Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Diğdem Akça 28.02.2019 1 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Glisemik indeksi tanıyalım

Glisemik indeksin kilomuz üzerindeki etkisi nedir? Neden glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek gerekir?

Glisemik indeks nedir? Peki ya yediğiniz besinin glisemik indeksini biliyor musunuz? 

Bir besinin kandaki şekeri yükseltme hızına o besinin glisemik indeks değeri diyoruz. Mesela beyaz un içeriği yüksek besinler ve şeker glisemik indeksi neredeyse %100’e yakın olan gıdalar ve bunları baz alarak hesaplama yapıyoruz. Muz, kuru incir, kuru üzüm gibi besinler de yine glisemik indeksi yüksek olanlar.

Glisemik indeksi daha düşük olan besinleri nasıl tercih edebilirsiniz?

Eğer besinlerin lif içerikleri yüksekse bilin ki glisemik indeks değerleri düşüktür. Mesela meyvelerden portakal ve elma, sebzelerden brokoli ve karnabahar glisemik indeksi düşük olan besinler arasında yer alıyor.

Besinlerin glisemik indeks değerleri neden önemlidir?

Sizin kan şekerinizdeki dalgalanma ne kadar fazlaysa, yani kan şekeriniz ne kadar ani bir şekilde yükselip düşüyorsa bu durum o kadar zor zayıflamanıza neden oluyor. İşte bu noktada besinlerin glisemik indeksi devreye giriyor. Çünkü yediğiniz besinin glisemik indeksi yükselince kandaki şekerin yükselme hızı da çok fazla ve aniden oluyor. İşte bu yüzden yediğiniz besinlerin glisemik indeksine dikkat etmeye çalışmalısınız.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sahanseyit B.Sahan

Sahanseyit B.Sahan Ben neden portakal ve elma yiyince acıkıyorum o zaman ? Toksam bile acıkıyorum hele elma yiyince piyuww :D

09.03.2019
Yanıtla