Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 29.07.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Bir hamburgeri sağlıklı hale getirebilecek 7 malzeme

Her hamburger sağlıksız ve "kaçamak" olmak zorunda mı? Yoksa seçimlerimiz diyet düşmanı diye bilinen yemekleri dosta çevirebilir mi?

Bir hamburgeri sağlıklı hale getirebilecek 7 malzeme

Kabul edelim ki çoğumuzun beslenmeye ilişkin şöyle bir algısı var: Bazı yemek çeşitleri kapıdan içeri girdiğinde orada sağlıklı beslenmeden söz edemiyoruz, benzer şekilde sağlıklı beslenme kapıdan girdiğinde ise mevzubahis yemekleri kapı dışarı etmek zorunda kalıyoruz. Peki bu ne kadar doğru? Yani sağlıklı beslenme ile bazı yemek türlerini bu kadar ayrıştırmak zorunda mıyız gerçekten? 

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır! Diyet yaparken, amacımız kilo vermek olsun ya da olmasın, sonuçta sağlıklı beslenmek temel meselemiz. Dolayısıyla adı “sağlıksız”a çıkmış birçok yemeği sağlıklı hale getirdiğimiz müddetçe diyetimizde yer verebiliriz. Hamburger de adı çıkan bu yemeklerin başında geliyor. O derece ki çoğu zaman hamburger yemek diyeti bozmakla eşdeğer sayılıyor ama aslında doğru malzeme çeşitleri tercih edildiğinde ve hazırlık aşamasında biraz daha fazla emek harcandığında sağlıklı hamburgerler elde etmek mümkün.

İşte sağlıklı bir hamburger için ihtiyacınız olan malzemelerin 7’si ve bu malzemeleri hazırlarken ya da seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

1-Turşu

hamburger malzemeleri

Elektrolit bakımından oldukça zengin olan turşu, salatalığın tüm yararlarını bünyesinde barındırdığından içeriğinde birçok antioksidan bulunduruyor. Marketlerde doğal fermente edilmiş turşuları tercih ederek yahut evde kendi turşunuzu yaparak bağırsaklarınızı iyileştiren bu canlı probiyotiklerden maksimum seviyede yararlanabilirsiniz.

2-Mayonez

Klasik mayonezler listede yer almasa da avokado içerikli mayonezleri hamburgerinize eklemekten çekinmeyin. Çünkü avokado yağı, zeytinyağı kadar sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri, hatta daha da fazla antienflamatuar çoklu doymamış yağ asitleri içeriyor. Marketlerde satılan mayonez çeşitlerinin etiketlerini okuyarak, yani içeriklerine dikkat ederek bu mayonezlerden bulabilirsiniz. 

3-Peynir

saglikli hamburger

Doğru türünü seçtiğiniz takdirde peynir de sağlıklı hamburger malzemeleri sınıfına girmeyi başaranlardan. Doğal ortamda yetişen hayvanlardan üretilen organik peynirlerin vücuda pek çok faydası var. Organik peynirlerin kanser, diyabet, obezite gibi sağlık sorunlarına karşı mücadele eden ve sağlıklı bir yağ olan konjuge linoleik asit (CLA) bakımından zengin olduğu biliniyor.

4-Ketçap

Lezzetli bir hamburgerin vazgeçilmez malzemelerinden biri de elbette ketçap. Ama hepsi değil! Marketlerde satılan, çoğu yüksek fruktozlu mısır şurubu dolgulu ketçap çeşitleri ne yazık ki sağlık açısından sınıfta kalıyor. Bu sebeple ketçap seçerken temiz içerikli olduğundan, iltihap önleyici likopen zengini domatesi yüksek oranda barındırdığından mutlaka emin olun.

5-Kırmızı soğan

hamburger tarifi

Kırmızı soğan hamburgere tatlı bir aroma katarken beraberinde bir sürü yararı da getiriyor. Pigmentli yüzeyi sayesinde hücrelerin korunmasına ve kardiyovasküler (kalp-damar) sağlığın iyileşmesine yardımcı olan bu sebze çok güçlü bir antioksidan olan kuersetin bakımından da bir hayli zengin. İçeriği bir çeşit antienflamatuar antioksidan olan flavonoidlerle dolu olduğu için kırmızı soğanı öğünlerinize dahil etmenizde kesinlikle fayda var.

6-Marul

Su oranı çok yüksek yeşilliklerden biri olan marulu da hamburger malzemelerinize eklemeyi ihmal etmeyin. Damak zevkinize göre roka, tere ve biberi de hamburgerinize dahil edebilirsiniz. 

7-Hardal

Brassica familyasının bir üyesi olan hardal bitkisinin tohumlarından elde edilen hardalın, kanserin önlenmesine yardımcı olmaktan kalp ve damar sağlığının iyileştirilmesine kadar oldukça kapsamlı yararları bulunuyor. Ancak seçtiğiniz hardalın şeker ilavesiz olmasına dikkat etmelisiniz. 

Kaynak

hamburger turşu peynir marul
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sena Nur

Sena Nur Geriye malzeme bırakmadınız ki.

21.11.2019
Yanıtla

İlgini Çekebilir