Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Şimal Deniz 02.10.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Herkesin derdi başka! Kilo almak istiyorum diyorsanız bunları yiyin

Kimse anlamıyor olsa da biz sizi anlıyoruz! İşte kilo almak için diyet listenize ekleyebileceğiniz 5 besin.

Herkesin derdi başka! Kilo almak istiyorum diyorsanız bunları yiyin

Kim demiş kilo almak kilo vermekten daha kolaydır diye! Siz onu bir de kilo almaya çalışanlara sorun. Evet, kulağa inandırıcılıktan uzak gelse de kilo almak için yapılması gerekenler çoğu zaman daha zordur ve daha uzun vadede sonuç verir.

Kilo almak için ne yapmalıyım?

Bu sorunun cevabını vermeden önce yapmanız gereken ilk şeyi söyleyelim: sabırlı olmak. Çünkü kilo almak için atacağınız adımlar sırasında sabırsız olmanız dengesiz besin alımına sebep olacaktır ve sanıldığının aksine ideal kilosuna ulaşmak için aldığı kalori miktarını artırması gereken kişilerde düzensiz ve sağlıksız beslenme kilo alımına yol açmayabiliyor. Bu yüzden kilo almak için beslenme programınızın içerdiği kalori miktarını istikrarlı bir şekilde ve sağlıklı yollarla artırmanız gerekiyor.

nasil kilo alinir

Bu konuda kendinize en az 3 ay süre tanımanızı öneriyoruz. Diyet sürecinizde kilo almak için diyet listenizdeki ana ve ara öğünlerin yeterli ve dengeli olmasına dikkat etmelisiniz. Düzenli beslenmenizin yolu elbette öğün saatlerinizi düzenlemekten ve bu öğünleri atlamamaktan geçiyor. Bunlara ek olarak, öğünlerinizde tek bir besin çeşidine ağırlık vermemeli, her besin grubundan yiyecek bulundurarak dengeyi gözetmelisiniz.

Kilo almak için ne yemeli?

Aşağıda sıraladığımız beş besini sağlıklı ve dengeli bir şekilde düzenlenmiş diyet listenize dahil ettiğinizde sonuçlarını göreceksiniz. Ancak öğünlerinizde porsiyon miktarınızı artırmadan ya da öğün atlayarak, sadece bu besinleri düzensiz bir şekilde tüketerek kilo almayı beklemenizin gerçekçi olmayacağını hatırlatırız.

1-Taze sıkılmış meyve suyu

kilo almak icin

Kilo almak için diyet listenize meyveler kadar taze sıkılmış meyve sularını da eklemenizi öneriyoruz. Çünkü meyve suları kalori alımını sağlıklı bir şekilde destekliyor. Bir adet meyve yaklaşık 60-70 kaloriyken, bir su bardağı taze sıkılmış meyve suyu yaklaşık 150 kalori. Ayrıca bu meyve suları içerdikleri vitamin ve minerallerle de kilo almanıza yardım edecektir.

2-Kırmızı et

kilo almak icin yapilmasi gerekenler

Kilo almanızı engelleyen nedenlerden biri B12 vitamini ve demir eksikliği olabilir. Bunların eksikliği halsizlik ve yorgunluk yaratacağı gibi iştahınızı da azaltır. Sağlıklı beslenmek ve kilo almak için uygulayacağınız diyet listesinde her gün bir ana öğününüzde kırmızı et içeren bir yemek seçmeniz oldukça mantıklı olacaktır. Etli sebze yemeklerini ve ızgara, fırın ya da buğulama yöntemiyle pişirilmiş et yemeklerini tercih edebilirsiniz.

3-Tam tahıllı besinler

kilo almak icin beslenme programi

Tam buğday unundan yapılan bir makarna, çavdar ekmeği ya da diğer tam tahıllı besinler… Diyetinizde her ana öğününüzde tam tahıllı besinlere yer verebilirsiniz. Böylece aldığınız kalori miktarını sağlıklı bir şekilde artırmış olacaksınız.

4-Peynir

kilo almak icin diyet

Peynir çeşitleri de içerdikleri protein, yağ, vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı beslenmenizi sağlar. Kalori alımınızı artırmak için kaşar, eski kaşar, gravyer ve tulum peyniri gibi yağlı peynir çeşitlerini tercih edebilir, bu peynirlere zaten diyetinizde yer veriyorsanız porsiyon miktarlarını artırabilirsiniz.

5-Tahin

kilo almak icin ne yemeli

Yağlı bir tohum olan susamdan elde edilen tahin sağlıklı yağ ve enerji içeriğine sahip bir besin. Her gün kahvaltıda veya ara öğünlerinizden birinde tam buğday ya da çavdar ekmeği ile beraber yiyeceğiniz dört yemek kaşığı tahin pekmez veya 40 gram tahin helvası size yaklaşık 250 kalorilik ek enerji sağlayacaktır.

kilo almak kilo aldıran besinler
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sita Elif Baysal

Sita Elif Baysal Başladık bir yola hadi bakalım

24.06.2021
Yanıtla
Adem Cifti

Adem Cifti kilo alan varmi

12.05.2022
Yanıtla

İlgini Çekebilir