aynen devam :)

09.07.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ

İlgini Çekebilir